FinTech alanında haftanın gündemi 13

FinTech alanında haftanın gündemi 13 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 13

7  – 12 Temmuz 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını yazımda bulabilirsiniz. 

Dijital Finansal Kapsayıcılık Raporu açıklandı

iyzico-PayU’nun katkılarıyla, Politika Analiz Laboratuvarı (PAL) tarafından hazırlanan “Dijital Finansal Kapsayıcılık” raporu açıklandı.

Fintek şirketleri, finansal sistemdeki sorunları çözmeye aday!

Türkiye’deki kadınların %54’ünün banka hesabı olmadığını ortaya koyan rapor, KOBİ’lerin finansmana erişimi ve online alışverişteki artış gibi pek çok konuda dikkat çekici veriler ortaya koyuyor.   

Fidye yazılımları istediği ödemeyi alamayınca dosyaları ifşa ediyor

Şirket sistemlerine uzaktan erişen kişi sayısının katlanarak arttığı bu dönemde BugBounter, fidye yazılımlara karşı alınabilecek önlemleri paylaştı.

Her elektronik cihaz kullanıcısı, kendi alışkanlıklarını cihazlarına aktarıyor ve önemli bilgilerin paylaşımını gerektiren kritik işlemler yapıyor. Dolayısıyla bu tür işlemlerin sonucunda oluşan kişisel veriler de hayati öneme sahip oluyor. Bunun bilincinde olan siber saldırganlar, geliştirdikleri fidye yazılımlarıyla cihazın kontrolünü ele geçirdikleri kullanıcılardan yüksek fidyeler talep ediyor ve istedikleri kripto para gönderilmezse dosyaları internette ifşa ediyor.

Visa ve perakende sektörü, nakitle temastan kaçınan tüketiciler için el ele vererek binlerce yeni temassız ödeme noktasını ülke genelinde devreye aldı.

Küresel koronavirüs salgını nedeni ile nakitle temastan kaçınan tüketiciler için harekete geçen Visa ve perakende sektörü, el ele vererek binlerce yeni temassız ödeme noktasını ülke genelinde devreye aldı.

Huobi’nin katkılarıyla FinTech İstanbul tarafından düzenlenen Blockchain 101 Eğitim Programında 8. Dönem sona erdi.

Huobi Türkiye’nin desteğiyle düzenlenen eğitimler blokzinciri alanında faaliyet göstermek isteyen girişimciler, finans sektörü ve diğer sektörlerdeki kurum ve şirket çalışanlarına blokzinciri teknolojisinin temel kavramlarından en iyi uygulamalarına kadar geniş bir yelpazede bilgiler sundu.

BtcTurk Global Oyuncu Oluyor

Türkiye’nin ilk ve en büyük, dünyanın dördüncü Bitcoin ve kripto para işlem platformu BtcTurk, 7. yılında 7 kıtadan kullanıcıya hizmet vermeye başladı. 

2020 yılına yenilik parolası ile çıkan ve geçtiğimiz günlerde 7. Yaşını kutlayan BtcTurk’un 7. yılında 7 kıtadan kullanıcıya hizmet vermeye başladığı duyuruldu.

Pandemi Döneminde Mobil Finansal Servislere Talep Arttı

Global firmalara PaaS çözümleri sunan tmob, pandemi sürecinde mobil finansal çözümlere yönelik tüketici ilgisini ve firmaların taleplerini açıkladı.

tmob’un verilerine göre; Türkiye’de mobil finansal servislere yönelik tüketicisi ilgisi yaklaşık üç kat (yüzde 275), firmaların talepleri ise iki kat (yüzde 225) arttı.

Gelin sizi DialogTab ile tanıştırayım

DialogTab, e-ticaret siteleri için WhatsApp dahil çoklu kanallar üzerinden (WhatsApp, Facebook Messenger, Live Chat) müşteri temsilcileriniz aracılığıyla kolay sipariş almanızı ve siparişleri yönetmenizi sağlayan bir platform.

WhatsApp üzerinden satış yapmanızı sağlayan bir platform olan DialogTab hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Sopsy’e, Teknasyon’dan 2 milyon TL’lik “Melek Yatırım”

Bireylere ve küçük işletmelere e-ticaret platformu sunan Sopsy’e, Teknasyon 2 milyon TL değerinde melek yatırım gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz dönemde Hasan Aslanoba, Alper Akcan, Emrah Kurtulmuş, Tunç YalgınCemal Dalar gibi isimlerden yatırım alan Sopsy’e bir yatırım da son dönemde birçok start-up’a yatırım yaparak destek olan Teknasyon’dan geldi.

Deniz Pazarcıoğlu Röportajı

Software AG Türkiye ve Katar Satış Öncesi Müdürü Deniz Pazarcıoğlu ile özel bir röportaj gerçekleştirdim.

Açık bankacılık kavramı ve getireceği yenilikler merak konusu. Açık Bankacılık üçüncü parti kurumların, müşterilerin finansal bilgilere erişebildiği güvenli bir bankacılık modelini temsil ediyor. Tüm bu yenilikleri, açık bankacılığın kapsamını, ülkemizdeki ve dünyadaki genel durumu, başta Whizz API olmak üzere Software AG’nin API hizmetleriyle sundukları çözümleri Software AG Türkiye ve Katar Satış Öncesi Müdürü Deniz Pazarcıoğlu’ndan öğrendim.

İş Bankası’ndan e-ticarette ileri seviye güvenlik

Türkiye İş Bankası, Mastercard ile gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde 3D Secure doğrulama altyapısının güncel versiyonu olan EMV 3D Secure 2.0’ı üye işyerlerine açan ilk banka oldu.

Fibabanka İnsan Kaynakları Direktörü Yavuz Çelik Röportajı

Fibabanka İnsan Kaynakları Direktörü Yavuz Çelik ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim. Bankanın pandemi sürecinde aldığı önlemleri ve “Yeni Normal” e geçiş süreçlerini nasıl yönettiklerini kendisinden öğrendim.

Fibabanka İnsan Kaynakları Direktörü Yavuz Çelik Video Röportajı

FinTech alanında haftanın gündemi 12

29 Haziran – 6 Temmuz 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz ilgili yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  2Yorum

  1. Pingback: Fintech ve Riskler - Fundalina

  2. Pingback: PayTR Kapıda Öde Ürününü Kullanıma Sundu - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir