Teknolojide 2016 Vizyonu ve Yenilikler

Teknoloji alanında dolu dolu bir yılı geride bıraktık. Peki bizleri 2016 yılı ve sonrasında neler bekliyor?

Görünen o ki sabah akşam teknoloji konuşacağımız günler yakın. Heyecan verici bir dönem bizleri bekliyor. 2016 Teknoloji trendleri, kullanmaya başlayacağımız yeni cihazlar ve yepyeni teknolojiler yazımda sizi bekliyor. 

Önümüzdeki dönemi teknolojik anlamda kısaca özetlemek gerekirse, sanal gerçeklik gözlükleri, otomatize edilmiş araçlar, daha da akıllı evler, insansız hava araçları, uzun şarj sürelerine sahip telefonlar ve güncel yaşamı daha da kolay hale getirecek aletler bizleri bekliyor olacak.

 

Akıllı Otomobiller

Google sürücüsüz araç teknolojisini geliştire dursun, Tesla da bir yandan otomatik pilot teknolojisini araçlarında geliştirmeye devam ediyor. Tamamen yazılımsal bir altyapı ile yönetilen Tesla’nın araçları, geliştirilen yazılım güncellemeleri ile çok daha fonksiyonel özelliklere sahip olabiliyorlar.

Otomatik pilot özelliği de bir çok yazılım güncellemesi ile daha da fazla işlevsel hale geliyor. Elon Musk Tesla ve SpaceX projeleri ile dünyayı daha farklı hale getirmeye devam ediyor.

Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Hala seri üretime geçmiş ve son kullanıcıya hitap eden bir ürün ortaya çıkmamış da olsa, 2016 bu kategoride bir çok ürünün erişilebilir olacağının müjdecisi. Playstation VR, Oculus Rift, HTC Vive gibi ürünler önümüzdeki yıl ellerimizde olacak.

VR teknolojisinin önemi aslında son kullanıcıya sunduğu eşsiz deneyimle ortaya çıkıyor. Oyun, mimarlık ve güncel yaşam içerisinde yer alacak VR teknolojileri ile yeni bir ufkun sınırına erişeceğimiz şüphe götürmez.

Daha Uzun Ömürlü Piller

Akıllı telefonların sayısız faydalı özellikleri olmasına rağmen en önemli sorunları kısa pil ömürleri. Bir çok farklı kaynak 2016 yılında çabuk biten şarjlara veda edeceğimizi iddia ediyor. Başta iPhone olmak üzere daha uzun pil ömrüne sahip telefonlar ve akıllı cihazlar ile buluşmamıza kısa bir süre kaldı.

Daha da Gelişmiş Drone Teknolojisi

İnsansız küçük hava araçları drone’lar habercilik, film çekimi ve benzeri işlerde faydalı olarak kullanılıyor. Ancak güncel kargo taşımacılığında kullanılması çok yakın. Amazon Prime ile zaten bunun altyapısını uzun süredir hazırlıyor. Bu fikrin yaygınlaşması ile daha küçük ve daha işlevsel araçları gökyüzünde görmemiz mümkün olacak. Ancak bu konudaki yasal sınırlamaların hala bir netlik kazanmadığının da altını çizmek lazım.

2016 Teknoloji Trendleri

İşte 2016’da Gözden Kaçırmamanız Gereken 5 Teknoloji Trendi;

1 Kapaklı Telefonlar

2000’lerin başlarındaki trend geri mi dönüyor? iPhone kendi imparatorluğunu kura dursun, LG ve Samsung’un kapaklı akıllı telefonları ile bu yıl içinde tanışabiliriz.

2 Tablet Savaşları

iPadPro ile birlikte yeni bir cephe açılan bu savaşın galibi kim olur bilinmez, ancak daha gelişmiş tabletler bu yılın yıldızı olabilir. Çok gelişmiş tabletlerin yakında laptop’ları yok etmesi de ihtimal dahilinde.

3 4K Stream

Amazon ve Netflix şimdiden 4K UltraHD kalitesinde yayınları destekliyor ve satıyorlar, ancak bu hizmetten yararlanmak için çok çok iyi bir internet bağlantısına ihtiyaç var. (Bize çok uzak!) Ancak bu yıl 4K teknolojisine sahip videoları daha çok görüp duyacağımız bir yıl olacak

4 USB-C

Uzun yıllardır değişime uğramadan süre gelen bir teknoloji olan USB, Apple’ın yeni modelleri ile yeni bir yüz, yeni bir nefes buldu. 2016 USB-C’nin yılı olabilir.

5 Drone Teslimatları

Yukarıda da bahsi geçtiği üzere 2016 drone teknolojilerinin yükseldiği bir dönem olabilir. Takipte kalmakta fayda var.

2016’nın Yeni Teknolojik Cihazları

2016’da taşıyacağımız cihazlar oldukça bol ve ilgi çekici. Bu yıl biz teknoloji meraklılarını heyecanlandıracak bir çok ürün piyasada olacak.

Moto 360 Sport

Moto serisinin yeni üyesi giyilebilir teknolojiler içerisinde en çok ilgi çekenlerden biri. Gün ışığında bile çok rahat okunan bir ekranla gelecek Moto 360 Sport Ocak 2016’da piyasada olacak.

Oculus Rift

Artık hakkında hemen her detayı bildiğimiz sanal gerçeklik gözlüğü Oculus’un ellerimize ulaşmasını bekliyoruz. Tahminen 2016’nın ilk çeyreğinde piyasada olacak.

Tesla Model X

Elektrikli, yüksek teknoloji ürünü araçları ile üst düzey bir deneyim sunan Tesla’nın yeni aracı Tesla X ile SUV segmentine göz kırpıyor. Mart 2016’da piyasada.

Light L16

Cep telefonu boyutunda bir cihaz ile SLR kalitesinde fotoğraflar çekmeyi hayal ediyorsanız, 2016 sonlarında çıkacak L16 sizin için bunu gerçekleştirebilir. Üzerinde 16 farklı kamera bulunan cihaz 52 megapiksel boyutunda fotoğraflar çekmenize izin veriyor.

Nokia OZO

Sanal gerçeklik ve GoPro teknolojisi bir araya gelirse ne olur? Ortaya OZO çıkar! 360×360 derece ses ve görüntü kaydı yapan bu akıllı küre alanında bir ilk. Ancak fiyatı biraz tuzlu. 170 Bin Lira seviyesinde fiyatlandırılan cihaz 2016’nın ilk çeyreğinde raflarda olacak.

Galaxy s7 ve S7 Edge

Samsung Galaxy Edge serisi ile yakaladığı başarıyı 2016’ya da taşıyor. Yılın ilk çeyreğinde piyasada olması beklenen Galaxy s7 ve S7 Edge çok daha güçlü bir akıllı telefonun yanında 4K çözünürlüğe sahip eğimli ekran vaad ediyor.

Shot of a young couple looking at a digital tablet

2016’da Bizi Neler Bekliyor?

2016’nın Yeni Ürünleri

Peki çıkış tarihi henüz belli olmayan ve 2016 ve sonrasında tüketicilere ulaşması beklenen en dikkat çekici ürünler neler derseniz, liste şu şekilde…

Playstation VR

5.7 inç 1920×1980 çözünürlükteki ekranı ile Playstation ile tümleşik çalışacak Playstation VR sanal gerçeklik gözlükleri konsol sahiplerince en çok beklenen ürünlerden. Çıkış tarihi bu listede yer alan diğer ürünler gibi belirsiz.

GoPro 8K

Hali hazırda 4K ve 3boyutlu video çekebilen GoPro serisinin en yeni üyesi. Aynı boyutlarda daha güçlü bir işlemci ve 8K video kayıt imkanı eşsiz.

iPad Air 3

iPadPro ile Mini arasında kalanlar için Apple kalem kullanımına da izin vermesi beklenen ürünün QHD ekran kalitesi ile gelmesi olası.

iPadPro MacOs

iPadPro’nun yeni versiyonunda özellikle laptop ile tablet kullanıcıları arasında kalan ve her iki kesime de hitap eden ürünün yeni dönem modellerinde MacOs işletim sistemini çalıştırması bekleniyor. Bu geliştirme yapılırsa; iPadPro klavyeli kılıfı ile tam bir laptop katiline dönüşebilir.

XBOX TWO

XBOX ONE ile tam olarak istediği çıkışı yakalayamayan Microsoft, HoloLens sanal gerçeklik gözlüğü eklentisi ile XBOX2’yi tam bir oyun canavarı ve medya merkezine çevirebilir, ancak bunu zaman gösterecek.

Apple Watch 2

WatchOs 3 yazılımı, daha iyi bir pil ömrü ve muhtemel FaceTime kamerası Apple’ın giyilebilir teknoloji ürünü Apple Watch 2’nin beklenen özellikleri.

HTC Vive

HTC’nin üzerinde çok fazla durduğu ve kimi eleştirmenlerce en iyi sanal gerçeklik hissini veren VR cihazı merakla bekleniyor. Ancak bu yıla yetişmesi biraz zor.

iPhone 7 

Yeni nesil A10 işlemcisi ile 6s ve 6s Plus serisinin devamı olacak cihazın en önemli özellikleri daha fonksiyonel çalışan Siri uygulaması ve çok daha uzun pil ömrü.

Google Glass2

İlk çıkışı ile heyecan yaratan, sonrasında fazla söz edilmeyen Google Glass önemli giyilebilir teknolojilerden biri hatta ilki. Söylentilere bakılırsa Google Glass 2 şimdiden hazır. Yeni modeli en önemli özelliği ise kendi kişisel gözlük, kask ya da şapka gibi ürünlere takılabilmesi.

Playstation 5

Evet belki bunu söylemek için çok erken, dünya çapında muazzam satış rakamları yakalayan Playstation 4 daha hızını almamışken 5’ten söz etmek ne kadar doğru bilinmez ama Sony’nin de boş durmadığı kesin.

Playstation VR ile birlikte daha güçlü ve kusursuz çalışan bir cihaz hakkında dedikodular dolaşmaya başladı bile. VR özelliklerinin yanı sıra daha güçlü bir medya merkezi ve oyun deneyimi Playstation 5’in en önemli özellikleri olacak gibi duruyor.

 

2015 teknolojik hayatımızda büyük yenilikler getirmiş, değişim rüzgarları estirmişti. Hazır olun 2016 fırtınalar koparmaya hazırlanıyor. Yeni yılın yeni teknolojilerini merak ve heyecanla bekliyorum. Bambaşka bir dünyaya uyanacağımız günler çok yakın…

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

  1 Yorum

  1. Avatar trtekno   •  

    harika bir makale sitenizi çok beğendim. Sürekli takipcinizim bundan sonra başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir