Terminatör: Kara Kader Filmi

Terminatör: Kara Kader Filmi – Terminator: Dark Fate bu cuma vizyonda. 35 yıl önce tanıştığımız efsanevi karakterleri ve öyküyü tekrar hatırlatan film hakkında merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz. 

Terminatör: Kara Kader Filmi

Film, Linda Hamilton (Sarah Connor) ve Arnold Schwarzenegger’i (T-800) 28 yıl sonra tekrar bir araya getiriyor. En son “Terminator 2 Yargı Günü” filminde izlediğimiz ikiliyi izlemek hala müthiş keyifli.

İlk iki filmi hatırlatan temposu, soluksuz izlenen aksiyon sahneleri ile Terminatör: Kara Kader Filmi, hem seriyi sevenleri hem de aksiyon bilim kurgu sevenleri mest edecek bir yapım olmuş. Tim Miller’in yönettiği filmin konusuna gelince… Filmin ilk başlarında dev spoiler vermemek için girişini atlayarak aktarmaya çalışacağım.)

Terminatör: Kara Kader Filmi Konusu

Film Sarah Connor’ın şaşırtıcı görüntüleri ve bildiklerimizi tersine çeviren sahnelerle başlıyor. (Sinema teknolojilerinin geldiği nokta gerçekten şaşırtıcı) Dünyanın sonu ile ilgili gördüklerini anlatan ve 29 Ağustos 1997 yılında her şeyin yok olacağını söyleyen Sarah (Linda Hamilton) terminatörlerin insanları avladığı geleceği bize adeta yaşatıyor.

Bundan 22 yıl sonra, 2020 yılına Mexico City’e gidiyoruz. Sakin geçen bir akşamda dünyaya adeta düşen iki yeni karakterle tanışıyoruz. Bunlardan ilki geliştirilmiş bir insan olan Grace (Mackenzie Davis) diğeri ise gördüklerimizden daha gelişmiş bir terminatör modeli olan Rev-9 (Gabriel Luna). 

Kısa süre sonra Rev-9’un Daniella Ramos’un peşine düştüğünü görüyoruz. Kardeşi Diego (Diego Boneta) ile birlikte bir fabrikada çalışan Dani (Natalia Reyes) Rev-9’un ortalığı kan gölüne çeviren saldırısından Grace’in yardımıyla kaçmayı başarıyor. 

Tam bir ölüm kalım savaşına dönüşen bu kaçışlarında Rev-9’a tekrar yakalanıyorlar. Aniden ortaya çıkan Sarah’nın yardımıyla Rev-9’u geçici olarak devre dışı bırakmayı başaran grup, yaralanan Grace için tıbbi malzeme aramaya başlıyor. 

Kendine gelen Grace, 2042 yılından geldiğini ve Dani’yi korumak için gönderildiğini açıklıyor. Neden bu kadar değerli olduğunu anlayamayan Dani için ilk açıklama Sarah’dan geliyor. Dani’nin tıpkı kendisi gibi geleceğin direniş liderini doğuracağını düşünen Sarah için her şey çok net. Skynet ve John’dan bahseden Sarah’nın söyledikleri, bu kimsenin bilmediği gelecek herkes için anlamsız geliyor. Sessiz kalan Grace ise Sarah’nın onları nasıl bulduğunu anlamaya çalışıyor. Üç kadın bir yandan Rev-9’dan kaçma planları yaparken, diğer yandan Grace’in anlattıklarını dinliyor. Dünyanın sonunu getiren o ilk günde elektrikler ve tüm iletişim kesilmiştir. İkinci gün nükleer bombalar patlamaya başlar. Üçüncü gün tüm dünya savaş alanına dönmüş, kıyımlar başlamıştır. Ortaya çıkan ve kendisine lejyon adını veren Lejyon isimli bir grup, hayatta kalan insanları avlamaya çıkmıştır. Terminatör avlamaktan hiçbir zaman vazgeçmeyen Sarah hızlıca bir çıkış planı yapmaya başlar, olaylar gelişir. 

Terminatör: Kara Kader Filmi Oyuncuları

Ben gibi terminatörün modası asla geçmez, izlemekten bıkmayız diye düşünüyorsanız bu film size çok iyi gelecektir. Her ne kadar Terminatör 2 sonrası izleme açısından biraz arapsaçına dönse de bu seri benim için her daim özel kaldı. Alternatif zaman çizelgesi üzerinden izlediğimiz televizyon dizisi Sarah Connor Chronicles ise fena değildi. 

Hem Sarah Connor’ı hem T-800’ü tekrar izleme şansı bulmak bana çok iyi geldi. 

Geçmişi hatırlatan kurgusu kadar, şaşırtıcı girişi ile de etkileyen Terminatör: Kara Kader filmi, temposu hiç düşmeyen, etkili aksiyon sahneleri eşliğinde sular seller gibi izleniyor. İlk defa izlediğimiz Rev-9 rolüyle Gabriel Luna, Arnold Schwarzenegger karizması taşımasa da gayet akılda kalıcı bir oyuncu. Diyalogları az olmasına rağmen etkiliydi. Grace rolüyle izlediğimiz Mackenzie Davis ve Dani rolüyle izlediğimiz Natalia Reyes ise henüz Linda Hamilton etkisi yaratmaktan uzak. Sarah Connor karakterini belleklerimize kazıyan Linda Hamilton hala çok etkileyici. Bizim zamanımızda bu rol için komando eğitimi aldığını okur, heyecanlanırdık. Aldığı eğitimlere devam ediyor olsa ki formundan ve gücünden bir şey kaybetmemiş. Linda Hamilton ve Arnold Schwarzenegger’i izlemekten hiç bıkmayacağım. 

Film şaşırtıcı bir giriş eşliğinde başlıyor ve aksiyon hiç durmuyor. Bu kadar koştur koştur ilerleyen tempo zaman zaman hafif bunaltsa da insana iyi geliyor. Filmin her aksiyon sahnesi özel çalışılmış, geliştirilmiş terminator Rev-9’ı izlemek keyifli. Bir efsane olan James Cameron hikayeyi başarılı bir şekilde yeniden ele almış, böyle bir dokunuşa ihtiyaç vardı. Kadın karakterlere bakış açısı eşsiz bir imza olan Cameron, bu filmde de bize üç harika kadın karakteri izletti. En son Deadpool’a imzasını atan yönetmen Tim Miller’da izlediklerimize değer katmıştı. Filmin açılış sahnesi, gelecek dünya, sınır bölgesi karakolu, araç takip sahneleri, veri merkezi, uçaktaki kaos ilk aklıma gelenler. Dünyanın geleceğine dair geliştirilen vizyon ve genel akış tam şu anda hayal ettiğimiz – günümüz koşullarına uygun tasarlanmıştı. Oyuncular, senaryo, yönetmen, hikaye derken güzel bir sinerji yakalanmış ve bu hemen tüm sahnelere yansımış. Arnold Schwarzenegger’ın farklı bir yüzünü izlemekte keyifliydi. Spoiler’a boğmamak için bu kısmı tadında bırakıyorum. T-800’ün yaşlanmasını tuhaf bulacaklar için bedeninin organik olarak tasarlandığını hatırlatmak lazım. Arnold Schwarzenegger’ı bu hali ile izlemek müthiş.

128 dakika süresi boyunca aksiyondan aksiyona sürükleyen, kimi zaman gülümseten film artık bu kadar derinlikli filmlerin yapılmadığını adeta hatırlatıyor. Üzerinden bunca yıl geçmesine rağmen terminator serisinin yeri her daim farklıdır, izlemek her seferinde heyecanlandırır ve şaşırtır. Bu defada farklı olmadı, ben filmi sevdim ve esasen izleme tarihimde ne kadar değerli olduğunu bir kere daha hatırladım. Filme olumsuz yorum yapan olursa aldırış etmeyin, gidin sinemada izleyin derim. 

Üzerinden 35 yıl geçmesine rağmen, belleklerimizin derinlerine yerleşen Terminator serisini aşağıdaki sıralamada izlemiştik. Esasen Terminator 2’den sonrası birbirini akış olarak takip etmiyor. Bu sebeple Terminatör: Kara Kader Filmini, Terminator 3 olarak kabul edebiliriz. İzlemeye ilk defa başlayacak olanlara duyurulur. 

Yıllara Göre Sıralı Terminatör Filmleri

Yok edici  – The Terminator (1984)

Terminator 2 Yargı Günü (1991)

Terminator 3 Makinelerin Yükselişi (2003)

Terminator Salvation (2009)

Terminator Genisys (2015) 

Alternatif zaman çizelgesi üzerinden izlediğimiz televizyon dizisi Sarah Connor Chronicles (2008-9)

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

Terminatör: Kara Kader Filmi Fragmanı

Terminatör: Kara Kader Filmi Yorumu

Grace karakterini izleyince aklımda BioHacking konusunda yazdığım bir yazı geldi. İnsanoğlu hack edilebilir mi? sorusundan hareketle “Üstün İnsan Teknolojisi: BioHacking” başlıklı yazıyı aşağıda bulabilirsiniz.

  1 Yorum

  1. Pingback: Kasım 2019 Filmleri - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir