TMOB Kurucusu ve CEO’su Rudi Dökmecioğlu Röportajı

TMOB Kurucusu ve CEO’su Rudi Dökmecioğlu ile özel bir röportaj gerçekleştirdim. İşte son dönemde çok konuştuğumuz şirket hakkında merak edilenler.

Türkiye’nin teknoloji ihracatında ilk 10 firma arasında yer almayı ve gelirlerinin yüzde 90’ını ihracattan sağlamayı hedefleyen Tmob’un Kurucusu ve CEO’su Rudi Dökmecioğlu ile YouTube üzerinden bir araya geldim.

TMOB Kurucusu ve CEO’su Rudi Dökmecioğlu Röportajı

TMOB Kurucusu ve CEO’su Rudi Dökmecioğlu Video Röportajı

Rudi Dökmecioğlu’na aşağıdaki soruları yanıtlamasını rica ettim. Rudi Bey’in verdiği yanıtları video röportajda bulabilirsiniz. Soruların en altında Rudi Bey’in açıklamalarından kısa bir bölüm bulunuyor.

TMOB Kurucusu ve CEO’su Rudi Dökmecioğlu Röportaj Soruları

Süreç sektör ve sizin açınızdan nasıl geçti? Genel değerlendirmenizi alabilir miyim? Ekiplerinizi nasıl yönettiniz, nasıl bir ivme yakaladınız?

2021 yılı ile birlikte sizden daha fazla bahseder olduk, iş birlikleriniz çeşitlendi Önde gelen pek çok platform altyapı hizmetlerinizi kullanmaya başladı. Bunları bize hatırlatabilir misiniz? Bu çeşitliliğe yeni sektörler eklenecek mi?

Mobil ödeme sistemi platformunuz MFS Platformu hakkında ne söylemek istersiniz? MSF Platformu ile hayata geçirdiğiniz projelerinize örnekler verebilir misiniz?

Yakın dönemde satın aldığınız Mowico nasıl bir katkı sunacak, hizmetlerinizi nasıl çeşitlendirecek?

2021 yılı hedeflerinizde neler var? 

Rudi Dökmecioğlu, “Tmob olarak 2009’dan bu yana kendi geliştirdiğimiz SaaS ve PaaS portföyümüz ile işletmelerin mobilite dönüşüm ihtiyaçlarına uçtan uca çözümler sağlayan uluslararası teknoloji şirketi olarak hizmet veriyoruz. Yüzde 100 yerli sermayeye sahip, 3 ayrı ülkede çalışanı olan global bir teknoloji şirketi olarak önümüzdeki hafta 13. yılımıza girmiş olacağız. İlk 5 yılımızda mobil teknolojiler, mobil kullanıcı deneyimleri geliştirerek faaliyet gösteriyorduk. Son 7 yıldır ise kendi platformlarımızı yazıyoruz.

Kurulduğumuz günden bu yana bankacılık, telekomünikasyon, havayolları ve e-ticaret sektörleri başta olmak üzere birçok sektöre yenilikçi çözümler sağladık. 2013 yılında ülkemizde bir gerçekleştirdik ve Türkiye’deki tüm e-para altyapı ve sistemlerini kapsayan, kendimize ait mobil ödeme sistemi platformu olan MFS Platformu’nu hizmete sunduk.

Vodafone’un yeni nesil mobil cüzdan uygulaması Vodafone Pay ve ön ödemeli alışveriş kartı Vodafone Pay Kart’ın teknoloji altyapısını bu teknoloji ile geliştirdik. MSF Platformu ile Vodafone Pay’e bakiye yükleme, 7/24 para transferi, online ve mağaza içi alışveriş, banka ve kredi kartı ekleme, Vodafone hatlara cep lira yükleme gibi imkanlar sunduk. Vodafone Pay, Türkiye’den sonra 6 ülkede daha faaliyete geçecek. Bu cüzdanın arkasında olan tüm ekosistemi kendimiz yönetiyoruz. 2016’da Turkcell Paycell’i hayata geçirdik.

Çok yakın zamanda Mowico özelinde yeni bir yatırım duyurumuz daha olacak. Onun dışında, 2021 için en temel hedefimiz, Türkiye’nin teknoloji ihracatında ilk 10 firma arasında yer almak ve gelirimizin yüzde 90’ını ihracattan sağlamak. Tüm işlerimizi ve yatırımlarımızı bu hedefe kanalize ettik, var gücümüzle çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde uluslararası pazarlardaki iş birliklerimizi artıracak, müşteri portföyümüzü genişleteceğiz.

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 43 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir