2014’ün Bilim Kurgu ve Fantastik Filmleri

2013 yılı; bilim kurgu, fantazi ve fantastik filmler açısından gerçekten oldukça doyurucu geçti, üstelik gözümüzü açıp kapayıncaya kadar… Bakalım bu sene izleme listemize hangi filmler girecek. İşte “2014 yılının Bilim Kurgu, Fantazi ve Fantastik Filmleri Rehberi” favori sitenizde 😉

Ocak

Paranormal Activity: İşaretliler

Paranormal Activity efsanesi mi desek artık bu saatten sonra eziyeti mi desek bilemiyorum, ancak yeni bir film ile devam ediyor. Yine buluntu ev çekimi videolar, şeytanlar iblisler. Serinin hayranları için ideal.

The Legend of Hercules

Bildiğiniz Herkül’ün hikayesi. Yarı tanrı Herkül ile Antik Yunan Mitolojisine bir yolculuk, farklı bir tat için denenebilir.

The Banshee Chapter

H.P. Lovecraft’ın From Beyond kitabından uyarlanan düşük bütçeli bir korku filmi. Konusu ilginç, CIA’inde üzerinde çalıştığı zihin kontrolüne yönelik kimyasal bileşikler ve yol açtığı korkunç sonuçlar filmin konusu. B sınıfı olmasına rağmen bir sürpriz yapabilir.

frenkas

I, Frankenstein

Yeni bir Frankenstein yorumu daha, günümüz dünyasını doğa üstü güçler ele geçirmek ister, eski Frankestein’ın parçaları birleştirilip Aaron Eckhart’ın başrolünü oynadığı yeni süper kahramanımız ortaya çıkar. Eğlenceli bir seyirlik olabilir. Fragmanı Burada!

Şubat

KAÇIRMAYIN!

robocop

RoboCop

Bu ayın şüphesiz en büyük filmi 80’lere damgasını vuran RoboCop serisinin yeniden çevrimi. Samuel L. Jackson, Gary Oldman ve Michael Keaton’lı kadrosu ile oldukça iddialı olan filmin konusu ilk çevrim ile aynı; bir pusu sonucu ağır yaralanan memur Alex Murphy sokaklara RoboCop olarak döner ve suçluları haklar!

 

Vampire Academy

Vampirlerin devam ettiği özel bir okulu anlatan film için çok fazla bir beklenti içinde olmamak lazım. Ancak yapımcıları her nedense filmin yeni bir Alacakaranlık Efsanesi olacağını iddia ediyorlar. Fragmanı Burada!

Welcome to Yesterday

Ucuz bir film. Yine de ilginç olabilir, daha önce izlediğimiz Chronicles’daki doğa üstü yeteneklere sahip gençlere benzer kahramanlarımız bu kez zamanda yolculuk yapabiliyorlar. Aslında fragmanı hiç de fena değil?

Bu ayın bir başka filmi ise meraklısı için The Lego Movie

Mart

Mart ayına baktığımızda yine mutlaka sinemada izlenmesi gereken iyi filmlerlistemize göz kırpıyor. Hemen başlayalım!

KAÇIRMAYIN!

300rise

300: Rise of an Empire

300 Spartalı’nın devam filmi. Sullivan Stapleton, Rodrigo Santoro, Eva Green, Jack O’Connell başrollerde. Yine doğa üzeri bir mit üzerine kurgulanan filmde Xerxes’in nasıl tanrılaştığını yine süper estetik görüntüler ile izleyeceğiz.

 

Divergent

Verinoca Roth’un aynı isimli hikayesinden uyarlanan bir bilim kurgu. Fütüristik bir distopya geçen hikayede toplum beş farklı fraksiyona bölünmüştür. Her bir bölüm farklı bir erdemi temsil etmektedir ve 16 yaşına giren her genç hangi bölümde yer almak istediğine kendisi karar vermektedir. Seçim bir kez yapılır ve artık ömür boyu orada kalmak zorundadırlar. Çok fazla hayal kurmadan bekleyip görmek lazım.

Noah

Nuh’un Gemisi bu sefer Darren Aronofsky’nin yorumu ile gümüş ekrana taşınıyor. Başrollerde ise Emma Watson, Logan Lerman, Jennifer Connelly, Russell Crowe var.

Bu ayın muhtemel ilgi çekici diğer filmleri ise A Haunted House 2, Journey to the West

Nisan

Bomba gibi bir film ayı neler var neler?!

captamerica

Captain America: The Winter Soldier

Kaptan Amerika aynı kadrosu ve aynı aksiyonu ile yoluna devam ediyor. İster sinemada ister evde izlemelik.. 🙂 Fragmanı burada!

KAÇIRMAYIN!

Under the Skin

Ve işte beklediğimiz, ve beklediğimize değecek bir film. Festivallerin yıldızı olan film sonunda bir dağıtıcı buldu ve vizyona giriyor. Under the Skin bir roman uyarlaması. Scarlett Johansson’dan ile başrol için Gemma Arterton, Eva Green, Megan Fox, January Jones, Abbie Cornish, Olivia Wilde, Amanda Seyfried, Blake Lively ve Jessica Biel gibi isimler de düşünülmüş ama Johansson’da karar kılınmış.

Dünyayı ziyaret eden bir uzaylı özellikle Kuzey İskoçya civarındaki başı boş kişileri ve otostopçuları yakalayıp, bir süre besleyip tombullaştırdıktan sonra patronlarına teslim etmektedir.

Filmin ilginç yönü ise  izleyen tüm eleştirmenlerden neredeyse tam not alması.

 

KAÇIRMAYIN!

transende

Transcendence 

İşte kaçmayacak bir film daha. Nolan’ın birlikte çalıştığı Hollywood’un en iyi görüntü yönetmenlerinden  Wally Pfister filmin yönetmeni. Başroller adeta yıldız geçidi: Johnny Depp, Kate Mara, Rebecca Hall, Morgan Freeman.

Ölmek üzere olan bir doktorun bilincini bir bilgisayara yükleyip, diğer bilgisayarlara da hükmederek tek bir bilinç oluşturup durdurlamaz hale gelmesini izleyeceğiz. Film için heyecan dorukta!

Yılın en iyi filmi olabilir dikkat!

 

Earth to Echo

Yine fragmanı fena olmayan bir film, sinemada olmasa bile evde şans verilebilir. Genç çocuklar birden bire cep telefonlarına garip bir mesaj almaya başlarlar. Mesajın gönderenler dünyamızdan değildir ve yardım istemektedirler! Fragmanı Burada!

Ayın diğer ilgi çeken filmleri ise her zamankinden farklı bir vampir hikayesi anlatan Only Lovers Left Alive, Cennet ile iletişim kurmayı başaran bir çocuğun hikayesi olan Heaven is For Real, cinayet zanlısı kardeşinin masumiyetini doğa üzeri güçlerle kanıtlamaya çalışan kızın hikayesi Oculus, ruhlar ve ölüler ile yapay yollardan temas kurmaya çalışan bir grup öğrenci ve profesörün hikayesini anlatan The Quiet Ones listenizde bulunması gereken diğer filmler.

Mayıs

amazing

Amazing Spider-Man 2

Duvarda yürüyen adamımızın yeni filmi. Bu kez daha iyi bir formasyonla gelecek gibi gözüküyor. Bu sefer rakip Jamie Foxx’un oynadığı Electro! Fragmanı Burada!

godzilla

Godzilla

Bir kez daha yeniden Amerikan versiyonu ile Godzilla. Klasik canavar şehre saldırır yerle bir eder. Hala 70’lerdeki Godzilla tadı gelmedi belki de gelmeyecek. Evde soğuk içeceğinizle belki iyi gider!.. Fragmanı Burada!

KAÇIRMAYIN!

xmendf

X-Men: Days of Future Past

İşte film, işte sinema!! Yönetmen Bryan Singer. Jennifer Lawrence, Nicholas Hoult, Ian McKellen, Hugh Jackman ve daha nicesi başrollerde. Muazzam bir X-Men filmi bizi bekliyor .X-Men: Geçmiş Günler Gelecek’de hem herkesi göreceğiz hem de mutantların canına okuyan Sentinel’leri! Mayıs’a kadar sabır. Yılın en iyi filmlerinden olacağı kesin!

Yılın en iyi filmi olabilir dikkat!

 

Bu ayın listemizde yer alan bir diğer ilgi çekici filmi Maleficent. Başrolünü Angelina Jolie’nin oynadığı filmde baş karakter şeytani bir kraliçe.

Haziran

KAÇIRMAYIN!

edge

Edge of Tomorrow

Başrolde Tom Cruise ve Emily Blunt’ın oynadığı şahane olmasını beklediğimiz yeni bir bilim kurgu filmi daha! Film, Hiroshi Sakurazaka’nın All You Need Is Kill  romanından uyarlanmış.

Adamımız Yarbay Cage (Cruise) sonradan rütbesi aşağı alınarak savaşa gönderilir, bu arada dünya uzaylılarla büyük bir savaş halindedir ve milyonlarca insan ölmüştür. Cage deneyimsiz bir subaydır ve içinde bulunduğu görev onun için adeta bir intihardır. Kısa sürede de ölür zaten. Ancak çarpışmada bir uzaylı ile sağladığı direk temas yüzünden garip bir zaman döngüsüne düşer ve hayata döner. Aynı savaşı her gün bir kez daha yaşamaya başlar, yani her gün ölür ve bir kez daha hayata döner.

Bir yandan bundan kurtulmaya çalışırken, bir yandan da uyandığı her yeni yaşam günü, Cage’i daha sert ve acımasız bir asker haline dönüştürür.

Yılın en iyi filmi olabilir dikkat!

 

Bu ayın diğer filmleri ise artık hayranlarından başka neredeyse kimsenin ilgilenmediği Transformers: Age of Extinction ile ilk bölümü bir miktar ilgi uyandıran ama ikinciye gerek var mıydı dedirten The Purge 2.

Temmuz

KAÇIRMAYIN!

apes

Dawn of the Planet of the Apes

Maymunlar gezegeni reboot edilmiş haliyle yeni serisine eskisine saygı duruşunda bulunarak devam ediyor. Ceasar ve ordusu insanlığın katline kafayı takmış gibi durmakta. İlki gibi iyi ve düşündürücü bir film olmasını diliyoruz.

 

KAÇIRMAYIN!

Jupiter Ascending

Andy Wachowski ve Lana Wachowski kardeşlerin yeni filmi.. Başrollerde Mila Kunis, Channing Tatum, Sean Bean, Eddie Redmayne var. Yeni bir Matrix etkisi yaratır mı bilinmez ama filmin konusu dikkat çekici; Öyle bir evren düşünün ki insanoğlu besin zincirinin en alt basamağını oluşturuyor. Hizmetçilik yapan sıradan genç bir kadın ise büyük bir suikastın hedefinde. Zira evrenin tek hakimi olan ölümsüz Kraliçe, çıkartılan genetik haritalar göre bu genç kadının kendi hükümdarlığının sonunu getireceğini düşünüyor.

Ayın ilgi çekici diğer filmleri ise Eric Bana’nın başrolde olduğu doğa üstü şeytani konular ile ilgili Deliver Us from Evil  ve yılın ikinci Herkül filmi Hercules. Bu seferki Hercules’in çizgi roman uyarlaması olduğunu hatırlatmak lazım.

Ağustos

guardian

Guardians of the Galaxy

Bir grup uzaylının kozmik tehlikelere karşı savaşını anlatan bir Marvel çizgi romanından uyarlama. Burada en çok merak edilen Roket Rakun’un nasıl olacağı tabii. Bir komedi mi bizi bekleyen yoksa yılın en büyük süper kahraman filmi mi, izleyince anlayabileceğiz. Roket Rakun’u ise Bradley Cooper seslendirecek.

lucy

Lucy

Luc Besson uzun süre sonra bilim kurguya merhaba diyor. Tür olarak aksiyon dense de başrolünde Scarlett Johansson’ın oynadığı Lucy, yanlışlıkla uyuşturucu alan bir kadının bir anda süper-insan’a dönüşmesi üzerine kurgulanmış. İlginç olabilir.

The Giver

Jeff Bridges ve Meryl Streep, Lois Lowry’nin itabından uyarlama filmde bir araya geliyorlar. Konu bu yılın bir çok filminde olduğu gibi hayli ilginç. Savaştan, acı ve üzüntüden, sınıf ayrımcılığımdan arınmış alternatif bir disütopya üzerine kurgulanan film beklenmedik derecede iyi çıkabilir, not alın!

Ayın diğer ilginç filmleri ise Sin City: A Dame to Kill For ve Teenage Mutant Ninja Turtles sinema filmi.

Ekim

Eylül ayında ne yazık ki kayda değer bir film gözükmüyor bu yıl içerisinde, Ekim ise  şöyle böyle…

Bu ay içerisinde korku filmi severler Poltergeist’in yeniden çevrimi ile karşılaşacaklar, Dracula Untold bize Drakula hikayesini farklı bir yorumla anlatacak, bu ayın son filmi için ise hazır olun: Paranormal Activity 5! Böhh 😛

Kasım

İşte bilim kurgu ve fantazi sevenler için beklenen ay! Sıkı durun!

KAÇIRMAYIN!

interstell

Interstellar

Christopher Nolan’ın  yeni filmi saf bir bilim kurgu! Ünlü isim bu kez kurt deliklerini ele alıyor. Hem bu sefer yalnız da değil, filmin yapımcıları arasında eklenen  Kip Thorne’un da hakkını vermek lazım. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde Profesör olan Thorne Kurt Delikleri ve zaman yolculuğu hakkındaki  teorileri ile tanınan çağdaş fiziğin en büyük isimlerinden biri. Aynı zamanda Carl Sagan’ın epik Contact eserine de katkısı olan bir isim.

Filmin konusu ise hayli ilgi çekici!

Interstellar iki bilim adamının hikayesini onu alıyor. Dünyada yiyecek tükenmiş, organik tarım yapılamaz hale gelmiş, hiç bir şey yetişmemektedir. Tarlalarda yetişebilen tek bitki mısırdır. Bu duruma çözüm bulmak isteyen bilim adamları kurt deliği (Wormhole) yaratarak daha iyi yaşam koşulları olan gezegenler bulmaya çalışmaktadırlar.

Yılın en iyi filmi olabilir dikkat!

 

The Hunger Games: Mockingjay Part 1

Açlık oyunları serisi kaldığı yerden devam ediyor. Hayranları için güzel haber. Merakla bekliyoruz.

Aralık

Ve geldik yılın son ayına, öyle görülüyor ki bu yılı muazzam bir baş yapıt ile kapatacağız!

KAÇIRMAYIN!

Ridley Scott’s Exodus

Ridley Scott’tan yeni Blade Runner ve Prometheus 2 beklerken öne aldığı projesi Exodus bu yılın en büyük filmlerinden olacağı kesin. Şu kadroya bakın hele! Christian Bale, Joel Edgerton, Aaron Paul, Ben Kingsley, ve Sigourney Weaver…

Konumuz belli Hz. Musa’nın Mısırdan İbraniler ile göçü. Genellikle 3 boyutlu çekilen modern gibi gözüken ama bilgisayar efektlerine boğulmuş, mitolojik ya da tarihi filmlerin aksine, çok daha etkileyici ve derinlikli bir film bekleyebiliriz Scott ustadan..

The Hobbit: There and Back Again

Hobbit serisinin üçüncü ve son filmi. Hayranları zaten yıllardır beklediği için kaçırmayın damgası vurmuyorum bu filme. Yüzüklerin Efendisi ile birlikte Hobbit üçlemesini de tamamlayarak 6 unutulmaz film deneyimi yaşatan ‘dan artık daha yeni ve yaratıcı projeler bekliyoruz.

Bu ayın diğer göze batan filmleri ise, Meryl Streep, Johnny Depp, Emily Blunt, James Corden ve  Tracy Ullman’lı dev kadrosu ile Into the Woods ve ilk iki bölümü izleyip eğlenceli bulanlar için Night at the Museum 3 listeye eklenebileceklerden.

 

Gördüğünüz gibi şahane bir yıl bizleri bekliyor 🙂 Umutla doluyum, şimdiden hepimize iyi seyirler ^^ Yaşasın Bilim Kurgu ve Sinema 😉

 

  4Yorum

  1. Protechman   •  

    Bu sene tam benlik ! Scarlett Johansson’a aşık biri olarak perde de sık sık görmek çok iyi olacak ! 🙂

  2. Pingback: Gerçek Hayatta da Olsa Diyeceğiniz 10 Bilim Kurgu Teknolojisi | Fundalina

  3. Pingback: Mutlu ve Neşeli Bir Yıl Dilerim! | Fundalina

  4. Pingback: 2015’in Bilim Kurgu ve Fantastik Filmleri | Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir