Beyin Egzersizleri ile Teknolojik Eğitim Mümkün

Bilişim Teknolojileri konusunda hızlı bir değişime şahit oluyoruz. Yeni nesil bu teknolojik değişime kolayca adapte olurken, bazen biz eğitimciler ve ebeveynler uzak durmayı tercih ediyoruz. Oysa teknolojiden sakınmak, bilişim teknolojilerini çocuklara tamamen yasaklamak yerine daha bilinçli adımlarla eğitimlerine destek verebiliriz. Yazımda teknoloji eğitimi konusunda yol gösterici öneriler var.

 

Teknolojik bir çağda dünyaya gelmiş çocuklara “bilgisayardan uzak dur, oyun oynama, cep telefonuna 3 metre uzaktan bak…” gibi uyarılarda bulunmak hem etkisiz kalıyor hem de iletişim adına uçurumlara sebep oluyor. Çocuklarımız bizler gibi teknolojiyi sonradan öğrenmiyor – öğrenmeye çalışmıyor. Bizzat teknolojik bir dünyanın içine doğuyor. Dolayısıyla teknolojiyi kötülemek ve yasaklar koymak yerine çocuklarımızda doğru bilinci aşılamalıyız.

 

Özellikle bilişim teknolojileri konusunda hızlı bir değişime şahit olan biz yetişkinler, teknolojiden uzak yaşam ile tamamen teknolojik yaşam (günümüz) arasındaki farkı biliyoruz ve bilinçliyiz. Asıl sorgulamamız gereken yeni neslin bu konuda ne kadar bilinçli olduğu…

Kişisel gelişim uzmanları, değişime/gelişime karşı direnmeyip ayak uydurmak gerektiğini sık sık hatırlatıyor. Sizlere bilimsel bir araştırmadan bahsetmek istiyorum, adı flynn etkisi.

Amerikan Cornell Üniversitesi’nden Prof. Tomoe Kanaya’nın bilimsel araştırmasında 6-17 yaş arası öğrencilerden oluşan, sosyal çevreleri ve ırkları farklı 9 bin öğrenci yer alıyor. Araştırmaya göre IQ testleri her dönem zorlaştırılmasına rağmen test sonuçları daime geçmiş yıllara göre daha yüksek çıkıyor. Bunun sebebi ise flynn etkisi.

 

Zekâ oyunları

Flynn Etkisi Nedir?

Flynn Etkisi, sürekli gelişen bilim ve teknolojinin etkisiyle çocukların daha hızlı öğrendiğini ve IQ seviyelerinin önceki kuşaklardan daha yüksek olduğunu kanıtlayan bilimsel araştırma.

Öyleyse teknolojinin doğru kullanılması, faydalı aktiviteler ile insan hayatına değer katması konusunda yeniden düşünmemiz gerekiyor.

Çocuğunuzun eğitiminde mental egzersizlere yer vererek hayatına değer katabilirsiniz.

 

Çocuğunuzun bilgisayar başında saatlerce savaş oyunları oynamasına müsaade etmek ona sunduğunuz en zararlı tavizdir. Öte yandan oyun oynamasını tamamen engellemek de zeka potansiyelini kullanmasını engellemek ile eşdeğerdir. Oyun çocuklar için zihinsel gelişimin önemli bir aracı. Yani ortada hassas bir denge var ve bu denge hayati önem taşıyor.

Bu konuda imdadınıza yetişecek online oyunlar var. Örneğin MentalUP Beyin Egzersizleri Uygulaması’nda bilim ile oyunu birleştirerek eğlenceli egzersizler üretilmiş ve bu egzersizler her ne kadar çocuklara yönelik yapılsa da yetişkinler için de gayet faydalı; bir o kadar da eğlenceli olmuş.

 

faydalı uygulamalar

 

MentalUP Beyin Egzersizleri Uygulaması.

TUBİTAK ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin desteği ile geliştirilen ve oluşumunda uzman (bilimsel, teknik, çocuk gelişim, oyun) akademisyenlerin yer aldığı MentalUP Beyin Egzersizleri uygulamasını incelemenizi öneririm. Bilgisayar, tablet ve cep telefonu üzerinden kullanılabilen MentalUP uygulaması, işlevselliği ve egzersiz çeşitliliği ile dünyada bir ilki başarıyor.

Hafıza gelişimi, dikkat gelişimi, muhakeme yeteneği, analitik düşünme becerisi, sözel-sayısal-görsel zekâ potansiyeli gelişimi gibi çeşitli faydalar sağlayan uygulama sayesinde öğrencilerin derslerinde daha başarılı olduğu, okulu ve dersleri daha çok sevdiği de gözlemlenmiş. Bu araştırmalar neticesinde MentalUP’a PEDAGOJİK Ürün Sertifikası da verilmiş.

Sonuç olarak teknolojiden sakınmak, bilişim teknolojilerini çocuklara tamamen yasaklamak yerine daha bilinçli hareket ederek, gerçek başarıya ulaşabiliriz.

Benim Eğer günümüzün en büyük sorunlarından dikkat eksikliği problemi yaşıyorsanız MentalUP beyin egzersizleri uygulamasını kendiniz için de kullanabilirsiniz. Egzersizlerin içerisinde dikkat gelişimi için de oldukça fazla egzersiz var. Sisteme üye olduğunuzda uygulamaları bir süreliğine ücretsiz kullanmak mümkün, sonrasında ise yaklaşık bir oyuncak bedeli kadar ücret talep ediliyor (seçtiğiniz pakete göre değişkenlik gösteriyor) Ücretleri ise makul.

Şimdi sizlere bir sürprizim var. MentalUP Beyin Egzersizleri Uygulaması için %20 indirim kuponu isterseniz çocuğunuzun ismi ve doğum tarihi ile birlikte buraya bunyaminkapicioglu@gmail.com mail göndererek bu özel indirimden faydalanabilirsiniz. Sayın Bünyamin Kapıcıoğlu Eğitim Danışmanı ve konuyla ilgili sizlere yardımcı olacak.

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir