Kaptan Amerika : Kahramanların Savaşı Filmi

Kaptan Amerika sevenlerin iki yıllık özlemi cuma günü diniyor, Kaptan Amerika : Kahramanların Savaşı Filmi 6 Mayıs Cuma günü vizyona giriyor.

UIP Türkiye Basın gösterimi ile izlediğim film, hem Kış Askerleri konusunu detaylandırıyor hem de şimdiye dek izlediğimiz en iyi The Avangers filmi olma başarısını yakalıyor.

Filme ilgili merak edilenleri ve yorumumu okumaya lütfen devam edin.

Marvel stüdyolarının çok beklenen ve Kaptan Amerika serisinin üçüncü filmi olan “Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı” filmi aynı zamanda Marvel sinema evreninin üçüncü evresinin ilk filmi olma özelliğini taşıyor.

Kaptan Amerika : Kış Askerleri bizlere büyük bir keyif yaşatmış, beklenenin aksine klasik bir süper kahraman filmi yerine, hem Kaptan Amerika’nın özünü yansıtan hem de mantığımıza yatkın güçlü bir komplo teorisi ile sunulmuştu. İlk filmle bağlantıları sağlam kuran anlatımı, sürükleyici ve şaşırtıcı sahneleri ile bizlere en iyi Marvel prodüksiyonunu izletmişti.

Bu açıdan “Kaptan Amerika : Kahramanların Savaşı” filmi hepimizde büyük beklenti yarattı. Seri kaldığı yerden devam ediyor, zaman zaman düşen temposuna rağmen finali başarıyla tamamlıyor.

 

kaptan-amerika-kahramanlarin-savasi3

Kaptan Amerika : Kahramanların Savaşı Filmi Konusu

Yenilmezler ekibinin sebep olduğu maddi ve manevi hasarlar, başta Amerika olmak üzere zarar gören tüm ükelerin hoşgörüsüz bir tavır takınmalarına yol açar. Politik güçler tarafından ortak bir genelge hazırlanır ve Yenilmezler ekibini Birleşmiş Milletler’in bir birimine bağlı olarak görev yapması zorunlu kılınır. Sistem, kahramanların sadece ihtiyaç duyulduğu zaman ortaya çıkmaları üzerinde kurulu bir düzen yaratacaktır.

 

kaptan-amerika-kahramanlarin-savasi2

Yenilmezler fikir ayrılığına düşer ve ikiye ayrılırlar. Tony Stark hükümet kontrolünü ve müdahalesini destekleyen ilk grupta yer alır ve Vision ile birlikte genelgeye imza atar. Kaptan Amerika ise bu duruma karşı çıkar, endişelerini dile getirir ve bu kontrol mekanizmasını kabul etmez. Black Widow lakaplı Natasha Romanoff ise her ne kadar karakterine ters düşmesine rağmen genelgeye sıcak bakar.

 

Genelgenin açıklanacağı ve Natasha Romanoff’un da imza atacağı bina havaya uçurulur ve Bucky (Winter Soldier) bu işten sorumlu tutulur. Bucky’nin peşine düşen ilk kişi Kaptan Amerika olur ve onu korur. Bu olaylar yenilmezler arasındaki gruplaşmayı su yüzüne çıkar.

 

kaptan-amerika-kahramanlarin-savasi4

Bir grup Kaptan Amerika önderliğinde Falcon, Ant Man, Scarlet Witch, Hawkeye ve Winter Soldier’dan oluşur.

 

kaptan-amerika-kahramanlarin-savasi5

Diğer grubu ise Iron Man etrafında birleşen Vision, Black Widow, War Machine, Black Panther ve Spider Man oluşturur.

 

İş Savaş başlar ama tüm yaşanacaklar bunlarla sınırlı değildir.

 

 

Kaptan Amerika : Kahramanların Savaşı Filmi Oyuncuları 

İlk defa 1941’de yayınlanan sevilen Marvel çizgi roman serisinden uyarlanan Marvel’in “Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı” filminde simgeleşmiş kahraman karakter Steve Rogers/Kaptan Amerika rolünde Chris Evans’ı ve Tony Stark/Iron Man rolünde Robert Downey Jr.’ı izliyoruz. Chris Evans tüm zamanların en iyi askerini beşinci defa oynuyor ve bu karaktere çok yakışıyor. Robert Downey Jr.’ı da Iron Man olarak kabullendik.

Natasha Romanoff/Black Widow rolünde Scarlett Johansson, Bucky Barnes/Kış Askeri rolünde Sebastian Stan, Sam Wilson/Falcon rolünde Anthony Mackie, Albay James Rhodes/Savaş Makinesi rolünde Don Cheadle, Clint Barton/Hawkeye rolünde Jeremy Renner, Vision rolünde Paul Bettany , Wanda Maximoff/ Scarlet Witch rolünde Elizabeth Olsen’i izliyoruz. Olsen’e bir türlü alışamadım oysa çok güçlü bir karakteri canlandırıyor.

 

kaptan-amerika-kahramanlarin-savasi0

 

Filmin sürprizleri ise Scott Lang/Ant-Man rolünde Paul Rudd,  Peter Parker / Spider-Man rolünde Tom Holland ve yeni tanıştığımız Black Panther rolünde Chadwick Boseman. Black Panther rolüyle Boseman yeni kan olarak heyecan verdi ve etkileyiciydi. Her ne kadar “çizgi roman evreninde bu yaşta gruba dahil olmasa bile” Spider-Man rolüyle Tom Holland da öyle. Karakterlere her iki oyuncu da çok yakışmış.

Filmin yönetmen koltuğunda ise yine Anthony Russo ve Joe Russo bulunuyor. Senaryoda ise Christopher Markus ve Stephen McFeely’nin imzası var. Filmin yapımcısı Kevin Feige ve baş yapımcılar da Louis D’Esposito, Victoria Alonso, Patricia Whitcher, Nate Moore ve Stan Lee.

 

kaptan-amerika-kahramanlarin-savasi6

 

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı dev bir prodüksiyon. Başından sonuna kadar güçlü aksiyon sahneleri ile bezeli ve Kış Askerleri’nin hikayesini de bu filmde bağlıyor. Genel bir izlenim olarak Kaptan Amerika : Kış Askerleri filminden bir tık daha az sevdiğimi ama şimdiye dek çekilmiş en iyi Yenilmezler filmi olduğunu söyleyebilirim. En nihayetinde Marvel evreni çizgi romanlarda okuduğumuz gibi yansıtılmıyor. Bu filmde olması gereken karakterlerin bazılarını görmedik. Öte yandan çok sevdiğim Ant-Man ve taze bir bakış açısıyla yer verilen Spider-Man filme renk ve eğlence kattı. Aksiyon bölümlerinin en sert ve göze hoş görünenleri ise Black Widow’a aitti. Yeni kan Black Panther ise göz doldurdu ve merak ettirdi.

Kesintisiz izlediğimiz bu 146 dakikanın zaman zaman uzun geldiğini söylemek isterim. Toparlayıcı ve güzel bir final olduğunu da ekleyerek elbette…

En nihayetinde gönül Kaptan Amerika adıyla anılan bu seride kendisini ve anlatıma etkisini daha çok görmek istiyor.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim, filmi kaçırmayın. Ben tekrar izleyeceğim, spoiler vermemeye çalıştım ama ucundan kaçırdıysam affola.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir