JOKER Filmi

JOKER Filmi bu Cuma vizyonda. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülünü alan yapım, Batman kadar sevilen bu özel karakterin başlangıç hikayesini anlatıyor.

JOKER Filmi 

Joker neredeyse Batman kadar sevilen bir karakter olmasına rağmen geçmişi ile ilgili çok az şey biliriz. Sisteme başkaldıran ve gittikçe daha acımasız birine dönüşen Joker karakteri bu film ile taçlandırılıyor ve aklımızdaki tüm soruları yanıtlıyor. 

Tüm duyguların birbirinden ayrılamayacak kadar iç içe geçtiği filmde, kahkahalarla gülmek ve katılarak ağlamak arasında sadece 1-2 damla gözyaşı var. Yaşadığı toplumun ve geçmişinin etkileriyle gittikçe yalnızlaşan ve kontrolden çıkarak bir idole dönüşmeye başlayan Arthur Fleck-Joker karakterini canlandıran Joaquin Phoenix yılın en iyi performanslarından birine imza atıyor. 

Daha faza delirlememek için yardım dileyen, buna rağmen dipsiz bir yalnızlığa çekilen Joker’in çaresizliği adeta içimize oturuyor. 

Yeni JOKER Filmi Konusu 

70’li yılların sonu 80’li yılların başındayız. Gotham şehri grev sebebiyle 15 gündür kaldırılmayan çöpler yüzünden berbat halde. Şehrin en büyük endişesi etraftaki pislik sebebiyle türeyen ve hastalık saçan süper fareler.  Radyo ve televizyonda ilk haber olarak hep bu verilir.  Zengin ve fakirin arasında uçurumlar bulunan toplumda genel olarak huzursuzluk ve mutsuzluk hakimdir. 

Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) ise kendisini koruyamayacak kadar güçsüz olan, palyaçoluk yaparak bakıma muhtaç annesi Penny (Frances Conroy) ile birlikte yaşama tutunmaya çalışan biridir. Arthur, komik veya esprili biri olmadığı halde, stand-up komedyeni olma hayalini hep canlı tutar. Bu hayali annesi tarafından bile eleştirilir. Metruk evde televizyon hep yaşamlarının merkezdedir. Murray Franklin’in (Robert De Niro) şov programı ve Gotham Belediye Başkanlığı için adaylığını koyan Thomas Wayne (Brett Cullen) evde en çok konuşulan iki isimdir. Annesi Penny, uzun zamandır yıllar önce yanında çalıştığı Thomas Wayne’e mektup yazarak, yardım istemektedir. Penny, Thomas’ı her televizyonda gördüğünde heyecanlanır ve oğluna posta kutusuna bakması gerektiğini hatırlatır. 

Akıl hastalığı geçmişi olan Arthur, içindeki huzursuzluğu ve duygularını sık sık terapistine ifade eder. Daha fazla ilaç talep eder hatta akıl hastanesi gibi bir yere kapatılmasının onu daha huzurlu ve güvende hissettireceğini hatırlatır. Toplumda kabul görmeyen ve iyice yalnızlaşan Arthur, terapisti tarafından reddedilir, üstelik işleride yolunda gitmemektedir. Bir çocuk çetesinin saldırısına uğrar ve patron başarısız olduğunu iddia ederek ona son bir şans verir. 

Joker Filmi – Türkçe Altyazılı Frgaman

Hayatımın bir trajedi olduğunu düşünürdüm, şimdi fark ediyorum ki komediymiş.

Yaşadığı zaman boyunca hiç mutlu olmamış, yaşadığını bile hissetmemiş Arthur’un dünyası bir gecede değişir. İş sonrası geç saatte bindiği Metro’da iyi giyimli üç genç adamın bir kıza sarkıntılık ettiğini görür. Kontrol edemediği kahkahası sebebiyle adamları sinirlendirir ve hedefleri haline gelir. Öldüresiye dövülen Arthur, kendisini koruması için arkadaşının verdiği silahı cebinden çıkarır ve adamları öldürür. İlk defa yaşadığını hisseden Arthur buradan kaçar, eve sığınır. Ertesi gün gazetelerin manşetleri süper farelerden değil, üç başarılı adamı öldüren kimliği bilinmeyen katil palyaçodan bahsetmektedir. Arthur’un Joker’e dönüşüm yolculuğu başlar, olaylar gelişir.

Ledger sonrası Joker

Yeni JOKER Filmi Oyuncuları 

Todd Phillips’in yönettiği ve aynı zamanda Scott Silver ile birlikte senaryosunu da kaleme aldığı Joker filmi, 121 dakikalık süresi boyunca merak duygusunu ve gerilimi her daim canlı tutuyor. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülü alan ve sekiz dakika boyunca ayakta alkışlanan film, bu önemli karakteri olabildiğince yalın, akıcı ve etkili bir şekilde anlatıyor. Son dönemde her ne kadar peş peşe gelen Marvel ve DC yapımlarından mutlu olsak bile, Joker’i izlediğimizde karakter derinliği, sanat yönetimi ve oyunculuk açısından böyle etkili işlere de ihtiyaç duyulduğunu hissediyoruz. 

Bu film, tekrar tekrar çevrilmekten iyice yıpranan Marvel ve DC evrenine belki yeni bir bakış ve soluk getirebilir. Sıradan süper kahraman filmleri artık doygunluğa ulaştı, yeni bakış açılarına ve derinliği olan yapımlara ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.  

Arthur koruma duygunuzu uyandıran, çaresiz ve yalnız biri.

Joker sisteme başkaldıran, ardından yaptıkları sebebiyle nefret uyandıran bir karakter. Öte yandan bu başlangıç filminde toplumun ve geçmişin birey üzerindeki etkisini sindire sindire izliyor, yalnızlaştıkça büyüyen öfkesine ve değişimine şahit oluyoruz. Tüm izlediklerimiz karşısında Arthur kadan çaresiziz ve sonunu görebiliyoruz.

Belleklerimize yerleşen pek çok filmin kötü karakteri kadar iyi olduğunu biliriz. 

Kötü karakterler iyi işlendiğinde ve hakkı verildiğinde yapımlara değer katar. Joker, en az Batman kadar sevilen ve Heath Ledger’ın olağanüstü performansıyla adeta arşa yükselmiş, kötü adamın taçlandırıldığı özel bir karakter. Ledger sonrası Joker karakterine soyunmak cesaret ister. Bu rol için neredeyse kilosunun yarısını veren Joaquin Phoenix’i ayakta alkışlamak lazım. Duygu değişikliklerini hem beden hem de bakışlarıyla yansıtan Phoenix, yılın en iyi performansına imza atmış. Gülmenin ve ağlamanın ince bir çizgi ile ayrıldığı, dökülen iki damla yaş ile bu farkı anlayabildiğimiz sahneleri birbiri ardına izliyoruz. Filmi buhrandan uzak ve pür dikkatle izlememizde Phoenix’in büyük bir katkısı var. 

Todd Phillips, kasvetli olabilecek filmi bir solukta izletiyor. 

Todd Phillips, neden – sonuç ilişkisini çok iyi vurguladığı filmde unutulmaz sahnelere de imza atmış. Arthur’un saldırıya uğradığı ilk sahne, Metro saldırısı sonrası Joker’in kendisini dans ederek ifade edişi ve elbette fragmanda da izlediğimiz  merdiven sahnesi… Ve elbette en çok belleklere kazınacak filmin finalinde gördüğümüz sahne. Todd Phillips, kasvetli olabilecek filmi bir solukta izletiyor. 

Film elbette bir başlangıç hikayesi, aklımızdaki tüm soruları yanıtlıyor ve sonrası için merakımızı canlı tutuyor. Belki artık evre kötülere doğru döner ve Joker ile birlikte o çok merak ettiğimiz kötü olarak adlandırdırılan karakterlerin hikayelerini izlememize olanak tanır. Bu tür dokunuşlara ve farklı bakış açılarına artık daha fazla ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Sonuç olarak Joker filmini bir kere daha izlemem ama Arthur Fleck’in Joker’e dönüşümünün tadı damağımda kaldı ve sonrasını “bu yeni dokunuşun etkisiyle”  izlemek konusunda oldukça hevesliyim. Yeni Batman’in konuşulduğu şu günlerde Joker beni daha fazla heyecanlandırıyor. Yalnız olmadığımı biliyorum, gerisini yapımcılar düşünsün.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim. 

Palyaçolarla aranız iyi ise 🤡 O Bölüm 2 Filmi hakkında merak edilenleri ve yorumumu aşağıdaki yazımda bulabilirsiniz.

Yeni Joker Filmi Yorumu

  4Yorum

  1. Pingback: Ekim 2019 Filmleri - Fundalina

  2. Pingback: 2019’un En İyi Filmleri - Fundalina

  3. Pingback: Golden Globe 2020 Ödülleri sahiplerini buldu - Fundalina

  4. Pingback: Oscar 2020 Adayları Açıklandı - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir