MEG Derinlerdeki Dehşet Filmi

MEG Derinlerdeki Dehşet Filmi  – The MEG bugün vizyonda.

Basın gösterimi ile izleme şansı bulduğum film hakkında merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.

MEG Derinlerdeki Dehşet Filmi

Jason Statham’ı derin deniz kurtarma uzmanı Jonas Taylor rolüyle izlediğimiz aksiyon ve heyecan dozu yüksek film, dünyanın en büyük köpek balığı olan 23 metrelik dev Megalodon’a karşı olan mücadeleyi gözler önüne seriyor.

 

Bu türü sevenlerin keyifle izleyeceği filmin konusuna gelince.

 

 

MEG Derinlerdeki Dehşet Filmi

Filmimiz derin denizlerde açılışını yapıyor. Kurtarma uzmanı Jonas’ı (Jason Statham) bir operasyon sırasında görüyoruz. Kurtarma sırasında hayati bir karar alan Jonas, tüm hayatını etkileyecek bu karar sebebiyle suçlanıyor ve işini bırakarak Tayland’a yerleşir.

Bundan tam beş yıl sonra Şangay’da bulunan bir derin deniz araştırma istasyonuna konuk oluruz. Dünyanın en büyük çukuru olarak kabul edilen bölgede, yeni türler keşfetmek üzere araştırmalar yapan istasyon derin dalış hazırlıklarını tamamlamıştır. Eski bir medeniyete kapı açtığına inanılan bu çukura dalış için özel araçlar geliştirilmiştir.

İlk ekip keşif için dalışa geçer ve farklı türde deniz canlılarının ilk görüntüleri istasyona ulaşır. Herkes heyecan içerisindedir, derken derinlerde dev bir kütle belirir ve sinyal kaybolur. Son gelen görüntüler bir şeyin araca çarptığı yönündedir. Ekip 10 bin metre derinlikte tutsak kalmıştır.

 

Bu durum karşısında istasyondakiler ikiye bölünür. Bir grup kurtarma uzmanı Jonas’ın göreve çağrılmasını ister, diğer bir grup ise aldığı karar ile pek çoklarını ölüme sürükleyen ve bir alkolik olan adamı istemez. Jonas’ta bu görev için istekli değildir ancak tutsak kalan ekibin kaptanı eski eşidir.

Bilim insanı Suyin (Bingbing Li) ekibe ulaşmaya çalışır, Jonas’ta ona eşlik eder. Kurtarma operasyonu sürerken dev Megalodon ile karşılaşırlar. Ekibi kurtarmayı başarırlar ancak istasyonun açtığı gedikten deniz yüzeyine doğru dev canlıların geçişleri tespit edilir.

İki milyon yıl önce neslinin tükendiğine inanılan Megalodon ile insanlığın savaşı başlar, olaylar gelişir.

 

MEG Derinlerdeki Dehşet Filmi

MEG Derinlerdeki Dehşet Filmi Oyuncuları

Çin – Amerika ortak yapımı filmin yönetmen koltuğunda Jon Turteltaub’u izliyoruz. Turteltaub, 113 dakika süresi boyunca heyecanla izlenen filmin hem aksiyon sahnelerini hem de temposunu çok dengeli tutturmuş. Denizin altı, yüzeyi, araç tasarımları izlediklerimizin keyfini katlıyor. Dev köpek balığı Megalodon’un bulunduğu sahneler ise çok iyi tasarlanmış. Bu sahneler Jaws serisini sevenler ve özleyenler için daha bir keyifli gelecektir. Fragmanda da gördüğümüz dev mürekkep balığı sahnesini ise ayrıca çok beğendim.

Filmin oyuncu kadrosunda Suyin rolüyle Bingbing Li, Morris rolüyle Rainn Wilson, Mac rolüyle Cliff Curtis, Zhang rolüyle Winston Chao, Jaxx rolüyle Ruby Ross ve küçük Meying rolüyle Shuya Sophia Cai’yi izliyoruz. Yüksek bütçeli yapımın oyuncu kadrosu ne yazık ki anlatıma pek bir katkı sağlayamıyor. Bingbing Li ve Jason Statham’ın enerjisi hiç tutmamış. Shuya Sophia Cai gibi büyümüş küçülmüş, makyajlı çocukları izlemeyi hiç sevmiyorum.

MEG Derinlerdeki Dehşet Filmi

Film denizin en dibine doğru heyecanlı ve gizemli bir yolculuğa çıkarıyor. Çekim teknikleri bir belgeselden bilim kurgu filmine uzanan bir yelpazede izleme keyfi sunuyor. Öte yandan oyuncu kalitesi ve senaryodaki cılızlıklar zaman zaman rahatsız ediyor. Örneğin bilimsel gerçekliğe vurgu yapmak için zorlanan uzun replikler, duygusallık katmak için eklenen zorlama sahneler filmde sırıtan taraflar. En küçüğünden en büyüğüne Çinli oyuncular ise oldukça vasat kalıyor. Buna rağmen akışın gerilimli havasını dağıtan espirili sahneler de keyif veriyor. Jason Statham aksiyon sahnelerine çok yakışan bir oyuncu. Suyun altında da başarısını katlıyor. Abartılı kahramanlıklar ve gereksiz sahneler izleyeceğimi umarken tam tadında bir akış izlediğimi belirtmeliyim.

Keyifle izlediğim filmi Jonas Taylor’ın bir sözü ile bitireyim “İnsana karşı Megalodon olunca mücadele olmuyor, katliam yaşanıyor.”

Şimdiden iyi seyirler dilerim.

 

MEG Derinlerdeki Dehşet Filmi Fragmanı

  1 Yorum

  1. Pingback: Ağustos 2018 Filmleri - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir