Muhteşem Yedili Filmi

Muhteşem Yedili Filmi “The Magnificent Seven” bu cuma vizyona giriyor.

Warner Bros Türkiye basın gösterimi ile izlediğim film, western sevenlere iyi gelecek, keyifli bir yapım olmuş. Filmle ilgili merak edilenleri ve yorumumu okumaya lütfen devam edin.

Muhteşem Yedili Filmi

muhtesem-yedili-filmi1
Tüm zamanların en popüler western filmlerinden biri olan “Muhteşem Yedili” yeniden çevirimi ile sinema severler ile buluşmaya hazırlanıyor.

1944 yılında Akira Kurosawa‘nın yazıp yönettiği  “Seven Samurai-Kanli Pirinç” unutulmaz yapımlardan biri olarak sinema tarihine geçti. Kurosawa’nın izinden giden William Roberts’ın uyarlaması olan “The Magnificent Seven” ise 1960 yılında tekrar çevrilerek tüm zamanların en popüler western filmlerinden biri oldu. Dönemin usta oyuncuları Yul Brynner, Steve McQueen ve Charles Bronson‘dan oluşan dev kadrosuyla ses getiren film, western’i western yapan tüm özellikleri ile tıpkı Seven Samurai gibi unutulmaz klasiklerden biri olmayı başardı.

 

muhtesem-yedili-filmi-2

Her iki filmi de kaç defa izlediğimi hatırlamıyorum. Her ne kadar karakterler örtüşse bile, yönetmenlerin bakış açısıyla farklı tatta izlenen bu filmleri unutmak imkansızdır. Üzerinden bu kadar zaman geçtikten sonra unutulmazlar arasına giren bir klasiği yeniden çevirmek cesaret işi.

Aksiyon türünün bence en başarılı yönetmenlerinden biri olan Antoine Fuqua‘nın bu taşın altına elini sokması başlı başına bir değer. Fuqua ve Denzel Washington birlikteliği ile izlediğimiz The Equalizer, kusursuz sahneleri ve akıcılığı ile benim için tüm zamanların en iyi aksiyon filmlerinden biridir. Dolayısıyla kadroyu gördüğümde bu filmi önyargısız izlemem imkansızdı.

Muhteşem Yedili Filmi Konusu

Filmimiz Vahşi Batıda geçiyor. Sanayici Bartholow Bogue’un sert yönetimi altındaki fakir kasaba halkı, kendilerini savunmak için kiralık silahlı adamlardan oluşan bir grupla anlaşıyor. Ödül avcıları, kumarbaz, katil ve kiralık silahlı adamlardan oluşan bu grup, çaresiz kalan Rose Creek kasabasını gelecek büyük saldırıya karşı hazırlarken, kendi içlerindeki değerleri de yeniden keşfediyor.

muhtesem-yedili-filmi-3

Muhteşem Yedili Filmi Oyuncuları

Akira Kurosawa’nın senaryosundan uyarlan filmin yönetmeni Antoine Fuqua. Oyuncu kadrosunda ise; Kanun koruyucu ve ödül avcısı Chisolm rolü ile Denzel Washington, Kumarbaz Josh Faraday rolü ile Chris Pratt, ödül avcısı Goodnight Robicheaux rolü ile Ethan Hawke, ve diğer silahşörler Jack Horne rolü ile Vincent D’Onofrio, Billy Rocks rolü ile Byung-hun Lee, Red Harvest rolü ile Martin Sensmeier ve Vasquez rolü ile Manuel Garcia-Rulfo’yu izliyoruz. Filmimizin kötü karakteri Bartholow Bogue rolünde Peter Sarsgaard, ekibi bir araya getiren kasabalı Emma Cullen rolünde ise Haley Bennett bulunuyor.

Oyuncu kadrosu bu kadar geniş bir yapımda dikkatinizi kime vereceğinizi şaşırıyorsunuz. Vincent D’Onofrio’nun tuhaf – yapmacık şivesi ve ilk açılış sahnesinde kilisede bulunan yan rollerin (yapımcının akrabaları mıydılar acaba) dışında dört dörtlük oyunculuk izlediğimizi söylemek mümkün.

Chris Pratt ciddi kilo almış görünüyor, hani irilik ve şişmanlık arasında bir çizgi vardır ya tam o çizgide ama esprili diyalogları ve başarılı oyunculuğu ile kumarbaz Josh Faraday rolüne bambaşka bir tat katmış. Byung-hun Lee’yi izlemek acayip keyifli, her geçen gün daha çok sevdiğim oyunculardan biri. Filmin kötüsü Peter Sarsgaard ise, izlediğimiz süre boyunca intikam duygumuzu canlı tutmamızı sağladı. Denzel Washington’ın şiir gibi oyunculuğuna şapka çıkarmak lazım.

Ben filmi sular seller gibi izledim ve eski western’lerin tadını, vermek istenen modern bakış açısıyla yakaladım. Western ile aranız sıcak değilse bile Fuqua’nın yönetimini ve yaklaşımını seveceğinizi düşünüyorum. Filmde tek eğreti nokta ise set idi. Binaların set için yapılmış karton mekanlar olduğu çok belliydi. Bu açıdan özensiz ve sanki aceleye getirilmiş gibi duruyorlardı.

 

Muhteşem Yedili Filmi Fragmanı

Ben ilk fırsatta filmi tekrar izleyeceğim. Sizin de zevkle izleyeceğinizi ve iki saat on dakika süreyle dış dünyadan kopacağınızı düşünüyorum.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir