Teknolojik Izgara Tefal OptiGrill

Izgara et ile aranız nasıl?

Biz hafif ve sağlıklı olduğu ve aynı zamanda tok tuttuğu için, haftada en az iki defa ızgara et tüketmeye çalışıyoruz. Bu konuda güvendiğimiz bir kasabımız var, pratik ve risksiz olduğu için yemek daveti verdiğimde de ızgara et servis etmeyi tercih ediyorum. Etleri marine etmek konusunda ise bir yöntemim yok – olduğu gibi ızgaraya atıyorum.

Mutlaka bilirsiniz, ızgara yaparken en büyük zorluk pişme seviyelerini ayarlamak konusunda yaşanır. Bu konuda tam istenen gibi, az – orta veya çok pişmiş leziz bir ızgara etin yerini hiçbir şey tutamaz. Öte yandan çiğ kalmış veya çok pişmekten kömür olmuş bir etten daha kötü bir durum olamaz.

 

Yani ızgara ya vezir eder, ya da rezil. Beni en çok zorlayan konulardan biri pişme süresini ayarlayamamak. Çok pişmiş sevdiğim için – az veya orta pişmiş ızgara konusunda genellikle sorun yaşarım ve bazen süre tutmak da işe yaramaz.

 

Tefal_OptiGrill1

 

Yaklaşık üç senedir ızgara için “Tefal Easy Grill Cuisine Dumansız Izgara “ kullanıyordum. Kolay temizlenmesi (tüm parçaların bulaşık makinesinde yıkanabiliyor olması büyük nimet ancak parçaları çok büyük) ve lezzet konusunda bir ortalama standart sunuşu benim için önemliydi. Yaklaşık iki ay kadar önce katıldığım Tavsiye Evinde gerçekleşen #ızgaraseverler etkinliğinde Tefal OptiGrill Izgara ile tanıştım. MSA Mutfağından tanıdığım Şef Hakan Şen, hem yeni ızgara teknolojisini anlattı, hem de etin marine edilmesi ve pişme süreleri konusunda bilgi verdi. O günden sonra bu ürünü Tefal Shop’tan sipariş etmeye karar verdim.

 

Gelin şimdi cihazın teknik özelliklerine ve sunacağı konfora yakından bakalım.

 

Tefal_OptiGrill22

 

Tefal OptiGrill mükemmel ızgara için yeni bir teknoloji geliştirmiş. Bu ürünle, her defasında tam istediğiniz kıvamda, başarılı bir sonuç elde edeceğiniz garanti ediliyor.

Pişme aşamalarını renk değiştirerek ve sinyal sesi ile haber verme özelliği bulunuyor.

Çıkarılabilir yapışmaz alüminyum döküm kaplama plakalar ile birlikte sunuluyor.

2000 Watt gücünde ve 4,8 Kilogram ağırlığında bir cihaz.

Sofistike adı verilen teknolojisi sayesinde, ister burger, ister tavuk, kırmızı et, sosis, sucuk, balık, sandviç… cihazın ön panelinde bulunan 6 Programdan uygun olanı seçip, dilediğiniz kıvamda pişirmeniz sağlanıyor. Sebze ve meyve pişirmek istiyorsanız manuel bir ayarı da mevcut.

Kalınlık sensörü sayesinde ise sıcaklık ayarı kontrol edilebiliyor, üstelik bir sonraki sefer pişirimleriniz için cihaz bunu hafızasında tutuyor.

 

Tefal_OptiGrill25

 

Görüntüsü bir tost makinesine benziyor olmasına rağmen çok fonksiyonel bir cihaz.

Ön panelinde;

Açma kapama power düğmesi.

Dondurulmuş gıdalar için Frozen Food programı

burger, köfte mode’u

Beyaz et mode’u

Tost – sandviç mode’u

Sosis, sucuk vs. gıdalar için mode’u

Kırmızı et mode’u

Balık, deniz ürünleri mode’u

Normal – kontrolsüz ızgara imkanı sunan M “Manuel mode’u bulunuyor.

En sağda bulunan OK düğmesi ise mode’lar arasında seçim yapmanızı sağlıyor.

Cihazını ısınması ise ortalama 7-8 Dakika sürüyor.

 

En sağda bulunan yuvarlak panelden, ısıtma seviyelerini görüyorsunuz. Mor renkle ısınmaya başlayan cihaz, sırayla mavi ve yeşil renge dönüşüyor. Isınma seviyesi rengi Sarı olduğunda etleriniz az pişmiş, Turuncu olduğunda orta pişmiş, Kırmızı olduğunda ise iyi pişmiş oluyor. 30 Dakika kadar bu ısıyı sabit tutabiliyorsunuz. Cihaz ısındığında ve pişme seviyeleri tamamlandığında bip sesi ile sizi uyarıyor.

 

Tefal_OptiGrill223

 

Buraya kadar herşey çok güzel görünüyor öyle değil mi? Pişirme konusunda bir standart sunuşu, risksiz oluşu, sunduğu olanaklar ve pratikliği eşsiz görünüyor.

 

Tefal OptiGrill’imi tüm bunları düşünerek büyük bir heyecanla sipariş ettim. Aynı hafta içerisinde cihazım teslim edildi. Akşam hevesle ilk etlerimizi ızgaramıza aldık, ancak ilk denememiz başarısızlıkla sonuçlandı. Ne yazık ki grill’imizin sensörleri sorunluydu ve kırmızı et seçimini yapmamıza rağmen Manuel mode’u otomatik olarak devreye giriyordu. Bu haliyle sadece sebze, meyve ve tost için kullanabilirdik. Hemen ilgili telefonları arayarak cihazın yenisi ile değiştirilmesini rica ettik.

 

Yenisi bir hafta sonra elimize geçti ancak sensör hala çok hassas ve inatçıydı. Tost, sandviç gibi temel besinleri mükemmel yapıyor ancak iş ete gelince sensörleri ikna etmemiz gerekiyordu. Şimdilerde ise pişirme plakalarını takıp çıkarıyor, cihazı açıp kapıyoruz ve bazen bundan çok sıkılıp eski grill’imiz, Tefal Easy’i kullanıyoruz. Belki bu durum herkes tarafından yaşanmıyor olabilir ama şu anda ikinci defa değiştirilmesini istesem bile bu durumun kökten çözülüp çözülmeyeceğine emin değilim.

 

Tefal_OptiGrill3

 

Bunun dışında ızgara konusunda sık denemeler yaptığım için başarılı sonuçlar aldığım da oldu. Örneğin geçen hafta cihazla somon yaptım ve sensörler bu defa şansıma bir kerede çalıştı. İnanın şimdiye dek yediğim en lezzetli somon ızgaralardan biriydi, hem de kendim yapmıştım…

Tam istediğim kıvamda pişmişti ve içi sulu kalmıştı. Keşke Tefal OptiGrill, beni üzmeden ve her defasında uğraştırmadan çalışsa diye düşünmemek elde değil.

 

Balık dışındaki denemelerimde, sandviç ve tostu ortalama 15 dakika, pirozla – antrikot türü etleri 20 – 25 dakika içerisinde pişirdiğini gördüm. Bunlar orta pişmiş tercihleriniz için geçerli, çok pişmiş seviyorsanız bir 5 Dakika daha eklemeniz gerekiyor.

 

En büyük artılarından biri ise tüm parçalarının bulaşık makinesine sığıyor ve yıkanıyor oluşu. Basit bir özellik gibi görünebilir ama büyük bir konfor sağlıyor.

 

Tüm bunlara rağmen pratik ve teknolojik bir ızgaraya ihtiyaç duyuyorsanız Tefal OptiGrill yine de öneririm. Ben henüz bir videosunu çekemedim ama ilerisi için sözüm olsun. Aşağıda cihaz deneyimi ile ilgili bir video bulunuyor.

 

 

 

 

  8Yorum

 1. kadriye   •  

  bence gerçek ızgarayla aynı tad olmaz diye düşünüyorum.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Gerçek ızgarayla aynı tadı elde edebiliyorsunuz. Üstelik daha sağlıklı.

 2. Recep   •  

  Funda hanım sensör sorununu çözebildiniz mi acaba ?

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Çözemedim ne yazık ki, tost makinesi olarak kullanıyorum.

 3. İbrahim   •  

  Sensorun çalısmadıgını nasıl anlıyorsunuz acaba,bugun bitane yeni aldım test edecegim 2-3 gun sonra musiat zamanda

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   En basit haliyle tarif etmeye çalışayım… Chaz üzerinde pişireceğiniz ete ait olan düğmeyi seçiyorsunuz, ardından cihazın ısınıp, size “eti koy” sinyalini vermesi gerekiyor. Tefal Opti Grill’i satın aldığım günden beri sadece manuel modu çalışıyor ve seçim yapamıyorum. Sensör ise pişireceğiniz etin özelliğine göre ısıyı – pişme süresini ve ızgaraların baskı düzeyini kontrol ediyor. Ancak belirttiğim gibi bizim evde durumlar ne yazık ki bu şekilde olmuyor.

 4. Erhan   •  

  Selamlar Funda hanım.
  Bende aynı ızgaradan sipariş verdim elime ulaştı. ilk 2 gün sorunsuz çalıştı, sonra sizin dediğiniz hatayı vermeye başladı, Tefal ile irtibata geçtim, en yakın servise yönlendirildim, servis hafıza sıfırlanacak dedi, bende 4 günlük cihazımın sökülmesini istemediğimi söyledim, servis yetkilisi sökülmeyeceğini söyledi, madem öyle önümde yapmasını, hemde öğrenebileceğimi söyledim, kabaca bir şekilde olmaz dedi. Bende mecburen müşteri hizmetlerimi arayıp değişim talep ettim, bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum, sadece servis yetkilisi kaba ve anlayışsızdı. Dediği gibi bir sorun var ise hemen öndeki tuşlalara kombine olarak basarak 2 dakikada halledebilirdi maalesef, bu anlayışta birisi değildi. Kısaca servisin dediği gibiyse bir arıza değil hafıza sıfırlanması ile olabiliyormuş izlenimi edindim ama zannedersem göstermek istemedi, bende yeni cihazımı bırakmak istemedim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir