WPFest 2020’nin Ardından

Türkiye’nin en büyük WordPress etkinliği WPFest 2020,  5 Mart 2020 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Mustafa Kemal Amfisi’nde gerçekleşti.

Panelist olarak katıldığım etkinlik hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

WPFest 2020’nin Ardından

Natro.com’un anasponsor olduğu WPFest 2020, WordPress meraklılarını ve uzmanlarını bir araya getirdi. Oldukça ilgili ve kalabalık bir grupla bir araya geldiğimiz etkinlik, WordPress çerçevesinde merak edilen konu başlıklarını gündeme taşıdı.

En güncel bilgileri alanında deneyimli isimlerden öğrendiğimiz etkinliğe, ben de arkadaşlarımla birlikte panelist olarak katıldım. Başlangıçtan günümüze WordPress deneyimlerimizi aktardığımız panelde uzun zamandır görüşme fırsatı bulamadığım Kemal Kaya ve değerli dostum Sabri Küstür’de bulunuyordu. Listelist’in kurucusu Volkan Kırtok ile de WordPress odağında bilgi alışverişi yaptık. Konu WordPress olunca deniz derya alt başlıklar çıkıyor. Eklentilerinden veri tabanına, yayın hayatımıza kattığı değerden başarımıza olan etkilerine dek tüm deneyimlerimizi aktarmaya çalıştık. Hem Volkan Kırtok hem de benim için değeri çok büyük olan ve WordPress dendiğinde bir süper kahraman olarak nitelendirdiğim Sevgili Emre Erkan’ın kulaklarını da bolca çınlattık. 

Malum, bloğum 11 yaşında ve dijital dünyada yayın yapan bir web sitesi için oldukça yaşlı bir konumda. Bu sebeple derdi de yaşından mütevellit oldukça büyük sıkıntılar yaratabiliyor. Ada Dijital Ajans’ın Kurucusu olan Emre Erkan alanında ve WordPress camiasında efsane bir isim. Yayın hayatıma devam etmemde kendisinin katkısı çok büyük. Başım her sıkıştığında koştuğum ve her defasında kısa sürede çözüm üreten Emre Bey’e ne kadar teşekkür etsem az.

Çok değerli ve özel bir isim olan Erhan Yakut’un 🎩 Yakuter’in sunumunu kaçırdığım için çok üzüldüm. Kendisinin de bana geçmişte çok büyük yardımları ve destekleri olmuştur. Zaten konu WordPress olunca destek alabileceğiniz – fikrinden faydalanabileceğiniz kişi sayısı fazla olmuyor, en nihayetinde bu sektörde herkes birbirini tanıyor…

Panelde 2003 yılından beri hayatımızda olan WordPress hakkında sayısal verilerden de bahsettim. Kısa bir özeti aşağıda sizin için paylaşıyorum.

Sayılarla WordPress

WordPress 2003 yılından beri hayatımızda.

Tüm web sitelerinin %35’i tarafından kullanılıyor.

İçerik pazarlaması alanında ise %60’lık bir pazar payı bulunuyor.

Listelerin en üst sıralarında yer alan web sitelerinin %15’ine ev sahipliği yapıyor. 

E-ticaret sektörünün en büyük gücü, Her yüz e-ticaret sitesinden 22’si  WordPress tabanlı. 

WordPress 55.00 eklenti aktif halde kullanılıyor. 

2020 Yılında İçerik

2019 yılında en çok İngilizce dilinde içerik üretilmişti. Tüm web sitelerinin %54’ü İngilizce ve bu yıl %5’lik bir büyüme yaşanmıştı. Onu %6.1’lik bir oranla Rusça takip etmişti. Türkçe içerik ise %1.2’lik oranla 13. sırada.

2020 yılına geldiğimizde İngilizce içerik üretimin %49’a gerilediğini görüyoruz. Onu %20 ile Rusça ve %6.2 ile İspanyolca takip ediyor. Türkçe içerik ise %1.1’lik oranla bir parça daha gerilemiş ama 9. sıraya yerleşmiş durumda. 

Tüm dünyada en çok üretilen online içerik türü video. 

Hatırlayacağınız üzere etkinlik öncesi WordPress Fest 2020 başlığıyla aşağıdaki yazıyı sizlerle paylaşmıştım. 

WPFest 2020 ile ilgili gönderilen bülten metnini aşağıda bulabilirsiniz. 

Dünyanın en popüler, en geniş topluluğuna sahip, açık kaynak içerik yönetim sistemi olan WordPress dünyasındaki son trendler, gelişmeler, WordPress’in geleceği WPFest2020’de konuşuldu. 14 konuşmacı ve 9 oturum boyunca WordPress’in tartışıldığı etkinlik sektörün önemli isimlerini bir araya getirdi. Natro.com ana sponsorluğunda gerçekleşen etkinliğin diğer sponsorları arasında AdVenture, Nutanix, PayTR ve WPORT yer aldı. Popüler eklentiler ACF ve Yoast’ın yanı sıra Nefis Yemek Tarifleri de destekleyenler arasındaydı. 

Natro Genel Müdürü Nedim Mitrani

Açılış konuşmasını Natro Genel Müdürü Nedim Mitrani’nin yaptığı WPFest 2020’de WordPress konusunda en çok izlenen online eğitimeni ve WordPress Okulu’nun kurucusu Fikret Tozak, WordPress Ekosistemi ile Gelir Modelleri Oluşturmak konusunda önemli bilgiler paylaştı. GroupM Data ve Teknoloji  Direktörü Aykut Aslantaş SEO ve SEM ile Trafik Artırmak sunumunda katılımcılara websitelerin arama motorlarında nasıl üst sıralara yükseleceğinin ipuçları verdi.

Natro Segment Pazarlama Müdürü Melih Andıç gerçekleştiridiği sunumda; 76,5 Milyon web sitesinin WordPress kullandığına ve bu rakama her gün 50 bin yeni web sitesinin eklendiğine vurgu yaprak, şirketin WordPress odağında geliştirdiği barındırma ürünü JetPress’i tanıttı. Invictus Europe Kurucu Ortağı  Mehmet İnce’nin Güvenli bir WordPress için İpuçları sunumu katılımcıların merakla beklediği konulardan biri olan güvenlik konusuna ışık tuttu. 

Türkiye’de büyük ölçekli WordPress sitelerinin başında gelen Nefis Yemek Tarifleri sitesinin kurucu ortağı Hüseyin Berberoğlu’nun optimizasyon ve performans konusunda yaptığı sunum büyük ilgi gördü. Türkiye’nin ilk WordPress bloglarından yakuter.com’un sahibi ve ICS Defence Yazılım Geliştirme Takım Lideri Erhan Yakut’un WordPress konusunda pratik bilgiler paylaştı. 

ICS Defence Yazılım Geliştirme Takım Lideri Erhan Yakut

En popüler teknoloji sitelerinden shiftdelete.net’in WordPress’e dönüşümünü kurucusu Hakkı Alkan’dan dinleyen katılımcıları, etkinliğin son oturumunda E-ticaret denilince akla ilk gelen şirketlerden BKM Express’in Ürün Yönetimi Direktörü Antar Turgay’ın Dijital Cüzdan sunumu karşıladı. 

Panelde Ünlü Bloggerların Başarı Hikayeleri Konuşuldu

Bloomberg Businesswek Teknoloji Yazarı Atıf Ünaldı Moderatörlüğünde gerçekleşen panel büyük ilgi gördü. WordPress blogları ile başarıyı yakalayan ünlü bloggerlar panelde tecrübelerini paylaştı. Panelistler arasında moda dünyasında blog yazarlığının meslek haline dönüşmesine öncülük eden ve Styleboom’un kurucusu Burçin Akgün Ünaldı ve en ünlü seyahat bloglarından yoldaolmak.com’un kurucusu Kemal Kaya yer aldı. Panelde ayrıca fundalina.com’un kurucusu ve Fintech Yazı İşleri Müdürü Funda Güleç Yalçın, Listelist’in kurucusu Volkan Kırtok ve Teknoblog’un kurucusu  Sabri Küstür WordPress konusunda deneyimlerini anlattılar.

Etkinliğin ana sponsoru ve Hosting firması Natro.com’un Genel Müdürü Nedim Mitrani etkinlik ile ilgili konuştu:

Dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi WordPress’i A’dan Z’ye ele aldığımız güzel bir etkinlik oldu. Sektörün uzman isimlerinin katılımıyla gerçekleşen WPFest bizim için çok önemli bir yere sahip.  Açık kaynak kodlu yazılımlar bugün teknolojinin gelişmesini sağlıyor ve geleceğine yön veriyor. Natro olarak WPFest gibi etkinlikler düzenleyerek ekosistemle iletişimimizi sürdürmeyi ve toplulukları bir araya getirmeyi çok önemsiyoruz. Bugün WordPress için özel olarak düzenlenen JetPress ürünümüzü de tanıttık. Artık müşteri ihtiyacına daha iyi cevap vererek daha hızlı ve pratik şekilde WordPress sitelerinin yayınlanmasına olanak sağlıyoruz. Ar-ge ekibimizle düzenli olarak ürünümüzü geliştirip güncelleyerek, WordPress kullanıcılarına benzersiz bir deneyim yaratmaya çalışıyoruz.”

Fayda görmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir