2019 Yılında Girişimler Neler Yaptı

2019 Yılında Girişimler Neler Yaptı dersiniz 🤷‍♀️ 2019 yılı boyunca girişimler dünyasında yaşanan gelişmelerden öne çıkan başlıkları sizin için derledim.

2019 Yılında Girişimler Neler Yaptı

Dünya genelinde fintek yatırımları dalgalı seyir izlerken 2019’un ilk yarısında pek çok satın alma öne çıktı. Genel olarak 2019 yılının ilk yarısı fintekler için birleşme ve satın alma rekorlarına sahne oldu.

2019 yılının ilk yarısında Türkiye’deki fintek ekosistemi genel anlamda yatırım almakta zorlandı. Mayıs ayında gelen dev satın almalar yüzleri güldürdü. 2019’in ikinci çeyreğinde Türkiye’deki girişimler 12 yatırım turunda toplam 3,4 milyon dolar yatırım almayı başardı.

Avrupa’da 33 ülke arasında 26’ncı sırada yer alan Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da 10 ülke arasında 7’nci sırada konumlandı.

Türk girişimciler tarafından kurulan şirketler 2019’un ikinci çeyreğinde melek ve girişim sermayesi yatırımcılarından yaklaşık 90 milyon dolar yatırım aldı.

2020 yılında sektörü hangi tür yenilikler bekliyor?

Sektör açısından 2020 yılı ile birlikte büyük bir değişim bizleri bekliyor. Satın almalar, ortaklıklar, Regülasyonlar açısından 2019 yılı çok etkiliydi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk kalkınma planı olan On Birinci Kalkınma Planı sektörü heyecanlandırdı.

Şimdi gelin hep birlikte zamanı biraz geri saralım ve 2019 yılı boyunca girişimler dünyasında yaşanan gelişmelerden öne çıkan başlıkları hatırlayalım.

Ocak 2019

VİSA Earthport’u satın aldı

Resmi bir açıklama yayımlayan Visa, sınır ötesi ödeme işlemleri için ağ altyapısı sunan girişim Earthport’u satın aldığını duyurdu.

Ripple’ın ortağı olarak bilinen ve ödeme işlemleri için altyapı çözümleri üreten Earthport, hisselerinin tamamını Visa’ya devretti.

Nöbetçi Transfer, Fibabanka Müşterilerinin Kullanıma Sunuldu

Fibabanka’nın hayata geçirdiği yatırım ve teknoloji girişimi Finberg ile stratejik iş birliği gerçekleştiren Birleşik Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş., “Nöbetçi Transfer” ürününün teknik altyapı ve ödeme aracılık desteği sağlamaya başladı. 

Rapçi Snoop Dogg, Klarna’ya Ortak Oldu

ABD’li rap müzik sanatçısı Calvin Cordozar Broadus, Jr. veya bilinen sahne adıyla Snoop Doggy Dogg, İsveç menşeli fintech girişimi Klarna’nın yeni reklam yüzü ve hissedarı olarak açıklandı.

insha Ücretsiz Para Transferine Başladı

Albaraka Türk’ün, faizsiz ve şubesiz tamamen dijital bankacılık hizmeti vermek üzere geliştirdiği ve Almanya’da hizmete sunduğu insha, Almanya’dan Türkiye’ye para transferi hizmetine başladı. 

Şubat 2019

CB Insights tarafından hazırlanan rapora göre, 2018 yılında fintech girişimlerine 1.707 adet küresel ölçekli yatırım yapıldı.

Albaraka Türk, Ödeme Platformu ALNEO’yu Hayata Geçirdi

Albaraka Türk, KOBİ’ler için “POS”, KOBİ’lerin müşterileri için ise “Cüzdan” uygulamasından oluşan Türkiye’nin ilk yapay zeka destekli kolay ve hızlı ödeme platformu ALNEO’yu geliştirerek hayata geçirdi.

Payten Türkiye Lansman Etkinliği Gerçekleşti

Avrupa’nın 6. büyük yazılım firması Asseco grup şirketlerinden Asseco South Eastern Europe (ASEE)’nin ödeme çözümlerini sunduğu firması Payten’in Türkiye lansman etkinliği gerçekleşti.

Adyen, Açık Bankacılık destekli yeni ödeme hizmetini başlattı.

Adyen, bankalarla üçüncü parti yazılım geliştiricileri arasında entegrasyon sağlayacak Açık Bankacılık sistemi geliştirdi. Adyen, bankalar ve işletmeler arasında kolayca iletişim sağlayacak bir API sistemi oluşturduğunu duyurdu.

Mart 2019

Mobil Banka Chime Unicorn Oldu

Sadece mobil platformlar üzerinde faaliyet gösteren dijital bankacılık girişimi Chime unicorn oldu. ABD merkezli fintech girişimi, DST Global liderliğinde gerçekleşen D serisi yatırım turunda 200 milyon dolar yatırım alarak toplam firma değerini 1 milyar doların üzerine çıkardı.

Nisan 2019

Visa Gerçek Zamanlı P2P Ödeme Hizmetleri için Remitly ile Anlaştı.

Gerçek zamanlı para transferi hizmeti Visa Direct’i küresel ölçekte çözüm sunacak şekle dönüştürmek isteyen Visa, ABD merkezli kişiden kişiye mobil ödeme uygulaması geliştiren Remitly firması ile anlaştı.

Yemeksepeti’nin yeni girişimi Banabi hizmete açıldı.

Mayıs 2019

Mastercard Fatura Ödeme Girişimi Transactis’i Satın Aldı.

İşletmelere özel fatura ödeme hizmetleri sunmak isteyen Mastercard, bu alanda çözümler üreten dijital fatura ödeme platformu Transactis’i satın aldığını duyurdu. 

Birleşik Ödeme, “Nöbetçi Transfer” ürünü ile İnovasyon ödülüne layık görüldü.

Elektronik para ve ödeme hizmetleri kuruluşu Birleşik Ödeme,  “İnovalig 2018 Ödülleri” kapsamında “Nöbetçi Transfer” ürünü ile İnovasyon ödülüne layık görüldü.

Fintech Girişimi Marqeta Çifte ‘Unicorn’ Oldu.

Küresel ölçekte kartlı ödeme çözümleri sunan Marqeta, E serisi yatırım turunda 260 milyon dolar elde ederek firma değerini 2 milyar dolara çıkardı.

Sovos, Foriba’yı Bünyesine Kattı.

Sovos, regülasyon teknolojileri alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Foriba’yı satın aldı. Daha önce Invoiceware, Paperless ve TrustWeaver gibi lider firmaları bünyesine katan Sovos, Foriba’yı da satın alarak dijital bir dünya için geliştirdiği global vergi çözümünü güçlendirmeyi hedefliyor.

DST Teknoloji Paraşüt’ü Satın Aldı.

Paraşüt, Turkven ve Earlybird’ün danışmanlığını yaptığı ve içinde Mikro Yazılım ile Zirve Yazılım’ın yer aldığı DST Teknoloji tarafından satın alındı.

PayU, iyzico’yu Satın Aldı.

Türkiye fintech ekosistemi içerisinde önemli başarılara imza atan, beş defa yatırım alan ve hizmetlerini yurt dışına taşıyan iyzico, küresel ölçekte faaliyet gösteren PayU tarafından satın alındı. 

Haziran 2019

Codevist Teknoloji İlk Global Ürününü Tanıttı.

Banktech ve Fintech alanında çeşitli ürün ve hizmetler sunan Codevist Teknoloji, ilk global ürünü Sanction Scanner‘ı tanıttı.

ininal, Visa ile Uzun Vadeli Bir İş Ortaklığına İmza Attı.

3 milyonu aşkın kullanıcısı olan ininal, Visa iş birliği ile yepyeni bir kimlikle kullanıcılarının karşısına çıktı. İddialı bir tasarımla yenilenen ininal ön ödemeli kartlar, dünyanın her yerinde Visa logolu alışveriş sitelerinde, POS ve ATM’lerde kullanılabiliyor.

Paymes, 6 Milyon TL’lik Yeni Yatırım Aldı.

Paymes, Suudi Arabistan merkezli risk sermayesi fonu DAAL, Azerbaycan İnovasyon Ajansı ve bir melek yatırımcının katılımıyla 6 milyon TL’lik yatırım aldı. 

Temmuz 2019

PayCore, MPTS Turkey’i Satın Aldı.

Ödeme sistemleri teknolojileri şirketi PayCore, MPTS Turkey‘i satın aldı. PayCore, ödeme sistemlerinde Türkiye’nin ve bölgenin en büyük gücü olmayı hedeflediğini açıkladı.

PayU, Red Dot Payment’ı Satın Aldı.

Türkiye’nin önde gelen fintech girişimlerinden iyzico’yu bünyesine katan PayU, Singapurlu Red Dot Payment’ın çoğunluk hissesini de aldı.

Sinemia Hizmetlerini Sonlandırdı.

Sinema bileti üyeliği hizmeti sunan Sinemia kapandı. Aylık ücret karşılığı kullanıcılarına sınırsız bilet satın alma olanağı sunan Sinemia, resmi web sitesi üzerinden yaptığı açıklama ile hizmetlerini sonlandırdığını duyurdu.

Visa, Fintech Girişimi Payworks’ü Satın Aldı.

POS cihazlarına ödeme ağ geçidi çözümleri üreten Almanya merkezli fintech girişimi Payworks, Visa tarafından satın alındı. 

Ağustos 2019

Mastercard, Nets’i Satın Aldı.

İskandinav fintech girişimi Nets’i satın alma konusunda karşı karşıya gelen iki ödeme devi arasında kazanan Mastercard oldu. Yakın zaman önce Visa ile resmi temaslara başladığı bildirilen Nets, 3,2 milyar dolar karşılığında Mastercard tarafından satın alındı.

Fintech Girişimi Numbrs “Unicorn” Oldu.

İsviçreli merkezli fintech girişimi Numbrs Personal Finance, düzenlediği yatırım turunda 40 milyon dolar ek fon elde ederek firma değerini 1 milyar doların üzerine çıkardı ve “unicorn” listesine adını yazdırdı.

Eylül 2019

Visa ve Mastercard, Plaid’e Yatırım Yaptı.

Tüketicilerin banka hesapları ile fintech girişimleri arasında köprü kuran Plaid, hem Mastercard hem de Visa’dan yatırım aldı. Plaid, düzenlediği C serisi yatırım turunda 250 milyon dolar yatırım topladı. 

Turkcell, HesApplı platformunu hayata geçirdi.

FonMatik ROBO hizmeti kullanıma sunuldu.

Ekim 2019

Finansal Yönetim Uygulaması Dave “Unicorn” Oldu.

Los Angeles merkezli finansal yönetim uygulaması Dave, Nortwest tarafından 50 milyon dolar yatırım alarak toplam firma değerini 1 milyar doların üzerine çıkardı ve unicorn olmayı başardı.

iPara Ödeme Çözümleri Yenilendi.

Entegre ödeme çözümleri sunan iPara, sanal POS, link ile ödeme gibi ürünlerinin de dahil olduğu hizmetlerini yeniledi.

Instabase “Unicorn” Kulübüne Katıldı.

Kurumsal şirketlere ve bankalara uygulama geliştirme araçları üreten ABD’li teknoloji girişimi Instabase, 105 milyon dolar yatırım alarak firma değerini 1 milyar doların üzerine çıkardı.

Kasım 2019

PayPal’dan Kredi Girişimi Paidy’e Yatırım Geldi.

Japonya merkezli gerçek zamanlı kredi girişimi Paidy, düzenlediği C serisi yatırım turunda 143 milyon dolar sermaye artırımı sağladı.

Apsiyon, Deloitte Technology Fast 500 EMEA listesi’ne girdi.

Aralık 2019

PeP ve Visa yeni iş birliğini duyurdu.

İş birliği kapsamında PeP Visa kart sahipleri, dünyanın her yerinde ve internette yaptıkları harcamaları avantajlı döviz kurlarıyla gerçekleştirebilecek.

2020 yılına sayılı günler kala, 2019 yılında Sosyal Medya, Teknoloji, Güvenlik, E-Ticaret ve FinTech alanında öne çıkan haberleri Teknotorite için derlemiştim. O yazımı da okumanızı öneririm.

2018 Yılında Girişimler Neler Yaptı dersiniz 🤔

2018 yılında basın toplantıları ve etkinlikler sayesinde tanıştığım girişimleri aşağıdaki yazı ile sizlere hatırlatmaya çalışmıştım.

Elimden geldiğince ve atlamamaya çalışarak 2019 yılında girişimler dünyasındaki öne çıkan gelişmeleri sizlere hatırlatmaya çalıştım. Sürçülisan ettimse veya atladığım bir konu olduysa şimdiden affola…

Umarım 2019 yılı sizler için sağlık, mutluluk, başarı ve güzel anılarla geçmiştir. 2020 yılının 2019 yılını aratmaması ve faydalı olması dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir