Assassin’s Creed Filmi

Assassin’s Creed Filmi için hazır mısınız?

Özellikle oyun severler tarafından merakla beklenen Assassin’s Creed filmi bu cuma vizyona giriyor.

Aksiyon bilim kurgu türündeki filmle ilgili merak edilenler ve yorumum blogumda size bekliyor.

Assassin’s Creed Filmi

Assassin’s Creed filminin başrollerinde Michael Fassbender, Marion Cotillard, Jeremy Irons gibi önemli isimler var. Filmin yapımcıları arasında video oyun serisinin yapımcısı olan UbiSoft da bulunuyor.

 

assassins-creed-000

 

Assassin’s Creed Filmi Konusu 

Filmde oyunlardaki hikayenin kahramanı olan Desmond yerine Callum Lynch ile tanışıyoruz. Cal idam mahkumu bir katildir, ancak infazının ardından kendisini Abstergo Vakfının Madrid’deki merkezinde bulur. Kısa süre içinde oyunlardan da aşina olduğumuz Animus adı verilen cihaza girerek DNA’larına işlenmiş atalarının hatıralarına, 1400’lü yılların engizisyon dönemine doğru yola çıkar. Amacı ise, insanlığa sonsuz barışı getirecek kutsal elma’yı bulmaktır.

 

assassins-creed-00
Filmde de oyunların eksen aldığı haşhaşiler ile tapınakçıların mücadelesi konu ediliyor.

Assassin’s Creed Filmi Oyuncuları

Michael Fassbender’ı hikayenin kahramanı Cal rolünde izliyoruz. Marion Cotillard ve Jeremy Irons ise Abstergo vakfının baba kız bilim insanları rolündeler.

 

assassins-creed-2
Filmin oyunculuklar açısından hayli zayıf kaldıını belirtmek gerek. Özellikle Cotillard’ın performansı kalitesinin çok altında kalmış. Daha önce portföyünde Machbet ve Dönüş gibi eserler bulunan yönetmen Justin Kurzel de filme fazla katkıda bulunamamış.
Oyunlardan alışık olduğumuzun aksine abartılı Animus sahneleri, akışkanlığı sorunlu bir hikaye, oturmamış bir senaryo, kötü replikler ve kötü oyunculuklar, Assasin Creed’i bekleyen sinemaseverler için ciddi bir hayal kırıklığı olmuş.

 

assassins-creed-0

Özellikle UbiSoft’un gözetiminde çekilmesine rağmen görsel efektlerin yetersizliği ise şaşırtıcı. Aksiyon sahnelerinin miktarı ve estetikliği ise filmi kurtarmaya yetmemiş. Ne olursa olsun serinin hayranlarının filmin çok bölümünü, oynadıkları oyunlardan dolayı aşina oldukları detayları yakalayacakları için beğeneceklerdir.

 

assassins-creed-5
Ancak tek başına bir sinema filmi olarak ele alındığında Assassin’s Creed neredeyse tüm video oyundan uyarlama sinema filmlerinin akibetinden kurtulamamış ve başarısız. Bu kadro, bu konu ve fikirler ile ortaya daha kaliteli, sadece serinin değil bilim kurgu ve aksiyon sever herkesin seveceği bir eser çıkabilir miydi? Yanıt muhtemelen evet.

Ancak yine de Assassin’s Creed hayranlarını belli oranda tatmin edebilecek film farklı türden tatlar arayanlar için bir alternatif olabilir.

Assassin’s Creed Filmi Fragmanı

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

Assassin’s Creed Filmi Yorumu

 

Assassin’s Creed Filmi Yapım Notları 

Yalnız bir kartal Güney İspanya’daki Almeria Çölü’nün üzerinde süzülüyor. Yerde ise 15. yüzyıla ait bir konvoy tozlu yollar arasında ilerliyor. İki kapüşonlu figür, konvoyun arkasında beliriyor ve sürücüleri tek tek, olabilecek en sessiz biçimde etkisiz hale getiriyor.

Ubisoft’un bilgisayar oyunu serisinin ilk gerçek aksiyon uyarlaması ASSASSIN’S CREED’in film seti işte bu şekilde. Ve bu heyecanın seyircilere en iyi şekilde aktarabilmek için hiçbir masraftan kaçınılmadı.

 

assassins-creed-7

Beş yıl önce Ubisoft Motion Pictures ekibi ve Jean de Rivieres, Yves Guillemot ile buluşup ASSASSIN’S CREED’in beyaz perde uyarlaması hakkında görüşürler. Guillemot, olası bir sinema uyarlamasında, bilgisayar oyununun inceliklerinin bozulmaması konusunda çok ısrarcıdır. En önemli husus Assassin’i canlandıracak doğru oyuncuyu bulmaktı. “Potansiyel senaristleri ve stüdyo ortaklarını konuşmadan önce Assassin’imizi canlandıracak ikonik bir aktörü belirlememiz gerektiğini hissettim.” diye ekliyor Riveres. “Michael Fassbender ilk tercihimizdi. Projeye hem başarı hem de bağımsız bir farklılık getirdi. Sadece Michael’a teklif götürdük. Başka hiç kimsenin bu role uygun olduğunu düşünmüyorum.”
X-MEN: GEÇMİŞ GÜNLER GELECEK ve STEVE JOBS filmlerindeki rollerinden tanıdığımız Fassbender,  ASSASSIN’S CREED projesi için yapılan çağrıya anında cevap verir. “Atalarımızın tecrübe ettiklerini, hatalarını, anılarına dokunabilecek olma düşüncesi gerçekten etkileyici.” diye ekliyor Fassbender. “Bence bu bilimsel teori akla çok yatkın.” Fassbender, 1478 yılında başlayan İspanyol Engizisyon’u sırasında İspanya’da yaşayan Aguilar Nerha isimli Assassin’i canlandırıyor. Ancak filmin büyük bir kısmında modern zamandan bir karakter olan Callum Lynch’i canlandıracak. Abstergo şirketi, müebbet hapis cezasına çarptırılan Callum’a, genetik hafızaları okuyan Animus makinesi sayesinde atalarının hayatlarını tecrübe edebilme şansı sunulur.

 

assassins-creed-6

 

“İki filmde bir anda oynamış gibi hissettim.” diyor Fassbender. “Aguilar kesinlikle aileden birisi ve aileye inanıyor. Callum ise biraz serseri ve hayatı boyunca bazı yanlışları olmuş. Pek bir şeye inandığı söylenemez.”

Abstergo’nun görünen amacı Callum’un şiddet eğilimi bulunan genetik köklerine ulaşabilmektir. Ancak Abstergo, Tapınak hareketinin modern kılıfıdır ve gerçek amacı Callum’un Assassin genetiğini takip edip geçmişte sır olarak kalmış gizemlere bir cevap bulmaktır. Bu konu oyunların da ana temasıdır ancak çoğunlukla geçmiş zamanda geçirilen zamana odaklanır. Film modern zamana oyunlarda olduğundan daha fazla zaman ayırıyor.

Ubisoft, Mayıs 2011’de filmin geliştirilmesine başladı ve 3D sürümü onaylandı. Aynı yıl, Ubisoft filmi dağıtmak için Sony Entertainment ile anlaşma sağladı. Sözleşmeyi çevreleyen şartlar ve koşullar Hollywood’un içerdekileri tarafından Ubisoft’un bütçeye, ana oyuncu, senaryo, basım tarihi ve daha fazlası üzerine yapılan son sözü almasıyla “duyulmamış” olarak nitelendirildi.

Ubisoft’a sağlanan kontrol seviyesi hem oyunların hem de filmlerin eleştirmenlerine bölündü. Birçoğu, Hollywood’un içerdekileri Sony’nin filmi başlamadan önce öldürmek için harekete geçtiklerini düşünürken oyuncuların bu franchise’ın geleceğine faydalı olacağını belirtti. Son yıllarda, oyun uyarlamaları düşük kaliteli olma eğilimindeydi. Jean de Rivieres Uluslararası Pazarlama Kıdemli Başkan Yardımcısı, bu düşünceyi yineledi ve filmin “markaları doğru bir şekilde yansıtacağını ve fan tabanımızı pekiştireceğini” iddia etti.

22 Ekim 2012’de, Ubisoft Motion Pictures’ın “New Regency ile yakın işbirliği içerisinde filmi geliştirmeyi seçtikleri” açıklandı, çünkü onlar Ubisoft Motion’da sahip olduğumuz aynı bağımsız ve yaratıcı zihniyetle yetenek ve film yapımı odaklı bir şirketti. Resimler “Bir senaryonun gelişimi derhal başladı ve proje hızla izlendi, oysa Ubisoft’un filmin yaratıcı yönünün ana unsurlarının kontrolünü elinde tutmasına izin verildi.  Ubisoft, distribütörünü Sony Entertainment’tan 20. Yüzyıl Fox’a değiştirdi; bunun nedeni bilinmiyordu.

Filmin karakterleri “yeni bir karakter bulmak” üzere olduğu için, oyun karakterlerinin kullanılmayacağı kararlaştırıldı.

Ubisoft, filmin senaryosunu kaleme almak için İngiliz yazar Michael Lesslie’yi ve Fassbender’ın filmi üretmesine yardımcı olan Conor McCaughan’ı kiraladı. 2013’te senarist Scott Frank (Azınlık Raporu, The Wolverine) senaryoyu yeniden yazdı. Ridley Scott’ın Exodus: Tanrılar ve Kralların orijinal taslağını yazan Adam Cooper ve Bill Collage, senaryonun ertesi yılda yeniden yazılması için görevlendirildi.

Nisan 2014’te Fassbender’ın, Macbeth’in yakında çıkacak olan film versiyonunda birlikte çalıştığı yönetmen Justin Kurzel ile yeniden görüşmeye çalıştığı bildirildi. Ağustos ayında Fassbender, Kurzel’in görüntü yönetmeni Adam Arkapaw’un da olduğu gibi projeye bağlı olduğunu doğruladı.

Şubat 2015’te filmin üretime girdiği ilan edildi.  Kostüm tasarımcısı Sammy Sheldon Differ, “Her oyunda temsil edilen tarihi doğruluk ve geniş karakterizasyona çok saygı duyuyorum. Bu, sanatsal içeriğe sadık kalmanın ve film dünyamın yaratılmaya başlaması için neyin gerekli olduğunu anlamak için harika bir başlangıç noktası oldu. Bu zengin tabanı göz önünde bulundurarak, Assassin’in göçebe bir savaşçı kişileştirme şeklini vermek için, Mağribi deco’nun güçlü etkileri ile 15. yüzyıl İspanya’mız dönemini kullandım. ” Çekimler 31 Ağustos 2015’te başlayıp Londra, İspanya ve Malta’da gerçekleşti. Filmin ayrıca franchise’in diğer medyasıyla aynı evrende belirlendiği de doğrulandı.

Çekim 15 Ocak 2016’da tamamlanmıştı. Mayıs 2016’ya kadar filmin devamı için çalışma başlatıldı.

  2Yorum

  1. blojen   •  

    malesef film istediğim gibi değildi. Daha iyi bir örgü olabilirdi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir