Çocuklar İçin Teknoloji Gerçekten Zararlı mı?

Çocuklar üzerinde yapılan zeka testleri geçmişten günümüze nasıl farklılık gösteriyor? Bu farkların teknoloji ile bağlantısı var mı? Bilimsel araştırmalar içeren bu keyifli yazıda, teknolojinin çocuklar üzerindeki yararlı ve zararlı etkilerini tartışacağız.

Acaba birçoğumuz gerçekten araştırma yapmadan “şu yenilik zararlı, eskiden böyle bir şey yoktu, bizim zamanımızda öyle-böyle…” diyerek değişimi her daim reddeden kitlenin bir parçası mı oluyoruz?

 

Tıp fakültesi, klinik öğretim üyesi Jenny Radesky (Boston Üniversitesi), kar-zarar hesabı içeren bilimsel araştırmasını yayınladı. Jenny Radesky ve arkadaşlarının yaptığı araştırmaya göre akıllı cihazların çocuklar üzerinde zararı da var, yararı da. Karar vermenizi sağlayacak püf nokta ise çocuğun yaşı.

 

Okul Çağına Gelmiş Çocuklar İçin Uygun Teknolojiler

Jenny Radesky’nin araştırmasına göre: Okul çağına gelmiş (yaklaşmış) çocuklar, yapılandırılmış oyunlarla oynayarak zeka gelişimi sağlayabiliyor.

İnteraktif ekranlar üzerinde

·       Okumayı kolaylaştıran,

·       Okuduğunu anlama becerisi kazandıran,

·       Fen & Matematik için gerekli olan duyusal ve görsel motor becerilerinin gelişimini destekleyen

·       Hafızayı geliştiren ve dikkat süresini artırabilen

Mobil uygulamaların var olduğunu da hatırlatıyor. Bu tür mobil uygulamaların Türkiye’deki örneği ise TÜBİTAK desteği ile geliştirilmiş MentalUP Beyin Egzersizleri’dir. Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri ve pedagoji alanında uzman doktorların geliştirdiği MentalUP Beyin Egzersizleri, çocuğun zeka potansiyeline uygun zorluk seviyelerini otomatik hesaplayan ve günlük yarım saatlik egzersizler sunan bilimsel bir uygulamadır. En güzel yanı, egzersizlerin oyun şeklinde tasarlanmasıdır. Bu sayede çocuklar MentalUP Beyin Egzersizleri’ni oyunların yerine koyabiliyor ve ebeveynlerin ısrar etmesine gerek kalmıyor. İncelemenizi tavsiye ederim.

Peki,

Teknoloji Hangi Durumlarda Zararlı

·       Akıllı teknolojilerin günlük aşırı kullanılması,

·       bağımlılık yapma etkisi olan strateji oyunlarının oynanması,

·       arkadaşlarla geçirilmesi gereken vaktin teknoloji karşısında geçirilmesi

çocukları için oldukça zararlı sonuçlar doğurabiliyor. Dikkat bozukluğu, asosyallik, göz-görme problemleri bunlardan bazıları.

 

3 Yaş Altı Çocuklar İçin Teknoloji Kullanımı

Akıllı telefon veya tabletlerin 3 yaşından küçük çocuklara sakinleştirici niyetine verilmemesi gerektiğini ifade eden Jenny Radesky, bu durumun çocuklarda kendilerini regüle etme (sakinleştirme) becerilerini körelteceğinden bahsediyor. Çok küçük yaşlardan bahsediyor olmamıza rağmen bu cihazların çocukların zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceğini net olarak ifade edemiyorlar çünkü aksi yönde bilimsel araştırmalar da var.

Çocuklar İçin Teknolojinin Önemini İfade Eden Bir Başka Bilimsel Araştırma

Prof. Tomoe Kanaya’nın (Amerikan Cornell Üniversitesi) yaptığı bilimsel araştırmada 6-17 yaş arası öğrencilerden oluşan, sosyal çevreleri ve ırkları farklı 9 bin öğrenci yer alıyor. Araştırmaya göre zeka testleri (IQ testleri) her dönem zorlaştırılmasına rağmen zeka testleri sonuçları daima geçmiş yıllara göre daha yüksek çıkıyor.

Zeka testlerinin önceki kuşaklara göre sürekli daha yüksek sonuçlar vermesinin sebebi ise sürekli gelişen teknolojilerin çocuklarda öğrenme potansiyelini artıran bir etken olması şeklinde saptanıyor ve bilim dünyasına flynn etkisi olarak geçiyor. (Bilimsel araştırma)

 

SONUÇ OLARAK

Demek ki zararlı olan teknoloji değil; uygulama biçimidir. Ebeveynler, çocukların kullandığı teknolojilerin ne şekilde ve ne sıklıkla kullanılması gerektiğini yaşlarına göre belirlemeli. Kullanılan uygulamalar hakkında gerekli denetlemeleri kendileri yapmalı ve bu konularda bilgi sahibi olmalıdır.

Çocuğunuza faydalı teknoloji sunmak ve çocuğunuzun teknolojik cihazlarla geçirmek istediği süreyi en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsanız MentalUP Beyin Egzersizleri’ni kullanabilirsiniz. MentalUP, çocukların bilişsel gelişimine sağladığı olumlu katkılar gözlemlenerek Ruh Sağlığı Merkezi tarafından PEDAGOJİK ÜRÜN olarak sertifikalandırılmıştır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir