Facebook’ta En İyi Paylaşım Zamanı

Facebook’ta En İyi Paylaşım Zamanı konusunda kafanızda soru işaretleri varsa yazım tam sizlik.

Facebook geliştirmelerinin hayatımıza kattığı yenilikler, güncel kullanım alanları, Facebook paylaşımları için genel olarak kabul gören en iyi gün ve saatler yazımda sizi bekliyor. 

Facebook, 2 milyardan fazla kullanıcısıyla çok geniş kitlelere ulaşmanızı sağlayan etkin bir pazarlama kanalı. Facebook istatistikleri, pazarlamacılara hedef kitlelerinin gerçekleştirdiği gezintiyi anlamaları ve en ideal hale getirmeleri için yardımcı oluyor.

Bu gezinti markaların sayfalarına yorum yazmaktan web siteleri üzerinden alışveriş yapmaya kadar uzanıyor. Bu yeni özellikler pazarlamacılara, yeni trendleri tanımlamaları ve paylaşım yapmak için en iyi gün ve zamanı belirlerken kendi pazarlama stratejilerini oluşturmaları konusunda yol gösteriyor.

 

Facebook’ta En İyi Paylaşım Zamanı

Facebook’ta En İyi Paylaşım Zamanı

 

Son dönemde Facebook Nasıl Kullanılıyor?

Yakın dönemde her pazarlama türünde büyük değişimler yaşandı ve bir dizi yenilikler hayatımıza girdi. Algoritma değişikliklerine bağlı zorunluluklar içeriklerimizi baştan ele almamızı zorunlu kılarken, içerik uzunlukları konusunda düşünmemizi mecbur kıldı. Kullanım açısından genel olarak hem yaygınlık hem de algoritma değişikliği öne çıkan başlıklar.

 

Facebook’ta En İyi Paylaşım Zamanı

Facebook’ta En İyi Paylaşım Zamanı

 

We Are Social ve Hootsuite’in ortaklaşa düzenlediği “2018 Yılı Global Dijital Raporu” tüm yıl boyunca hem sunumlarda bol bol kullanılıyor hem de çalışmalarımız için bir yol haritası sunuyor. 2017 yılı sosyal medya verileri konusunda çalışmalarınıza ışık tutacak bu önemli rapora dair derlediğim notlara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2018 Yılı Global Dijital Raporu

 

Güncel Facebook verilerini aşağıda bulabilirsiniz; 

 • Smilarweb’e göre 2018 yılında en sık ziyaret edilen web sitesi Google. Onu Facebook ve YouTube izliyor.
 • Alexa’ya göre 2018 yılında en sık ziyaret edilen web sitesi ise Google. Onu YouTube ve Facebook izliyor.
 • 2018 yılında facebook kullanıcılarının sayısı 2 Milyar 17 milyon’a ulaşmış. Geçtiğimiz yıla oranla &15’lik bir artış var. Facebook kullanıcılarının %88’i mobil. Facebook kullanıcılarının en fazla olduğu ülke 250 milyon kullanıcı ile Hindistan. Onu ABD ve Brezilya takip ediyor. 51 Milyon kullanıcıya sahip Türkiye ise 9. sırada, geçen yıla göre %2’lik bir kullanıcı artışı var.
 • Facebook toplam kullanıcılarının %44’ü kadın, %56’sı ise erkek.
 • Facebook’un 18-34 yaş aralığındaki kullanıcıları toplam %34’ü temsil ediyor.
 • En kalabalık yaş grubu ise 18 yaş olarak tespit edilmiş.
 • Facebook’ta en yaygın kullanılan dil İngilizce. Onu İspanyolca ve Hindu’ca takip ediyor. Türkçe dil kullanımı ise 11. sırada.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan “Facebook haber kaynağı güncellemesi” konusundaki değişiklikler ise Facebook’a dair soru işaretlerini ve güvensizliği artırıyor.

 

Facebook Haber Kaynağını Güncelledi

 

Haber Kaynağı Müdürü Adam Mosseri, güncellemeyi şu açıklama ile duyurmuştu; Facebook, insanları birbirine yakınlaştırmak ve ilişkiler inşa etmek üzere kurulmuştu. Bunu gerçekleştirmenin yollarından birisi insanları kendi Haber Kaynaklarında, arkadaşları ve ailelerinden gelen anlamlı paylaşımlarla buluşturmak. Önümüzdeki birkaç ay boyunca, insanlara önemsedikleri kişilerle daha fazla etkileşim fırsatı sunabilmek için Haber Kaynağı sıralamasında değişiklikler yapıyoruz.

Bu Facebook’un “Haber Kaynağındaki” alan sınırlı olduğundan hareketle, aile ve arkadaşların paylaşımları ile konuşmaları tetikleyen gönderileri daha çok göstereceği, yayıncılar ve kurumların video ve diğer gönderileri gibi genel içerikleri ise daha az göstereceği anlamına geliyor. Bu güncellemeler sonrası marka sayfalarının yakın gelecekte erişim, video izlenme süresi ve trafiğinin düştüğünü göreceğiz.

Kısaca mevcut bütçelerin çok daha fazlasını facebook’a ayırmak gerekecek.

 

Facebook Algortiması Nasıl Çalışıyor?

Sık sık değişen algoritmalar kafa karışıklığına sebep oluyor ve özellikle dar bütçeli işletmeler için Facebook organik erişimi üzerine çalışmak zor olabiliyor. Facebook iletişiminizi arttırmak için facebook algoritmasının nasıl çalıştığını bilmeniz önemlidir.

 

Facebook Algoritmasını Avantaja Çevirin

 

Facebook’ta En İyi Paylaşım Zamanı

TruConversion’a göre Facebook’ta En İyi Paylaşım Zamanı perşembe ve pazar günleri. Bu tespit Facebook içerikleriyle olan etkileşim artış gösteriyor. Bu nedenle en etkili olmasını umduğunuz paylaşımınızı hafta ortasında yaparak boşa kürek çekmeyin.

Markalar için, tüm beğenilerin yüzde 17’si, tüm yorumların yüzde 15’i, ve tüm paylaşımların yine yüzde 15’i cuma günleri yapılıyor.

Bu veri sizin için de geçerli olsa bile yine de, ufak bir ihtimal bile olsa sizi takip eden kullanıcıların daha farklı etkileşim tercihleri olabileceğini aklınızda bulundurun. Paylaşım yapmak için kendi sosyal verilerinizi toplayıp inceleyerek yine kendi sosyal stratejinizi belirlemeniz bu genel eğilimleri tercih etmenizden çok daha etkili olabilir.

Genel olarak konuşmak gerekirse Facebook’ta paylaşım yapmak için günün en iyi zamanları, öğlen 13:00 ile 15:00 arasında. TruConversion’a göre eğer 13:00 civarında paylaşım yaparsanız tekrar paylaşım miktarınızda, eğer 15:00 civarında paylaşım yaparsanız tıklanma oranınızda artış göreceksiniz. Eğer akşam 20:00’den sonra ve sabah 08:00’den önce paylaşım yaparsanız düşük etkileşim alabilir hatta hedef kitlenize ulaşmakta bile başarısız olabilirsiniz.

 

Facebook’ta En İyi Paylaşım Zamanı

Facebook’ta En İyi Paylaşım Zamanı

 

Facebook’ta Paylaşım Sıklığı Nasıl Ayarlanmalı? 

SocialBakers’ın edindiği verilere göre en yüksek başarıya sahip marka gönderileri günde yalnızca bir kez yapılanlar oluyor. Başlangıç için bu genel kural ideal bir tercih olabilir ancak yine de kitleniz bu paylaşım sıklığına anında adapte olamayabilir. Sosyal içerik stratejinizi en ideal hale getirirken, sizin için en uygun kitleye ne zaman ve nerede erişebileceğinizi tespit etmek için Facebook’un size sunduğu analiz raporlarını detaylı incelemelisiniz.

Şimdi verilere göre Facebook’ta paylaşım yapmak için en iyi gün ve saat aralıklarının neler olduğuna bakabiliriz.

Facebook’ta En İyi Paylaşım Zamanı

Facebook’ta En İyi Paylaşım Zamanı

 

Facebook’ta Paylaşım Yapmak için En İyi Gün ve Saatler

Facebook’ta en iyi paylaşım zamanı ve paylaşım yapılacak en iyi gün ve saatler için aşağıdaki kaynakları da göz önünde bulundurun.

 • Marketing Profs’a göre, Facebook’ta en iyi paylaşım zamanı için en popüler gün perşembe, en ideal zaman dilimi, öğlen 12:00-13:00 saatleri arasında. Paylaşım yapmak için en etkili gün pazar, en ideal zaman dilimi öğlen 12:00-13:00 saatleri arasında.
 • Hootsuite’e göre, Facebook’ta en iyi paylaşım zamanı için en ideal olanlar pazartesi, çarşamba perşembe ve cuma günleri saat 12:00 ile 15:00 arasında. Cumartesi ve pazar günleri öğlen 12:00 ile 13:00 arasında paylaşım yapmanız takipçileriniz ve hedef kitlenizle yüksek oranda etkileşime girmenize olanak sağlayacaktır.
 • Action Sprout’a göre, günde 2-3 kez paylaşım yapmayı tercih ederek, her yeni paylaşımda ulaştığınız kitlenin oranını artırmış oluyorsunuz. Genel olarak her paylaşım, takipçilerinizin yalnızca %5’ine ulaşabiliyor ki bu da daha çok paylaşım yapmanın daha fazla kişiye ulaşmada ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Tüm bu veriler ışığında bir sonraki sosyal medya kampanyanızı hazırlarken, haftanın farklı günleri ve zamanlarını deneyerek sizin için en uygun zamanı bulmaya gayret edin. Bu şekilde gerçekleştireceğiniz bir ince ayar, sosyal medya çabalarınızın sonuç vererek markanızın hedef markete yüksek oranda ulaşmasını sağlayacaktır.

 

Facebook işlerimize yön verecek size çok fazla veri sunuyor. “İzlemeniz Gereken Facebook Metrikleri” ne yer verdiğim yazımda izlemeniz gereken en önemli Facebook metrikleri hakkında detaylara yer vermiştim. Facebook’ta gönderilerinizin performansı, kitlenizin demografik özellikleri ve kampanya detayları hakkında sunulan bilgi miktarı son derece etkileyici seviyede. Yazımda izlemeniz gereken en önemli facebook metriklerini ve etkilerini bulabilirsiniz.

 

İzlemeniz Gereken Facebook Metrikleri

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

  1 Yorum

 1. Pingback: Yeni Facebook Arayüzü Yayında - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir