GamFed Oyunlaştırma Konferansı Ardından

Gelin sizi GamFed Oyunlaştırma Konferansı ’na götüreyim.

Gamfed – Uluslararası Oyunlaştırma Federasyonu’nun Türkiye’de organize ettiği konferansın derlemesi yazımda sizi bekliyor.

GamFed Oyunlaştırma Konferansı

GamFed Oyunlaştırma Konferansı, 3 Haziran 2018 Pazar günü Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş kampüsünde gerçekleşti. Gamfed – Uluslararası Oyunlaştırma Federasyonu’nun Türkiye’de organize ettiği bu ikinci etkinliğe 400 kişinin üzerinde bir katılım gerçekleşti.

 

 

Londra merkezli kurulmuş ve kar amacı gütmeyen Gamfed derneği, dünyadan bir çok oyunlaştırma uzmanının katılımcıyla ‘oyunlaştırma’ farkındalığının artırılması için yerel temsilciler ile içerikler üretmekte ve etkinlikler düzenliyor.

 

 

Gamfed Türkiye Temsilcisi ve aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi’nde Oyunlaştırma dersleri vermekte olan Ercan Altuğ Yılmaz tarafından organize edilen konferans; 8 keynote olarak ana konuşmacı, 5 adet panel ve farklı salonlarda 10 adet oyunlaştırma odaklı workshop üzerinden gerçekleşti. 30’dan fazla ana sponsor ve deneyim sponsoru olarak firmaların stand açtığı konferans, büyük bir ilgi gördü.

 

 

“Bağış İçin Oyna”

Açılış konuşmalarının ardından sahneye Tohum Otizm vakfı Türkiye Genel Müdürü Betül Selcen Özer geldi.

Konferanstaki konuşmacılar adına bağış yapılan Tohum Otizm Vakfı Türkiye Genel Müdürü Betül Selcen Özer, yaptığı teşekkür konuşmasında, Otizm’in farkındalığı için tasarladıkları “Bağış İçin Oyna” projesinden de bahsetti. Street Fighter gibi klasik atari oyun cihazlarından konumlandırdıkları katılımcıların hem oyun sonunda bağış yapabildiklerini hem de Otizm’le ilgili bilgilendiğini belirtti.

Konferansın ilk keynote konuşmasını Amerika merkezli “Knack” firmasının kurucu CEO’su Guy Halfteck tarafından “What’s your knack? Games to “measure” job potential – Gerçek Potansiyelini Oyunla Ortaya Çıkar” isimli sunumuyla gerçekleştirdi.

 

 

Knack firması bir den çok özel olarak geliştirdiği oyun üzerinden katılımcıların karakter analizi ve yetenek haritasını çıkarıyor. Gamfed konferans katılımcılarının da oynadığı oyunlar sonucu katılımcıların ortalama bir raporu da yayınlandı.

 

 

GamFed Oyunlaştırma Konferansı Oyunsu Deneyimlerle Sürdü. 

 

Hollanda merkezli Brand New Game firmasının Türkiye temsilciğinden Fırat İçmeli bir sonraki konuşmacıydı. Title olarak “Chief Gamification Officer CGO” olarak kendini tanıtan İçmeli, şirketlerinin üniversite öğrencilerine uyguladığı bir oyunlaştırma projesinden bahsederek özellikle yeni nesil katılımcıların oyunsu deneyimlerde çok daha başarılı sonuçlar elede ettiğinden bahsetti.

 

 

İngiltere merkezli 3Radical isimli oyunlaştırma firmasında danışman olarak görev alan Will-Stuart Jones ise ‘’WHY GAMIFICATION IS FUNDAMENTAL TO BUILDING COMPELLING CONSUMER EXPERIENCES’’ Müşteri Deneyiminde Oyunlaştırma neden en temel unsurdur – isimli sunumunu gerçekleştirdi.

Will-Stuart Jones, Londra çevresinde bulunan restoran ve eğlence merkezlerinin müşterilerine sundukları oyunlaştırılmış deneyimler konusunda örnekler aktardı.

 

GamFed Oyunlaştırma Konferansı “Oyunlaştırma, Olgunlaştırma” ile Sürdü.

 

Ankara merkezli köklü bir eğitim firması olan İzgören Akademi’nin Genel Müdürü Umut Sav “Oyunlaştırma, Olgunlaştırma” isimli sunumunda şirket olarak yayınladıkları “CEO OLMAK” isimli kutu oyununu aktardı. Firmaların bu kutu oyunu üzerinden işe alımdan oryantasyona kadar bir çok proje gerçekleştirdiklerini ve bu kutu oyununu oynarken aslında hem öğrenmenin daha kolay gerçekleştiği hem de katılımcılarının karakterleri ve yeteneklerinin daha net bir şekilde ortaya çıktığını aktardı.

 

 

“6 farklı Oyuncu Tiplerini Bulma”

Keynote arasına çıkarken Tezgahçılar isimli eğitim firmasının Gamfed Konferansına özel tasarladığı “6 farklı Oyuncu Tiplerini Bulma” oyunu da katılımcıların deneyimlediği bir uygulamaydı.

Uygulama, 15 dakikalık keynote arasında bir birlerine sorular sorarak hangi oyuncu tipinde olduklarını ve dolayısıyla tanışmalarına imkan verdi.

 

Keynote arası sonrası ilk konuşmayı HR Dergi Kurucu Genel Müdürü Alper Toper “Türkiye’nin Motivasyon Haritası – Beni ne motive eder” isimli müthiş istatistikler içeren sunumuyla yaptı.

 

 

Alper Toper, oyunlaştırma kurgularında da çok önemli yer alan katılımcıların nasıl motive olacağıyla ilgili Türkiye’de yapılmış en kapsamlı araştırmanın sonuçlarını demografik olarak paylaştı.

 

 

GamFed Oyunlaştırma Konferansı “Oyun mu Oynuyoruz Burada?” ile Sürdü. 

Katılımcıların da çok ilgisini çeken bu sunum sonrasında başka ilgi çekici konu olan “LEGO Serious Play ile Verimlilik” ve Türkiye’nin ilk ve tek LEGO Serious Play Eğitmeni Sertifikasına sahip Yelda Gürbüz Erdoğan sahne aldı. Yelda Gürbüz Erdoğan, LEGO oyuncaklarıyla şirketlerde toplantı süreçlerini, takım çalışmalarını ve karakter analizlerini dünyada kabul gören bu yöntemle nasıl yapıldığını aktardı.

 

 

Almanya merkezli Accenture Digital firmasının Gamification Chapter olarak adlandırılan Oyunlaştırma Departmanından konferansa katılan Olcayto Cengiz “Oyun mu oynuyoruz burada?” isimli sunumunu gerçekleştirdi.

Olcayto Cengiz, Fortune 100 firması olan global bir firmada Oyunlaştırma iş modelinin nasıl uygulandığını örnekleriyle aktardı. Olcayto Cengiz, bu çok beğenilen sunumunda Türkiye ‘deki oyunlaştırma anlayışı ve yaklaşımıyla Avrupa’daki yaklaşım arasındaki farkları da eğlenceli örneklerle aktardı.

 

 

Konferansın ana keynote konuşması için bir çok kaynak tarafından yaşayan en önemli oyunlaştırma uzmanı olarak gösterilen bir isimdi. Türkiye’ye ilk kez gelen , Octalysis isimli oyunlaştırma modelinin yaratıcısı, Octalysis Group kurucu ortağı, Actionable Gamification:Beyond Points-Badges-Leaderboard isimli bestseller kitabın yazarı, Yu-kai Chou sahnedeydi.

Yu-kai Chou, 30 dakikalık konuşmasında 2003 yılından bu yana geliştirdiği model olan Octalysis modelinden ve projelerinden bahsetti.

 

GamFed Oyunlaştırma Konferansı AR Artırılmış Gerçeklik oyunu ile Sürdü. 

Konferans katılımcıları öğle arası verilen konferansta “Catchman” isimli firmanın uygulamasıyla AR Artırılmış Gerçeklik oyunu desteğiyle pek çok ödülü kazanma fırsatı buldular.

Katılımcılar, Bahçeşehir Üniversitesi’nin içine yerleştirilen sanal hediye kutularını bulup kutulardan çıkan D&R Hediye Çeki, The Game Davetiyesi, İmzalı İş’te Oyunlaştırma Kitabı, Workinton Ofis Üyeliği, Catchman Powerbank, Catchman MUG gibi ödülleri kazandılar.

 

Öğleden sonra ana sahnede Oyunlaştırma odaklı paneller sürerken, paralel seanslar olarak 3 farklı lokasyonda 10 adet oyunlaştırma odaklı workshop atölyede gerçekleşti. Etkinliğe ait anlık paylaşımlar için #oyunlastirma hashtagi kullanıldı.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

 

GamFed 1. Türkiye Konferansının duyurusunu sizlerle paylaşmıştım.

 

GamFed 1. Türkiye Konferansı Başlıyor!

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir