Instagram’da Alışveriş için Geri Sayım Başladı

Instagram’da alışveriş özelliği, işletmelerin mevcut paylaşımları üzerinden fiyat ve ürün bilgisi ekleyerek web sitesine yönlendirme yapabileceği çekici bir vitrin sunuyor.

Pek yakında ülkemizde de kullanıma sunulacak bu özellikle ilgili merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Instagram’da Alışveriş

Instagram’da alışveriş özelliği şu anda Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Brezilya, İsveç, Hollanda, Arjantin, Meksika, Yeni Zelanda, İsviçre, Porto Riko, İrlanda, Güney Afrika, Belçika, Avusturya, Peru, Uruguay, Paraguay, Malta, Ekvador, Panama, Portekiz, Polonya, Yunanistan, Kıbrıs, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Norveç, Macaristan, Bulgaristan, Hırvatistan, Finlandiya, Letonya, Litvanya, Slovenya, Lüksemburg, Dominik Cumhuriyeti, Belize, Kore ve Çin’deki onaylı işletmeler tarafından kullanılabiliyor.

Test aşamasında olan bu özellik şimdi Hikayeler bölümüne de eklendi. Önümüzdeki günlerde kullanmaya başlayacağımız Instagram’da Alışveriş özelliği ile mevcut müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz için daha kolay bir alışveriş deneyimi yaşatabilirsiniz.

 

Instagram'da Alışveriş

Instagram’da Alışveriş

Onay özelliğini alabilmek için bu adımları uygulayın.

Instagram’da alışveriş özelliğini kullanmak için hesabınızın onaylı olması gerekiyor. Onay özelliğini alabilmek için Instagram hesabınızı işletme profiline dönüştürmeniz gerekiyor. Ardından işletme profilinizi Business Manager’da, Shopify veya BigCommerce platformları üzerinden veya doğrudan Facebook’taki işletme Sayfanızdan oluşturarak yönetebilirsiniz.

Yukarıda belirttiğim ülkelerde kullanılabilen Instagram’da alışveriş özelliği Business Manager veya Facebook’taki mağazalarda yer alan katalogları destekliyor. Business Manager’da kataloglar oluşturup yönetebilir veya Facebook Sayfanıza bir mağaza kısmı ekleyebilirsiniz.

 

Facebook Sayfanıza bir mağaza kısmı eklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. İşletmenizin işyeri sözleşmemize ve ticaret ilkelerimize uygun fiziksel ürünler sattığından, aşağıda listelenen ülkelerden birinde bulunduğundan ve Instagram’da işletme profiline sahip olduğunuzdan emin olun.
  2. Facebook Sayfanıza bir mağaza kısmı ekleyin. Mağaza eklemesini açılış sayfanız üzerinde bulabilirsiniz. “İşyeri Koşulları ve İlkeleri’ni Kabul Ediyorum.” seçeceğini işaretledikten sonra alışveriş yönteminizi belirleyerek ürünlerinizi mağazanıza atayabilirsiniz.

 

Business Manager’da bir katalog kullanmak için:

  1. İşletmenizin işyeri sözleşmemize ve ticaret ilkelerimize uygun fiziksel ürünler sattığından, aşağıda listelenen ülkelerden birinde bulunduğundan ve Instagram’da işletme profiline sahip olduğunuzdan emin olun.
  2. Instagram işletme hesabınıza bağlı Facebook Sayfasının sahibi olan Business Manager hesabına gidin.
  3. Business Manager hesabınızda, Instagram’da alışveriş özelliğiyle kullanmak istediğiniz yeni bir katalog oluşturun veya mevcut bir kataloğu bulun.

 

 

Instagram’da Alışveriş Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram’da alışveriş özelliğiyle öne çıkarmak istediğiniz fotoğrafları seçebilir, gönderilerde görsel başına beş, döngü başına yirmi adede kadar ürünü etiketleyebilir, filtreler veya açıklamalar ekleyebilirsiniz.

Instagram Hikayeler üzerinden alışveriş şu anda test aşamasında ve yine yukarıda saydığım ülkelerin kullanımına açıldı. Burada Instagram’da alışverişi kullanan onaylı işletmeler hikaye başına 3 adede kadar ürün çıkartması oluşturabiliyor. Ayrıca alışveriş çıkartmaları, ürün adı veya alışveriş simgesiyle oluşturulabiliyor. Bu sayede üst kısımda konumlandırılan alışveriş sepeti ikonu ile akışta sunulan ürünlerin satın alınması mümkün kılınmış.

Bir işletme olarak stratejinize Instagram’da alışveriş özelliğini eklemenize sayılı günler kaldı. Ön hazırlık olarak Facebook Sayfanıza bir mağaza kısmı ekleyerek çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

 

Instagramdan satış yapmanın püf noktaları sizlerden en sık aldığım soruların başında geliyor.

Instagramdan satış yapamamanızın sebeplerini ele aldığım yazımı da okumanızı öneririm.

 

Instagramdan Satış Yapamamanızın Sebepleri 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

  1 Yorum

  1. Pingback: Instagram IGTV için Hazır mısınız? - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir