Gökdelen Filmi – Skyscrapper

Gökdelen Filmi – Skyscrapper yarın vizyonda 🎬

Basın gösterimi ile izleme şansı bulduğum aksiyon gerilim türündeki film hakkında merak edilenler ve yorumum bloğumda.

Gökdelen Filmi – Skyscrapper

Dwayne Johnson’ın artık gökdelenlerin güvenliğini değerlendiren eski bir FBI Rehine Kurtarma Ekibi Lideri ve ABD savaş gazisi olan Will Ford’u canlandırdığı film, 102 dakika süresi ile orta tempolu bir yaz filmi.

Filme gitmeden önce fragmanı sebebiyle “Die Hard – Zor Ölüm” havası yakalanır mı diye biraz hayallenmiştim. Ben gibi düşünüyorsanız böyle bir beklenti içerisine girmemenizi öneririm.

 

Gökdelen Filmi Konusu

Filmimiz 10 yıl önce Minesota’da gerçekleşem bir rehine krizi ile açılışını yapıyor. Ailesini bir kulübede rehin tutan sorunlu bir adama karşı gergin bir operasyonda, FBI rehine kurtarma ekibinin saldırı bölümünün başındayken görürüz. Pazarlıklar başarısız olunca Will’in (Dwayne Johnson) ekibi içeri gönderilir. Umulmadık bir durum yaşanır ve Will, rehineleri, ekibinin çoğunu ve sol bacağının dizden aşağısını kaybeder. Hastanede iyileşen Will’in bedeni ve kariyeri dağılır. Will, hayatını kurtaran deniz kuvvetlerinin yetenekli ve güzel cerrahı Sarah (Neve Campbell) ile evlenir, ikiz çocukları olur.

 

Gökdelen Filmi – Skyscrapper

Üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen Will, bu trajedinin etkisinden kurtulamamıştır. Will’in ormandaki o korkunç operasyondan kurtulan, eski meslektaşı Ben de (Pablo Schreiber) özel sektöre geçmiştir ve dünyanın en yüksek binası olarak gösterilen Pearl’ün güvenliğinin başındadır.

 

Gökdelen Filmi – Skyscrapper

Ben, Will’i Zhao Ming Zhi’ye (Chin Han) tavsiye ederek ona hayatında ikinci bir şans verir. Will aylarca hazırlık yapar ve Zhao’ya, binanın güvenliği konusunda üçüncü bir taraf olarak sunumunu gerçekleştirir. Zhao sunumu çok beğenir, yüz tanıma teknolojisi ile çalışan – binanın tüm güvenlik protokollerini ve kontrolünü içeren tableti Will’e verir. Öte yandan bu toplantının hayatının en dramatik olaylarını harekete geçireceğinden ve ailesinin kaderini elinde tutacağından habersizdir, olaylar gelişir.

 

Gökdelen Filmi Oyuncuları

Rawson Marshall Thurber tarafından yazılan ve yönetilen filmin başrolünde Dwayne Johnson’ı izliyoruz. Johnson filmde yoğun kullanılan CGI’ın da etkisiyle oldukça ortalama bir oyun sergiliyor. Kendisine Dr. Sarah Lawyer rolünde Neve Campbell, Pearl’ün tasarımcı ve yatırımcısı Zhao MingZhi rolünde Chin Han, filmin kötüsü Kores Botha rolünde Roland Moller ve Bay Pierce rolünde Noah Taylor’ı izliyoruz.

 

Ağırlıklı olarak dünyanın en yüksek gökdeleni olan Pearl’ün içinde geçen filmin en ilgi çekici yanı kuşkusuz bu devasa bina. Beş yıldızlı bir otel, üç tam kapasiteli spor salonu, iki adet 16 salonlu sinema, bir sürüş parkuru, bir konser salonu, altı katlı AVM, bir adet üç Michelin yıldızlı restoran, 30 katlı Zümrüt Parkı ve 100’ün üzerinde lüks mesken süitten oluşan Pearl, adeta dikey yükselen başlı başına bir şehir. Çinli yazılım geliştirme uzmanı Zhao Ming Zhi’nin buluşu olan bina aynı zamanda teknoloji desteğiyle yönetiliyor. Filmde bina fikri ve tasarımları üst düzey olmasına rağmen cılız senaryo, ortalama oyunculuklar ve tahmin edilebilir akış sebebiyle heyecan dozu çok düşük kalıyor. Yer yer gerilim dozu yükselmesine rağmen, benzer nedenler sebebiyle sıkıyor.

 

 

Filmde bolca bellekleri yakan gerçeküstü sahne mevcut, öte yandan ben en çok Dwayne Johnson’ın birden hızlı hızlı nefes almaya ve bununla bizleri heyecanlandırabileceğine odaklanan oyunculuğuna takıldım. Bu taktiği çok sık uygulamış ve bir süre sonra ciddi baygınlığa sebep oluyor. Akılda kalan tek aksiyon sahnesinin Neve Campbell’dan gelmeside manidar.

Halbuki konu iyi, oyuncu seçimi fena değil ve hatta Die Hard’a pek çok kişinin özlemi var. Bu açıdan film, kaçırılmış bir tren olarak kabul edilebilir. Tüm bunlara rağmen filmi beklentisiz izlediğinizde hoş bir seyir zevki de alabilirsiniz.

 

Gökdelen Filmi Fragmanı

 

Bu ay başka hangi filmleri izleyeceğimizi merak ediyorsanız 🤔 Temmuz 2018 Filmleri başlıklı yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Temmuz 2018 Filmleri

 

 

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim 🙋🏼.

 

  1 Yorum

  1. Pingback: Temmuz 2018 Filmleri - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir