Instagram’da En İyi Paylaşım Zamanı

Instagram’da En İyi Paylaşım Zamanı konusunda kafanızda soru işaretleri varsa yazım tam sizlik.

Instagram geliştirmelerinin hayatımıza kattığı yenilikler, güncel kullanım alanları, Instagram paylaşımları için genel olarak kabul gören en iyi gün ve saatler yazımda sizi bekliyor. 

Hepinizin bildiği gibi Instagram, görsel ağırlıklı ve ilham veren bir sosyal ağ. Bu özelliğiyle toplumsal katılımı sağlamaya çalışan işletmelerin de ilgisini bir hayli çekiyor. Artık herkes fotoğraf ve videoların, sosyal pazarlama stratejilerindeki değerinin ve gücünün farkında. Öyle ki Instagram; çeşitli ilgi çekici fotoğraf ve video içeriği paylaşabilmek ve hedef kitleyle iletişime geçebilmek için en avantajlı platformlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

Son dönemde Instagram Nasıl Kullanılıyor?

Instagram, “Hikayeler” sekmesinde, bizi takip eden kişilerin oy verebildiği ve bunu canlı olarak takip edebildiğimiz anket özelliğini devreye soktu. Pazarlamacılar için bu özellik; müşteri ihtiyaçlarını daha iyi anlamak, ürün ve hizmetler hakkında geri bildirim toplamak, marka ile takipçiler arasındaki etkileşimi artırmak adına tamamen yeni bir platform olarak tercih ediliyor.

Instagram, kullanıcılarını düşünerek; hikayelerini ister boomerang ile isterlerse videolar ve fotoğraflarla cevaplayabilme özelliğini de ekledi. Hikayelere yapılan yorumlar doğrudan kullanıcıların gelen kutusuna gönderilir. Böylece küçük bir dokunuşla, arkadaşlarınızdan gelen yanıtları görüntüleyebilirsiniz. Son zamanlarda görüntülü görüşmeler sosyal ağlarda giderek yaygınlaşmış durumda. Bu da, takipçilerle gerçekleştirilen etkileşimin yine takipçilerden gelen fotoğraf ve video yorumlarıyla birlikte, kullanıcı tabanlı pazarlama imkanı üretilebileceği anlamına geliyor.

 

Instagram, 800 milyondan fazla aylık aktif kullanıcısıyla birlikte sosyal hayatta en çok kullanılan ağlardan biri olarak büyümeye devam ediyor. Bununla birlikte, markaların da hedef kitleleriyle etkileşimde kalmayı sürdürebilmesi için en uygun gün ve zamanı tespit etmesi, giderek büyük bir önem taşımaya başlıyor.

 

 

Instagram’da En İyi Paylaşım Zamanı

Instagram’da En İyi Paylaşım Zamanı

 

Instagram’da En İyi Paylaşım Zamanı

Instagram kullanım yaygınlığı ve kullanıcı artışı konusunda Türkiye tüm dünyada ikinci sırada. Instagram kullanıcılarının %30’u 18-34 yaş aralığında bulunan kullanıcılardan oluşuyor.

 

Instagram’da En İyi Paylaşım Zamanı

Instagram’da En İyi Paylaşım Zamanı

 

 

We Are Social ve Hootsuite’in ortaklaşa düzenlediği “2018 Yılı Global Dijital Raporu” tüm yıl boyunca hem sunumlarda bol bol kullanılıyor hem de çalışmalarımız için bir yol haritası sunuyor. 2017 yılı sosyal medya verileri konusunda çalışmalarınıza ışık tutacak bu önemli rapora dair derlediğim notlara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2018 Yılı Global Dijital Raporu

 

 

Şimdi verilere göre Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi gün ve saat aralıklarının neler olduğuna bakabiliriz.

 

Instagram’da Paylaşım Yapmak için En İyi Günler

CoSchedule ve TruConversion isimli araştırma şirketleri, pazartesi, çarşamba ve perşembe günleri paylaşılan gönderilerin en yüksek etkileşim oranına sahip olduğunu açıkladı. Bu veriler ışığında pazar günleri erken saatlerde gönderi paylaşmak sizin zararınıza olabilir. Çünkü pazar günleri Instagram’da vakit geçiren kişi sayısı oldukça düşüyor, akşam geç saatlerde ise bir miktar ilgi artıyor. En güzel gönderinizi paylaşmak için en uygun günler, pazartesi ve Perşembe olarak tespit edilmiş. Gönderilerinizi mutlaka bu günlerde paylaşmayı denemelisiniz. Gönderi paylaşmak için uygun bulunan gün ve zamanların, genel eğilimler ışığında belirlendiğini lütfen unutmayın. Kendi hesabınız için en iyi gün ve saati belirlemek için, size özgü verileri toplamalı ve analiz etmelisiniz.

 

Instagram’da En İyi Paylaşım Zamanı

Instagram’da En İyi Paylaşım Zamanı

 

Instagram analizi ve Instagram istatistik özelliği hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri aşağıdaki yazımda bulabilirsiniz.

 

Instagram İstatistik Özelliği Hakkında Her Şey

 

 

Instagram’da gönderi paylaşmak için en yoğun günleri ve saatleri analiz edebilmek adına faydalanabileceğiniz en iyi veriler, ilk elden manuel olarak topladığınız veya sosyal analiz çözümlerini kullanarak elde ettiğiniz verilerdir. Takipçilerinizin ihtiyaçları ve tavrı elbette genel Instagram kullanıcı kitlesinden farklılık gösterebilir.

 

 

Instagram’da Paylaşım Yapmak için En İyi Saat Aralıkları

CoSchedule araştırma şirketi, Instagram’da gönderi paylaşmak için en etkili gün ve zamanın salı günü öğleden sonra saat 2 olduğunu söylüyor. Etkileşimin yoğun olduğu bir diğer zaman ise akşam saat 5 civarı olarak tespit edilmiş. Bununla birlikte en düşük etkileşimin yaşandığı saat ise sabah 9. Instagram paylaşım planlama yazılımı olan Hopper’ın verilerine göre Instagram’da hafta içi gönderi paylaşmak için en uygun saat aralığı akşam 6 ile 7:30 arasında kalan zaman dilimi olarak belirlenmiş. Hopper, hafta sonu yapılacak paylaşımların, sabah saat 11 civarında en uygun zaman olduğunu dile getiriyor.

Instagram kullanıcılarının markanızla etkileşime geçmesi için öncelikle bu verileri baz almanız gerekse de bu, hesabınız için bir kriter değildir. Kendi sosyal verilerinizi toplarken işe, paylaşmak istediklerinizi bu genel veriler ışığında düzenleyerek ve günün farklı saatlerinde gönderi paylaşarak, takipçilerinizle etkileşime geçebildiğiniz en uygun zamanı ve günü belirleyebilirsiniz.

Genel kanı, aslında Instagram’da gönderi paylaşımları için mutlak bir gün ve saatin olmadığı yönündedir. Eldeki veriler, Instagram’daki etkileşim oranlarının sektöre, paylaşılan içeriğin türüne ve yayın sıklığı da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olduğunu gösteriyor.

 

Instagram’da En İyi Paylaşım Zamanı

Instagram’da En İyi Paylaşım Zamanı

 

Instagram’da Günde Kaç Paylaşım Yapılmalı?

Union Metrics tarafından hazırlanan white paper çalışmasında, 55 markanın Instagram profilleri incelendiğinde, günde ortalama 1.5 paylaşım yapıldığını söylüyor. Elbette ki bu rakam en yüksek etkileşim oranına ulaşmak için kesin bir veri değil. Yine aynı çalışmada, günde çok sayıda paylaşım yapan markaların da herhangi bir olumsuz etkiye maruz kalmadığı açıklanmış. Bazen büyük markalar daha az paylaşım yaparak da aradan sıyrılabiliyorlar.

Bu konuda benim önerim paylaşım sayınızı 4’e kadar çıkmak yönünde. Bunun sebebi ise değişen Instagram Algortiması.

Instagram algoritması hakkında merak ettikleriniz ve akışınızı etkileyen önemli faktörleri aşağıdaki yazımda bulabilirsiniz.

 

Instagram Algoritması ve 8 Önemli Faktör

 

Forbes tarafından yayınlanan bir makalede, gönderinin kalitesi ve tutarlığının, sıklığından daha önemli olduğunu açıklıyor. Her saat başı bir gönderi de paylaşsanız, haftada bir de paylaşım yapsanız, bu bir rutin içerisinde ilerlediği sürece takipçilerinizle etkileşimde kalmanız mümkündür. Ancak paylaşım sayılarının aralığını çok iyi hesaplamalı ve çeşitlilik sunmalısınız. Buna dikkat etmezseniz hızlı bir takipçi kaybı yaşayabilirsiniz.

 

Instagram stratejinizi oluştururken aklınızda tutmanız gereken en önemli detay, sizin için en önemli verinin size özel toplanmış veriler olduğunu unutmamak olacaktır. Bunun tek bir yapıdan oluşan bir süreç olmadığını aklınızdan çıkarmamalısınız. Farklı günler ve farklı saatler deneyemeye devam ederek kitlenizin markanızla etkileşime girme eğilimlerini kendiniz belirleyebilirsiniz.

 

Fayda görmeniz dileğiyle

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir