Twitter’da En İyi Paylaşım Zamanı

Twitter’da En İyi Paylaşım Zamanı konusunda kafanızda soru işaretleri varsa yazım tam sizlik.

Twitter’ın güncel kullanım alanları, tweetlemek için genel olarak kabul gören en iyi gün ve saatler yazımda sizi bekliyor.

Facebook etkileşimlerinin düşüşü, genel olarak alışmakta zorlandığımız algoritmalardaki değişiklikler twitter’ın tekrar güç kazanmasına fırsat veriyor.

Twitter’ın haber merkezli doğası, kullanıcılarında eğlence, etkileşim ve bilgi alma gibi beklentiler yaratıyor. Bu ağ sayesinde markalar, yeni gelişmeler ve ürünleriyle ilgili olarak takipçilerinin güncel bilgiler almasını sağlıyor.

 

Twitter’da En İyi Paylaşım Zamanı

Öncelikle günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan twitter’ın son iki yılını genel olarak gözden geçirelim.

Twitter’ın 2016 yılındaki yeniden markalaşma harekatının amacı Twitter’ı, takipçilerinin gerçek zamanlı rapor verebildiği ve en güncel bilgi ve haberlere ulaşabildiği bir yer haline getirmekti. Twitter’ın 2017 yılındaki odağı ise sosyal ağı ilk kuruluşundaki amaca geri döndürmekti.

 

Twitter’da En İyi Paylaşım Zamanı

Twitter’da En İyi Paylaşım Zamanı

Twitter’ın şu anda 330 milyon aktif kullanıcısı mevcut. Her ne kadar kullanıcı kitlesi Facebook gibi bir medya gücü kadar hızla büyümese de Twitter hala vazgeçilemez bir pazarlama platformu konumunda. Twitter, kuruluşların hedef pazarlarına yakınlaşmalarını ve işletmelerin yalnızca pazarlama stratejilerini değil, kitleleriyle kurdukları iletişimi de güçlendirmelerini sağlıyor.

 

We Are Social ve Hootsuite’in ortaklaşa düzenlediği “2018 Yılı Global Dijital Raporu” tüm yıl boyunca hem sunumlarda bol bol kullanılıyor hem de çalışmalarımız için bir yol haritası sunuyor. 2017 yılı sosyal medya verileri konusunda çalışmalarınıza ışık tutacak bu önemli rapora dair derlediğim notlara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

2018 Yılı Global Dijital Raporu

 

Son dönemde Twitter Nasıl Kullanılıyor?

Müşteri Hizmetlerinde Twitter Kullanımı 

Twitter’da, müşteriler direkt olarak şirketlerle iletişim kurarak olumlu tecrübelerini paylaşıp şikayetlerini dile getirebiliyorlar. Kullanıcılar bu hesaplardan hızlı ve kişiye özel bir geri dönüş bekliyor. Twitter’a göre, platform üzerindeki müşteri hizmetleri etkileşimleri, son iki yılda tam %250 artmış. Bu da müşterilerin, sevdikleri markaların söyleyecekleri ve paylaşacakları şeyleri dinlemeye oldukça hevesli olduğunu gösteriyor.

Şunu unutmamak gerekir ki takipçileriniz beklenmedik bir anda sizinle ilgili bir tweet atabilir. Bu sebeple tweetlerin ve mentionların düzenli olarak ve kontrol etmesi hayati önem taşıyor.

Markalar için eğer müşteri hizmetleri Twitter kullanımınızdaki öncelikli konulardan biriyse, müşteri ilişkileri temelli etkileşimlerle ilgili veri toplamaya çalışın ve hedef kitlenizin Twitter kullanım eğilimlerini belirlemeye gayret edin. Bu sayede takipçilerinizin sizinle ilgili aktif paylaşımlarda bulunduğu saat/zaman aralıklarını belirleyebilirsiniz.

 

Twitter’da En İyi Paylaşım Zamanı

Twitter’da En İyi Paylaşım Zamanı

 

Araştırma Yapmak İçin Twitter Kullanımı 

Twitter’ın en önemli faydalarından biri hedef kitlenize dair bilgi toplayabilmek için mükemmel bir ortam sunmasıdır. Sosyal dinleme (sosyal medya platformlarını aktif olarak tarama ve markayla ilgili konu ve konuşmaları takip etme) pek çok markanın, sektörel ya da ürün ve hizmetleri için yaptıkları özel tekliflerle ilgili gerçekleştirilen konuşmalara müdahil olmasına olanak verir. Bu dinleme ve takip sayesinde hedef kitlenizin sosyal medya kullanımıyla ilgili eğilimlerini tanımlayabilir ve onların en ilgisini çeken konuları tespit ederek en çok hangi sosyal kanallarda vakit geçirdiklerini belirlemede nokta atışı yapabilirsiniz.

 

 

Şimdi verilere göre Twitter’da paylaşım yapmak için en iyi gün ve saat aralıklarının neler olduğuna bakabiliriz.

Twitter, en hızlı sosyal medya platformlarından biri. Geçtiğimiz saniye içerisinde tam 7,762 adet tweet atıldı. Bu da atılan bir tweetin ömrünün çok da uzun olmadığını gösteriyor.

Markalar ve işletmeler sosyal medya platformlarının, bu uçsuz bucaksız paylaşım deryasında anında kaybolabilecek milyonlarca içerik barındırdığının farkında. Marka iletişimini artırmak ve markayla ilgili diyalog miktarını olabildiğince yükseltmek için şirketler, takipçilerinin ilgi alanlarına dair edindikleri veriler ışığında onların dikkatini çekecek içerikler üretiyorlar.

 

Twitter’da En İyi Paylaşım Zamanı

Twitter’da En İyi Paylaşım Zamanı

 

Tweetlemek İçin En iyi Günler Hangileri?

The Huffington Post’un raporuna göre, B2C (Business to Consumer) şirketler, en yoğun etkileşime Çarşamba, Cumartesi ve Pazar günleri ulaşıyor. Bu günlerde B2C markalar daha fazla tıklanma oranına ve daha yüksek etkileşime ulaşacakları söylenebilir. B2B (Business to Business) şirketlerin paylaşımları ise pazartesiden cumaya yani iş günlerinde daha büyük başarı göstermektedir.

 

 

Twitter’da En İyi Paylaşım Zamanı

Twitter’da En İyi Paylaşım Zamanı

 

Tweetlemek En İyi Saatler Hangileri?

MarketingProfs’un verilerine göre ise tweet atmak için en popüler gün perşembe ve en uygun saat aralığı ise 12:00 ile 13:00 arasında. Ancak en popüler gün, en etkili gün anlamına gelmiyor. MarketingProfs, tweet atmak için en etkili günün pazar, en ideal saat aralığının ise 10:00 ile 11:00 arasında olduğunu belirtiyor.

HubSpot raporlarına göre en iyi tweet saati aralığı 12:00-15:00 arası ancak saat 17.00’da yapılan paylaşımlar ev-iş arasında geçirilen süreyle korelasyon göstererek en yüksek etkileşime sahip oluyor. Aynı rapora göre, öğleden sonra saat 15:00 ya da 17:00-18:00 saatleri arasında atılan tweetler en çok retweetlenen ve en yüksek tıklanma oranlarına sahip paylaşımlar oluyor.

Paylaşım yapmadan önce genel kullanıcıların iş saatlerinde ya da günlük rutinlerinde ne zaman ara verdiğini de hesaplayabilir ve paylaşımlarınızı onlara ulaşacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

 

Günde Kaç Tweet Atılmalı?

Standart bir tweetin ömrünü belirlemek hayli zordur. TruConversion’a göre paylaşımınız, ulaşmayı başardığınız hedef kitleye bağlı olarak bir saniyede de yok olabilir, sekiz saatte de. Günümüzde bir tweetin ömrü ise “ortalama olarak” 18 dakika kabul ediliyor.

 

Twitter’da En İyi Paylaşım Zamanı

Twitter’da En İyi Paylaşım Zamanı

 

Markanızın sosyal medyadaki varlığını maksimize etmek için günde en az dört kez tweet atabilirsiniz, mümkünse bu sayı daha da fazla olmalıdır. Twitter’ın hıza bağımlı doğası sıklıkla yapılan paylaşımların bu platformdaki başarınızın belirleyici unsuru olacağı anlamına geliyor.

 

Başka kaynaklardan da hangi zamanların tweet atmak için en iyi zaman olduğuna bakalım.

• İş günleri içerisinde saat 15:00-17:00 arasında, çalışma saatleri baz alınarak atılan tweetler en yüksek performansı sergiliyor. (Revive Social)

• En yüksek etkileşim saat sabah 07:00 ile öğlen 13:00 arasında atılan tweetlerde sağlanıyor. (Airi)

 

Twitter son birkaç senedir diğer mecralara göre güç kaybı yaşadı ama hala çok önemli bir konumda ve şöhreti sürüyor. Büyümesi elbette yavaşladı öte yandan şu anda Twitter 330 milyon aktif kullanıcısı ile tüm zamanların en yüksek değerini temsil ediyor.

Eğer ki bu zorlu yarış, sadece kullanıcı sayıları ile ilgili olsaydı, Facebook 1,94 milyar aktif kullanıcı ile altın madalyayı alırdı. Bununla beraber Edison Research’e göre; Twitter kullanıcılarının marka takip eğilimi, Facebook kullanıcılarından 3 kat daha fazla. Üstelik twitter web sitenize trafik sağlayabileceğiniz ücretsiz ve faydalı bir araç.

Bu açıdan Twitter’dan Gelecek Trafiğinizi Artırmanın Yolları konusunda yazdığım yazı da ilginizi çekebilir.

 

Twitter’dan Gelecek Trafiğinizi Artırmanın Yolları

 

Zamanlama konusundaki önerilerimi genel araştırma raporlarına göre düzenlenledim. Dolayısıyla sizin özelinde belirlediğiniz strateji bu verilerle örtüşmeyebilir. Twitter’daki markanızla ilgili etkileşim ve diyalog eğilimlerini yakalamak için, farklı içerik türlerini, farklı gün ve zamanlarda denemeyi ve kendi verilerinizi oluşturmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Twitter Analytics üzerinden de paylaşım gün ve saatlerinizin detay verilerini inceleyerek en doğru zaman dilimini yakalayabilirsiniz.

 

Fayda görmeniz dileğiyle

 

  2Yorum

  1. Pingback: Twitter Yer İşaretleri Özelliği - Fundalina

  2. Pingback: Twitter Takipçi Sayıları Neden Düşüyor - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir