Karanlıklar Ülkesi Kan Savaşları Filmi

Karanlıklar Ülkesi Kan Savaşları Filmi vizyonda.

Korku aksiyon türündenki Underworld serisi KaranlıklarÜlkesi: Kan Savaşları filmi Underworld: Blood Wars ile geri dönüyor.

Warner Bros Türkiye basın gösterimiyle izlediğim filmi ile ilgili merak edilenleri ve yorumumu okumaya lütfen devam edin.


Karanlıklar Ülkesi Serisi – Underworld

Korku aksiyon türündeki Underworld – Karanlıklar Ülkesi film serisi hayatımıza 2003 yılında girdi ve bildik Vampir hikayelerinin üzerine bomba etkisi yaptı. Gotik atmosferi, kurt adam ve vampir karakterlerine farklı yaklaşımı ve aksiyon sahnelerinin etkileyiciği ile kült bir seri olarak unutulmazlar arasındaydı. Nihayet güçlü bir kadın karakter ile buluştuğumuz seriyi hala izlemediyseniz sıralaması aşağıda.

KaranlıklarÜlkesi : Kan Savaşları Filmi arayı çok açtığı için bu vesileyle serinin kısa bir özetini yaparak belleklerinizi tazelemek istiyorum.

 

2003 Karanlıklar Ülkesi

Underworld

Film, bir savaşçı olan Selene’in ailesini öldürdüğü iddia edilen Lycans’lardan intikam almasına odaklanır. Selen’in hikayesini anlatır ve karanlık bir filmdir. Klanlar arası – klan içi çekişmeleri gözler önüne serer ve seriye dair temel bir girişi aktarır.

 

2006 Karanlıklar Ülkesi : Evrim

Underworld : Evolution

Bu filmde Vampirlerle Lycan’ların savaşına şahit oluruz. Lycan lideri Lucian’ın sıradan bir insan olan Michael Covin’i ısırması ve böylece artık bir melez olan Michael’ın Selene ile yakınlaşmasını izleriz. İlk filmdeki karanlık sahneler daha az kullanılmıştır. Hikayenin açılımını etkili ve yaratıcı bir şekilde aktarır. Aksiyon sahnelerinin en bol ve yenilikçi olduğu bölümdür.

 

2009 Karanlıklar Ülkesi : Lycanların Yükselişi

Underworld : Rise of the Lycans

Bu filmde Vampir Lycan savaşlarının kökenini izleriz. İnsanlar Vampir ve Lycan klanlarının varlığını keşfeder ve ortadan kaldırmaya çalışır. Esasen serinin en başını anlatır. Selene odaklı olmayan tek filmdir ve sadece ilk iki filmi izleyenler için anlamlı olan bir yapımdır.

 

2012 Karanlıklar Ülkesi : Uyanış

Underworld: Awakening

“Underworld : Awakening” Karanlıklar Ülkesi:Uyanış

Lycan avcısı Selene, kendisini Vampirler’in ve Lycanlar’ın varlığını keşfeden insanların yaşadığı yeni bir dünyada bulur. Michael’ın izini bulmak ve kızı Eve’i korumak için Lycan’lar ile savaşır. Eve hybrid ve özel bir çocuktur. Kanı hem Lycan hem de Vampirler için güç dengesini değiştirecek bir önem taşır. Ara bir yapımdır ve serinin sonrasına dair merak uyandırır.
Tüm serinin bu türü sevenler açısından özel olduğunu ancak Underworld: Awakening ile anlatım temposunun düştüğünü, senaryosunda sıkıntılar yaşandığını ve eski havasından uzaklaştığını belirtmekte fayda var.

karanliklar-ulkesi-7

 

KaranlıklarÜlkesi : Kan Savaşları Filmi Konusu

Film serinin hızlı bir özeti ile başlıyor.

Sıradan bir savaşçı iken efsaneye dönüşen Selene, Hem Lycan hem de kendisine ihanet eden Vampirlerden uzak durmaya çalışır. Ancak her iki grupta Selene’in peşindedir.

 

karanliklar-ulkesi-6
Lycan’lar yeni liderleri Marius (Tobias Menzies) etrafında toplanmış ve iyice güçlenmiştir. Marius güç dengesini değiştirecek Eve’i ele geçirmek için Selene’in peşine düşer. Vampirler tarafında ise Semira (Lara Pulver) artık yetkili bir konumdadır ve Selene’in geçmişte yaptıklarını unutmaz.

 


Vampirleri büyük bir tehlikede olduklarına inandıran Semira, planlarını hayata geçirir ve kendisine yardımcı olması için Thomas’ı (Charles Dance) ikna eder. Selene ve David (Theo James) ise Thomas’ın çağrısı ile Doğu Şatosuna gider. Genç vampirleri eğitmesi karşılığında affedileceğini öğrenen Selene teklifi kabul eder.

karanliklar-ulkesi-2
Selene tüm bunların bir tuzak olduğunu anlar. Hem Lycan’ların hem de Vampirlerin içinde olduğu bu kanlı savaşın tam ortasında kalır, olaylar gelişir.

KaranlıklarÜlkesi : Kan Savaşları Filmi Oyuncuları

TV Serileri ile tanıdığımız Anna Foerster’ın yönetmen koltuğunda olduğu filmin karakter yaratıcıları Kevin Grevioux, Len Wiseman ve Danny McBride. Senaryosu ise Kyle Ward ve Cory Goodman tarafından yazılmış.
Selene rolüyle izlediğimiz Kate Beckinsale’e, David rolüyle Theo James eşlik ediyor. Tobias Menzies yeni Lycan lideri Marius’u canlandırırken, Clementine Nicholson ise Vidar’ın kızı Lena rolünde izliyoruz. Diğer rollerde ise Lara Pulver, Charles Dance ve Bradley James bulunuyor.

Kate Beckinsale oyuncu olarak her zamanki tadında. Selene rolünü bir başkasının oynaması mümkün değil. Her ne kadar serideki diğer yapımlara göre aksiyon sahneleri daha az olsa bile yine göz kamaştırıyor. Hollywood’un kadınları arasında yaşlanmaya direnen ve tıpkı bir vampir gibi yaş almayan bir oyuncu.

 

karanliklar-ulkesi-3
Filmin odağında hem Selene, hem de David’in bilinmeyen hikayesi var. Bu açıdan Theo James’ e bu defa büyük iş düşmüş. David rolü ile gayet iyi bir oyunculuk sergilemiş. Tobias Menzies ise yeni Lycan lideri rolüyle çok ortalama buldum.
Tüm seri gibi “Kan Savaşları” da güçlü kadın karakterleri ile öne çıkan bir yapım. Semira rolüyle Lara Pulver’ı çok beğendim. Aksiyon sahnelerinde de göz alıcıydı.

 

karanliklar-ulkesi-5
Ben bir önceki filme istinaden bu defa oldukça ümitliydim ve beklenti içerisinde izledim. Uyanış, hikayeyi apar topar bitirmiş ve özensiz bir görüntü çizmişti. Öte yandan iyi bir geçiş filmiydi ve sonrası için merak uyandırmıştı. Kan Savaşları ise hem aksiyon sahneleri hem de gerilim açısından ortalama bir değerde kalıyor ve geçmişi aratıyor. En nihayetinde Selene’i izlemeyi özlemişim bana iyi geldi ama kadın karakterleri çıkardığınızda filmde etkileyicilik unsuru kalmıyor. Örneğin Lena çok ilginç bir karakter ve Clementine Nicholson oldukça etkileyiciydi, keşke üzerinde daha fazla durulsa ve işlenebilseydi. Bu haliyle serinin acil ve toparlayıcı bir finale ihtiyaç var. Lütfen bu defa biraz daha yenilik ve hakkını verecek aksiyon sahneleri olsun. Daha önceki efsane film müziklerine de geri dönüş istiyoruz.

 

karanliklar-ulkesi-4
Filmi serinin dışında ilk defa izleyecek olanlar aksiyonu tadında, zaman zaman gerilimli bir yapım bulacaklar. Öte yandan kim kimdir konusunda zorlanacaklar. Bu sebeple yazımda normalin dışında fazlaca ek bilgi verdim ve açıkçası spoilersız yazacağım diye zorlandım.
KaranlıklarÜlkesi : Kan Savaşları Filmi bu türü sevenlere iyi gelecektir. Malumunuz Resident Evil The Final Chapter’ı da heyecanla bekliyor ve gün sayıyoruz. Şimdiden hepinize iyi seyirler diliyorum.

KaranlıklarÜlkesi : Kan Savaşları Filmi Fragmanı

KaranlıklarÜlkesi : Kan Savaşları Filmi Yorumu

 

karanliklar-ulkesi-0

 

Underworld Karakterleri

Selene Kimdir?

Selene, 1383 yılında Macaristan’da doğdu. Babası Vampir general Viktor’un kalesini tasarlayan ünlü bir mimardı. Kale ise Lycan lider William Corvinus’u hapsetmek için tasarlanmıştı. Viktor, cezaevinin yerini gizli tutmak için Selene’in ailesini öldürdü. Ancak ölen kızı Sonja’ya benzediği için Selene’i öldürmedi ve onu bir vampire dönüştürdü. Selene ise ailesini Lycan’ların öldürdüğünü söyledi. Selene bu sebeple Lycan’ların peşine düşen bir savaşçıya dönüştü.
Thomas Kimdir?

Vampirdir ve aynı zamanda David’in babasıdır. Thomas, Selene’in kızı Eve’in hybrid kanını Lycan’lara sunarak ona ihanet etmiştir.
David Kimdir?

Selene’in koruyucusu ve müttefikidir. Vampir olarak doğmuştur. Lycan’larla yapılan savaşta ölmüş ve Selene tarafından hayata döndürülmüştür.
Marius Kimdir?

Lycan’ların yeni lideri bildik kurtadamlara benzemiyor. Bilim adamı Dr. Jacob Lane’in dokunuşlarıyla Selene için çok güçlü bir rakip.

 

KaranlıklarÜlkesi : Kan Savaşları Filmi Yapım Notları

Muazzam bir başarı elde etmiş serinin beşinci filmi Karanlıklar Ülkesi: Kan Savaşları, 2002 yılında gösterime giren ilk film Karanlıklar Ülkesi’nde tohumları atılan estetiğin geri dönüşü niteliğinde. Lakeshore Entertainment’tan yapımcı Richard S. Wright, “Kan Savaşları gerçekten de köklere, mitolojiye ve geçmişin yöntemlerine geri dönüyor. Set tasarımı ve kostümler de dahil olmak üzere, serinin dördüncü filminden çok ilk Karanlıklar Ülkesi’nin çizgisinde. Her ne kadar aynı bazı karakterler içerse de, Kan Savaşları’nı bir tür yeniden başlama olarak niteleyebiliriz” diyor. Seride ilk kez görev alan yönetmen Anna J. Foerster ise seriyi köklerine döndürme fikrinden keyif aldığını belirtiyor: “İlk Karanlıklar Ülkesi’ni gerçekten beğenmiştim çünkü o dönemde görüntüsü ve yarattığı dünyayla büyük ses getirmişti.”

Orijinal Karanlıklar Ülkesi gibi Doğu Avrupa’da çekilen Kan Savaşları, serinin estetik DNA’sına sadık kalan bir Eski Dünya atmosferi uyandırıyor. Fakat senarist Cory Goodman’ın senaryosu bir yandan da, Kate Beckinsale’in canlandırdığı Selene karakterini sınırlarına kadar zorlayan, tüyler ürpertici yeni bir dünya yaratarak serinin mitolojisini geliştiriyor. “Filmin en heyecan verici öğelerinden biri İskandinav Vampir Meclisi” diyor Lakeshore Entertainment başkanı Gary Lucchesi ve ekliyor: “Daha önce bu Vampirleri hiç görmedik.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir