Ma Filmi Bu Cuma Vizyonda

Ma Filmi bu cuma vizyona giriyor. Basın gösterimi ile izleme şansı bulduğum gerilim filmi hakkında merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.

Ma Filmi

 

Oscar ödüllü Octavia Spencer’ı Sue Ann “MA” rolüyle izlediğimiz filmin yönetmen koltuğunda Tate Taylor bulunuyor. Filmin senaryosu ise Taylor ve Scotty Landers’a teslim edilmiş.

Ma Filmi Konusu

Lise çağlarındaki Maggie (Diana Silvers), annesi Erica ile (Juliette Lewis) yeni bir kasabaya taşınır. Erica’nın çocukluğu burada geçmiştir. Anne kız bu yeni hayata adapte olmaya çalışır. Maggie daha ilk günden okuldakilerin dikkatini çeker ve ev partilerine davet edilir.

Gençler parti için Maggie’den içki almasını ister. Yaşı küçük olduğu için yoldan geçenlerden yardım isteyen Maggie’ye Sue Ann (Octavia Spencer) yardımcı olur. Gençler için içki alışverişi yapıp, teslim eden Sue Ann, ertesi gün gençlerin Facebook hesaplarını gözden geçirir.

 

 

 

Gençlerin zamanla MA verdiği Sue Ann, araştırmalarını derinleştirir ve aileleri de yakın takibe alır. Bu araştırmaları sırasında sık sık kendi gençliğini ve lisede geçirdiği zamanları düşünür, hüzünlenir. Ma zamanla daha rahat parti verebilmeleri için evinin bodrum katını gençlere tahsis eder.

Tüm bunlardan habersiz olan Maggie ve arkadaşları Ma’ya iyice bağlanır, verilen partilerin katılımcıları kalabalıklaştır. Ma neredeyse tüm okulu bodrum katında ağırlamaktadır. Ma’nın birkaç başka ev kuralı vardır: Çocuklar ne kadar içerse içsin biri araba kullanmak için ayık kalmak zorunda. Küfretmek yasaktır ve bodrum katından yukarıya – evin diğer katlarına çıkmak yasaktır.

 

 

Parti ortamı kalabalıklaştıkça, Ma’nın tavırları da değişmeye başlar. Bazen tüm gençlerin ebeveyni bazen ise tıpkı onlar gibi gençtir. Maggie ve arkadaşları bundan rahatsız olmaya başlar, bir gün tesadüf eseri bodrum katından yukarı çıkarlar ve Ma’nın farklı bir yüzünü keşfederler.

Ma Filmi Oyuncuları

Trendeki Kız filmi sonrası uzun bir ara veren ve Ma filmi ile tekrar beyazperdeye dönen Tate Taylor’ı yönetmen koltuğunda izliyoruz. Taylor, Duyguların Rengi (The Help) ile çok konuşulmuştu. Hem The Help’te hem de Ma’da izlediğimiz Octavia Spencer’ın uzun yıllar birlikte yaşadığını ve hala dost olduklarını da bir dedikodu malzemesi olarak belirteyim. Gerçi hiç sarmaş dolaş sevgi dolu bir pozları olduğunu görmedim. Taylor bu filmde de Spencer’dan çok ekmek yemiş. Çünkü filmde en akılda kalan Octavia Spencer’ın oyunculuğu oluyor. Spencer melankolik, zaman zaman coşkulu, bolca duygu geçişi yaşayan Ma karakterini çok iyi canlandırıyor. Film boyunca Ma’nın lise yıllarına gidiyor, mevcut hikayeye dönüldüğünde ise tıpkı ana karakter gibi bocalama yaşıyoruz.

 

 

Ma rolüyle izlediğimiz Octavia Spencer’a Erica rolüyle Juliette Lewis, Maggie rolüyle (Diana Silvers) eşlik ediyor. Luke Evans kasabadaki bir babayı, Maggie’nin arkadaşları rolünde ise; McKaley Miller, Corey Fogelmanis, Gianni Paolo ile Dante Brown bulunuyor. Oyuncular genel olarak ortalama, bir zamanlar Mallory Knox gibi çılgın bir karaktere bürünen Juliette Lewis’i anne rolünde görmek yaşlandığımızı hissettiriyor.

 

Bol draMA, az gerilim

Ma filmi, karakter derinliği iyi işlenmesine rağmen ortalama keyif veren bir gerilim filmi. Senaryoda yer yer kopukluklar var, özellikle finale doğru yaşanan koştur koştur anlatım özensiz bir film izlediğiniz hissiyatı veriyor. Özensiz finali saymazsak dram ve gerilim unsurları iyi işlenmiş ama beklentisiz izlenmesi gereken bir film ortaya konmuş. Octavia Spencer’ın oyunculuğunun filme 3-4 beden büyük geldiğini de eklemek isterim.

 

Ma Filmi Fragmanı

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

  1 Yorum

  1. Pingback: Mayıs 2019 Filmleri - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir