Avrasya Blockchain Zirvesi Notları

İstanbul’da gerçekleşen Avrasya Blockchain Zirvesi sona erdi. 18-19 Ekim tarihlerinde gerçekleşen zirvede aldığım notları sizin için derledim. 

Avrasya Blockchain Zirvesi

Türkiye’den ve dünyadan uzmanların, blockchain endüstrisinin geleceğini değerlendirdiği zirve geniş bir katılımla gerçekleşti. Türkiye’den ve dünyadan liderleri, sektör profesyonellerini, yatırımcıları ve girişimcileri bir araya getiren zirve, Kemer Partners tarafından düzenlendi. Zirve, blokchain şirketi Huobi Group’un destekleri ile gerçekleşti. 

Zirve’de iki gün boyunca kripto para teknolojileri, blockchain’in potansiyeli ve geleceği, Doğu ve Batı blockchain uygulamalarındaki farklılıklar, genç nesillerin bu alanda eğitilmesinin önemi gibi konular tartışıldı. Avrasya Blockchain Zirvesi Notlarımı aşağıda bulabilirsiniz. 

Avrasya Blockchain Zirvesi Notları

Huobi Global, Avrasya Blockchain Zirvesi’nde Türkiye ile ilgili hedeflerini açıkladı. Bunların ilki, Türk Lirası ile işlem yapabilme imkanı idi. İstanbul’da ilki yapılan zirvenin ev sahipliğini üstlenen dünyanın lider borsalarından olan Huobi, açılış konuşmasında bir yandan başarıyla oluşturulmuş yerel ekibini tanıtırken ayrıca yerelleştirilmiş web arayüzü ve mobil uygulama, özel ticaret komisyon oranları ile birlikte detaylı Huobi Türkiye stratejileri ve kripto dostu topluluklarını da duyurdu.

Huobi Global CEO’su Livio Weng

Huobi Global CEO’su Livio Weng, “Haziran ayında yaptığımız ilk açıklamalarda, önümüzdeki aylar içerisinde Türkiye’ye özel bir dizi adımlar atacağımızı taahhüt etmiş ve o günden bugüne yaptıklarımız ve kaydettiğimiz aşamalarla, Türk topluluğuna verdiğimiz sözleri tuttuğumuzu gururla söyleyebiliriz” diyen Huobi Global CEO’su Livio Weng sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye bizim açımızdan çok önemli bir bölge ve planımız, Huobi’nin altı yıllık endüstri bilgi ve birikimini, gelişmiş ekosistemini ve güven standardını bu pazara oturtmak olacak. Böylece gelişen kripto topluluğu içerisinde beklentilerin çok üzerinde hizmet sunarak çıtayı yükselteceğiz”.

Meltem Demirörs Avrasya Blockchain Zirvesi’ndeydi.

Huobi Group Bölge Başkanı Mohit Davar

Huobi Group Bölge Başkanı Mohit Davar, zirve sırasında yaptığı açıklamada, toplulukla etkileşim içerisinde olacak, müşteri hizmetlerini yönetecek ve iş geliştirme görevini üstlenecek yerel ekibin kurulmaya başlandığını belirtti ve ekledi, “TRL/USD ticaretinin takdimi ile başlayan yerlileşme hamlelerimiz, İstanbul’daki ekibimizin çabalarıyla yerel yaklaşımları bir bir hayata geçirip, pazardaki büyümemizi sürdürüp, kripto topluluğuna karşı olan sorumluluklarımızı yerine getireceğiz”.

SabancıDX Genel Müdürü Burak Aydın

SabancıDX Genel Müdürü Burak Aydın ise kripto paraların arkasında yer alan Blockchain teknolojisi hakkındaki değerlendirmelerini paylaştı. Aydın, teknolojinin çok hızlı ilerlediğinin ve blockchain teknolojisinin henüz çok küçük bir kısmını gördüğümüzün altını çizdi. Blockchain’in her geçen gün artan kullanım alanlarına dikkat çeken Aydın, son dönemde Türkiye’de bu alanda gerçekleşen çalışmalardan örnekler verdi ve bu gelişmelerin önemli hamleler olduğunu söyledi. 

SabancıDX Genel Müdürü Burak Aydın

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi proje yöneticisi Ahmet Cüneyt Selçuk

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi proje yöneticisi Ahmet Cüneyt Selçuk ise etkinlikte Blockchain startup’larına yönelik düşüncelerini paylaştı. Proje yöneticisi şirketleri Türkiye’ye yatırım yapma çağrısında bulunan Selçuk, ükemizdeki fırsatlara ve potansiyele de dikkat çekti. 

Coinshares CEO’su Meltem Demirörs

Bitcoin ve kripto para sektörünün sevilen isimlerinden, Coinshares CSO’su Meltem Demirörs, “Kırmızı Hap ya da Mavi Hap : #Bitcoin’in İki Yüzü” başlıklı sunumu ile Avrasya Blockchain Zirvesi sahnesindeydi. 

Coinshares CSO’su Meltem Demirörs

Bitcoin’in kullanımının zorlu ve karmaşık olduğunu belirten Demirörs, bitcoin’in geçmişten günümüze gelişimini ve geldiği yolu anlattı. Dünyada gittikçe yaygınlaşan “güven eksikliği” sorununun bitcoin’i besleyeceğini ve büyüteceğini belirtti. Siyasi ve ekonomik açıdan duyulan güvensizliğin bitocin üzerinde tam tersi bir etki yaparak, ilgiyi artıracağını ve toplum üzerindeki daha da yaygınlaşarak benimseneceğinin altını çizdi. Demirörs özetle; “Bitcoin 2019 yılında %100 bağımsız ve %100 dijital olarak ortaya çıktı. Zamanla tüm şirketler fintech ekseninde buluşmaya başladı ve aracılar tekrar ortaya çıktı. Oysa yaptıkları eski deneyimler üzerinden yeni bir paket inşasıydı. Dolayısıyla yeniden ”aracılar” ortaya çıktı. Şimdi herkes bitcoin olmak istiyor ama kimse olamıyor. Herkes tüm varlıklarını bitcoin ağına taşımak, fiziksel ve dijital bağımlılığı olan varlıkları elden çıkararak, bağımsız hale getirmenin derdinde. Elbette burada bir fırsat var ve en nihayetinde herkes para kazanmanın peşinde. Ve herkes bitcoin gibi bir şey yapmanın ve bunu büyük paralara satmanın derdinde. İşte bu mavi hap. Blockchain’i satmak için bile Bitcoin’i kullanıyoruz. Ama Blockchain, Bitcoin değildir. Topkı Facebook Libra gibi herkes kendi coin’lerini piyasaya çıkarak, kabul görmek ve para kazanmak istiyor ama hiçbiri bitcoin değil” dedi. 

Sunumu sonrası basın mensubu arkadaşlarla birlikte Meltem Demirörs ile sohbet etme fırsatı bulduk.

Demirörs güçlü bir bitcoin savunucusu ve alanına çok hakim. Öte yandan elbette ülkemizin koşullarına uzak yaşıyor. Diğer kripto paralara da oldukça mesafeli yaklaşıyor. Herkesin kendisinden bireysel yatırım tavsiyesi istediğini söyleyen Demirörs, ülke olarak finansal okur yazarlıktan uzak olduğumuzu ve kripto paraları sadece bir fırsat olarak gördüğümüzü söyledi. Türkiye’nin maddi olarak zengin bir ülke olduğunu ve bunun yatırıma dönüşmesinin kolay olmadığını düşündüğünü de söyledi. Bu mantalite sorunun ancak finansal bilinçle gelişebileceğini de ekledi. Bu konuda kendi ailesinin yaklaşımlarını da örnek olarak verdi. Malum bu alanda ülke gündemimiz Libra ve Bitcoin üzerinde ilerliyor. Demirörs bitcoin haricinde bir kripto paradan bahsetmedi. Bildiğiniz üzere kendisi Libra’yı ilk banlayanlardan biri idi. Mastercard ve Visa gibi devlerin Libra’dan desteğini geri çekmesinin hükümet baskısı temelli olduğunu, doların hakimiyetinin azalmasına kimsenin izin vermeyeceğinin bir göstergesi olduğunu da söyledi. Tüm sunumu boyunca vurguladığı bitcoin’in eşsizliğinin de bu anlamda daha değerli olduğunu hatırlattı. Facebook’a Libra sebebiyle hesap sorulabildiğini – baskı altına alınabildiğini hatırlattı ve bitcoin konusunda bir muhatapın olmayışının ileride daha da değerli hale geleceğini göreceğimizi belirtti. 

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko

Yazımın finalini Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko ile yapıyorum. Canko sunumunda BKM’nin kısa bir tanıtımı ve mevcut çalışmalarını aktardıktan sonra Türkiye’de ve dünyada online ödeme sistemlerinde görülen artışa dikkat çekti ve blockchainin henüz bu işlem yoğunluğunu yönetmeye hazır olmadığını belirtti. Canko, özetle “Blockchain teknolojileri hala yolun çok başında. Blockchain’i sadece ödeme sistemleri ekseninde değerlendirmemek lazım, diğer sektörlerde neler yaratacak, nasıl yansımaları olacak anlamalıyız. Denemeden öğrenilmeyeceğini biliyoruz. Yaptığımız çalışmalar ile bu teknolojinin olgunluğunu gözlemliyor, finans sektörüne uygun olabilecek yapıları test ediyoruz.

Canko Türkiye Blockchain Platformu ile sözlerini sürdürdü. “Türkiye Blockchain Platformu’nun kuruluşundan bu yana yetmişten fazla üyemiz oldu, Blockchain kelimesinin Türkiye’de mümkün olduğu kadar doğru bilinmesi için çalışıyoruz. Genelde blockchain eşittir bitcoin gibi konuşuluyor, biz de bunu düzeltmeye çalışıyoruz. Bitcoin çok önemli br kripto paradır, bitcoin sayesinde blockchain’i duyduk tanıdık ayrı ama bu iki kavram eşit değildir. Dolayısıyla biz hala blockchain’in ne olduğunu, ne olmadığını ve gelecekte nelere yol açabileceğini anlatmaya çalışıyoruz.

Soner Canko’ya hak vermemek mümkün değil. “Bitcoin çok önemli br kripto paradır, bitcoin sayesinde blockchain’i duyduk tanıdık ayrı ama bu iki kavram eşit değildir.

Kişisel olarak bitcoin ve diğer kripro paraların bu etkinlikte de çok ön plana çıkarak blockhain gibi bir teknolojiyi ve ardındakileri gölgelediğini düşünüyorum. Konu blockchain olunca kripto paraları konuşmak herhalde daha kolay görünüyor veya blockchain alanındaki geliştirmeler (meyveler) henüz yolun başında olduğu için konuşulma fırsatı bulamıyor. Bu sebeple blockchain alanında söylenen yeni bir şey pek yok, konu daha çok bitcoin ve kripto paralar ekseninde dönüyor. Sanırım herkes bir parça blockchain’den uzaklaşmaya başladı. Her ne kadar blockchain ve bitcoin aynı şeyler değil desek bile, yine gidip bu ikisini bir potada eritmeye çalışıyoruz. Potadan baskın çıkan ve akılda kalan ise bitcoin ve 1-2 kripto para oluyor. 

İşlerimin yoğunluğu sebebiyle zirveye yarım gün katılabildim. Zirvede aldığım notların hepinize faydalı olması dileğiyle 🙋🏼.

IDC Türkiye 2019 Finans Zirvesi “Finansal Hizmetlerdeki Dijital Dönüşüm ve İnsan Faktörünü” masaya yatıracak. Zirve hakkında merak edilenler yazımda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir