Malefiz Kötülüğün Gücü Filmi

Malefiz Kötülüğün Gücü Filmi bu cuma vizyonda. 2014 yılında izlediğimiz Malefiz’in devamı niteliğindeki film hakkında merak edilenler ve yorumum yazımda.

Malefiz Kötülüğün Gücü Filmi 

2014 yılında izlediğimiz “Malefiz”, Disney’in en meşhur kötüsü ile bizleri tanıştırmış ve dünya genelinde 750 milyon dolardan fazla hasılat yapmıştı. Film, hikayenin ana karakteri olarak bir kötüyle birlikte geleneksel masallara yeni bir akış getirerek, yeni doğmuş bir bebek prensesi lanetleyip sonsuza kadar uyutmaya iten olayları bizlere izletmişti. İyi mi kötü mü olduğundan emin olmadığımız bu anti-kahraman, Angelina Jolie’nin harika oyunculuğu ile belleklerimize yerleşmişti. İlk filmi sevenler için bekleyiş bitiyor. Film bir hatırlatmayla başlıyor. 

Malefiz bir masal kahramanıdır ve bu masala göre iki defa kötülüğünün gücünü hissettirmiş, zalimleşmiştir. İzlediğimiz film, bu ikinci zalimliğin öyküsünü anlatır. 

Filmin konusuna gelince. 

Malefiz: Kötülüğün Gücü Filmi

Malefiz Kötülüğün Gücü Filmi Konusu

Yıllar Malefiz (Angelina Jolie) ve Aurora’ya (Elle Fanning) iyi davranmıştır. Kalp kırıklığı, intikam ve sonunda sevgiyle doğan ilişkileri, iyice sıcaklaşarak tipik bir anne – kız ilişkisine dönüşmüştür. Karanlık perinin intikam açlığının arkasındaki sebep her ne kadar bebek prensesin üzerine yerleştirilen asıl lanet olsa da, Malefiz, Aurora’yı kendi kızı gibi büyüterek Moors Kraliçesi unvanını vermiştir. 

Aurora iyice büyümüştür, komşu Ulstead krallığından Prens Philip’e (Harris Dickinson) aşıktır ve evlenme teklifini memnuniyetle kabul eder. Bu düğün, insan ve peri dünyalarını birleştirecek olduğundan büyük bir kutlama nedenidir. Philip’in babası Kral John (Robert Lindsay) bu durumu mutlulukla karşılar ve heyecanlanır. Kraliçe Ingrith (Michelle Pfeiffer) ise sözde bu işe mutlu olur ama bakışları bu memnuniyeti yansıtmamaktadır.

Malefiz: Kötülüğün Gücü Filmi Konusu

Malefiz ise sevginin getirebileceği acıyı çok iyi bildiğinden bu birlikteliği kabul etmekte tereddüt eder ve tepki gösterir.  Aurora ona anne dediğinde ise tüm yelkenleri suya indirir. 

Kraliçe Ingrith, tanışma bahanesiyle Malefiz’i Ulstead Sarayına samimi görünen bir akşam yemeğine davet eder. Kraliçe Ingrith bu akşam yemeğini Malefiz’i olumsuz bir hava altında bırakmak ve Aurora’yı annesinden soğutmak için düzenlenmiştir. Masaya oturulduğu anda iki kadın arasında çekişme başlar. Malefiz’in açılan kanatları yaşanacakların habercisidir. 

Malefiz: Kötülüğün Gücü Filmi Oyuncuları

Malefiz Kötülüğün Gücü Filmi Oyuncuları 

Büyülü mekanlarda, rengarenk sihirli canlıların eşliğinde eğlenceli olduğu kadar dozunda temposuyla da heyecanla izlenen bu keyifli fantastik yapımın yönetmen koltuğunda Joachim Rønning bulunuyor. İlk filmin hayranı olan Rønning, bu projeyi mutlulukla kabul etmiş ve iyi bir devam filmi ortaya koymayı başarmış. Senaryoda imzaları bulunan Linda Woolverton, Noah Harpster ile Micah Fitzerman-Blue, Malefiz’le Aurora arasındaki karmaşık ilişkiyi derinleştiren bir senaryo ortaya koymuşlar. İlk filmde olduğu gibi duygusal yoğunluğu korumuşlar, Aurora’nın evden kopuşu (ki bu tüm ebeveynlerin korktuğu bir şeydir) karşısında Malefiz’in verdiği anne tepkilerini çok iyi yansıtmışlar. Elbette bu yansının bize geçişindeki en büyük sebeplerden biri Angelina Jolie’nin başarılı oyunculuğu. Malefiz, her ne kadar ürkütücü bir karakter olsa bile, Aurora anne dediğinde pamuklaşan bakışları eminim herkese annesini hatırlatacaktır. 

Malefiz: Kötülüğün Gücü Filmi

Filmde cadaloz ve hırslı Kraliçe Ingrith rolüyle Michelle Pfeiffer’ı izliyoruz. Filmin çok tadını kaçırmamak için fazla detay vermiyorum ama Jolie ve Pfeiffer’ın kapışmalarını izlemek keyifliydi. İlk filmde Aurora’yı canlandıran ve devam filminde 20 yaşında olan Elle Fanning’de başarıyla rolünün altından kalkmış. Üç oyuncuda dublör kullanmamış. 

Film, ailecek izleyebileceğiniz bir film. Aurora’yı büyüten teyze periler, Moors’un dışında da rengarenk olan evren ve canlılar, orman Fey’leri keyifle izleniyor. Filmin sanat yönetimi, makyaj ve kostümler de çok başarılı. İlk filmi sevenlerin bu devam filmini de seveceğini düşünüyorum. 

Yazımın hemen altında kısa kısa yapım notlarını ve karakterlere dair detayları bulabilirsiniz. Hepinize iyi seyirler dilerim. 

Malefiz Kötülüğün Gücü Filmi Fragmanı

Malefiz: Kötülüğün Gücü Resmi Fragmanı

Malefiz Kötülüğün Gücü Filmi Yapım Notları 

Filmde dört farklı yer kullanılmış. Moors ormanı, Ulstead şehri, Kraliçe Ingrith’in kalesi ve kara Fey’lerin dünyası.

Filmde toplam üç saray var, diğer ikisi Aurora’nın Moors’daki peri sarayı ve Malefiz’in sarayı. 

Kostüm tasarımcısı Ellen Mirojnick, hikayenin merkezinde yer alan üç güzel, güçlü ve bağımsız kadının her biri için ayrı bir görünüm yaratmış. Malefiz, Aurora ve Kraliçe Ingrith için yarattığı sayısız kıyafetin yanı sıra köylü olarak 600’e yakın figüranı giydirmiş. 

Özel makyaj efektleri tasarımcısı ve yaratıcısı David White uygulamalı makyaj efektlerini yaratırken, kostümlerin tasarımını ve yapımını üstlenen Mirojnick ile yakından çalışmış. 

Üç farklı görünüme sahip olan Malefiz’in kanatları ve Kara Fey’ler için kanatlar çekim sonrasında CG efektleri ile yaratılmış ,simüle uçuş sahneleri ise ilk çekimler sırasında tamamlanmış. 

Özel makyaj efektleri tasarımcısı David White ve ekibi, Kara Fey’leri oynayan 45 oyuncunun her biri için canlı kafa ve omuz kalıpları yaratmış. 

Angelina Jolie’nin makyajı, Jolie’nin ilk filmdeki imza görüntüsünü yaratan kişisel makyaj sanatçısı Toni G tarafından tasarlanmış. 

Malefiz: Kötülüğün Gücü Filmi Yapım Notları

Film müziğinde Geoff Zanelli’nin imzası var. Parçalar Londra’daki Abbey Road Stüdyolarında 102 parçalı bir orkestra ile kaydedilmiş. 

Ulstead kalesi, Pinewood Stüdyolarında devasa boyutları yüzünden beş farklı sahneye yayıldı. İnsanlık krallığının yücelik ve gösteriş arzusunu sembolize eden monolit ve hafif gotik havasında bir yapı. Yapım tasarımcısı Patrick Tatopoulos ve ekibi tarafından yapılan setlerin arasında kalenin ana salonu, kraliyet kilisesi, kraliçenin odası, kraliçenin giyinme odası, misafir odası ve balkon bulunuyor.

Çekimlerde Syon House Lake, Burnham Beeches ve Windsor Great Park dahil olmak üzere İngiltere’deki ve çevresindeki yerlerde bir hafta boyunca çekim yapılmış. 

Malefiz Kimdir?

Malefiz Kötülüğün Gücü Filmi Karakterleri 

Malefiz Kimdir?

Karanlık peri Malefiz (ANGELINA JOLIE), Moors’un sihirli yaratıklarını korur. Esrarengiz ve kötü ancak pek tuhaftır ki, sonsuza dek uyumakla lanetlediği prensesi sevmek için büyümüştür.

Aurora Kimdir?

Malefiz tarafından çocukken lanetlenen Aurora (ELLE FANNING), artık Moors’un kraliçesidir. Bu, ona iyilik perisi tarafından verilmiş bir mevkiidir ve Prens Philip ile evlenmeye hazırlanmaktadır. Aurora’nın iyilik perisine olan koşulsuz sevgisi; iyiliğin, merhametin ve şefkatin somut halidir ve ona kötülükle yüzleşmek için güç veren şey, saf kalbi ve iyilik yapma arzusudur.

Kraliçe Ingrith Kimdir? 

Ulstead Kraliçesi ve Aurora’nın gelecekteki kayınvalidesi Kraliçe Ingrith (MICHELLE PFEIFFER) kötü, kurnaz ve bencildir. Karanlık peri Malefiz’e layık bir rakip olan Ingrith’in, insanları ve perileri sonsuza dek bölmek için kötü bir planı vardır.

Conall Kimdir? 

Güçlü, korkusuz, cesur ve kibar olan Conall (CHIWETEL EJIOFOR), insan dünyasından sürülen, kurtarılan ve Maleficent ile arkadaş olan kanatlı yaratıklardan oluşan Fey’in karanlık liderlerinden biridir. Karanlık periyi bir süre gözlemlemiştir ve insanlar ile periler arasındaki barışın savunucusudur.

Prens Phillip Kimdir? 

Ulstead Kraliyeti’nin prensi olan Prens Phillip (HARRIS DICKINSON), Kral John ve Kraliçe Ingrith’in oğludur. Aurora ile yaklaşmakta olan evliliği, insanları ve perileri birleştirmeyi amaçlamasına rağmen, gerçekte, annesi tarafından, nişanlanlısına zarar vermek amacıyla tasarlanmış şeytani bir planın parçasıdır.

Diaval Kimdir? 

Maleficent’in değişmez yoldaşı olan kuzgun Diaval (SAM RILEY), insan dünyasına göz-kulak kesilerek hizmet vermektedir. Sık sık, çeşitli yaratıklara dönüşmeye heves eder. İnanılmaz derecede hoşgörülü ve karanlık periye şiddetle sadıktır.

Borra Kimdir? 

Karanlık Fey’in liderlerinden olan mağarada yaşayan kanatlı yaratıklardan biri olan Borra (ED SKREIN), insanlarla savaşmak ister ve Maleficent’i başarılarının anahtarı olarak görür.

 

Gösterim tarihleri, fragmanları ve konuları ile birlikte Ekim 2019 Filmlerini aşağıdaki yazımda bulabilirsiniz.

  1 Yorum

  1. Pingback: Ekim 2019 Filmleri - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir