FinTech alanında haftanın gündemi 8

FinTech alanında haftanın gündemi beli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 8

18 – 24 Mayıs 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını yazımda bulabilirsiniz. 

Koindex faaliyetlerine başlıyor

Japon iş adamlarının yaklaşık 6 buçuk milyon TL yatırımla Türkiye’de kurduğu dijital varlık alım satım platformu Koindex faaliyetlerine başlıyor.

Bu sabah gerçekleşen basın toplantısında tanıştırıldığımız Koindex’in kendi platformunda kullanacağı kripto para birimi KOIN Türkiye’de, Türk mühendisler tarafından geliştiriyor.

MenaPay Influencer pazaryeri açıldı

Blockchain tabanlı ilk SuperApp olan MenaPay Influencer pazaryeri hizmetini kullanıma sundu.

MenaPay’in yeni hizmeti olan “social store” ile influencerlar ve sosyal medya fenomenleri kendilerine ait tüm sosyal medya kanallarını ve servislerini ekleyerek yeni projeleri için takipçilerinden teklif, destek alabiliyor ve satış yapabiliyor.

Korona Virüs sektörlerde chatbot kullanımını katladı, 

Chatbot kullanımı bankacılıkta 5 kat, e-ticarette 2 kat arttı.

Korona Virüs Pandemisi birçok sektör üzerinde kalıcı etkiler yaratıyor. Temassız teknolojilerin daha fazla tercih edildiği bu dönem müşteri ilişkileri yönetiminde de farklı bakış açılarının giderek yerleşmesini destekliyor. Yine uygulamaya alınan uzaktan çalışma ve eğitim modelleri de yeni yöntemlerin hızla benimsendiğini gösteriyor.

Geleceğe Öde Platformu Kullanıma Sunuldu

Türkiye İş Bankası’nın teknoloji iştiraki Softtech tarafından pandemi sürecinde ticari faaliyetleri kesintiye uğrayan işletmelere yönelik geliştirilen “Geleceğe Öde” platformu kullanıma sunuldu.

İşletmelerle bireyleri bir araya getiren, sunduğu deneyimle pandemi sonrası dönemde de yaşamaya devam edecek şekilde tasarlanan platform ile pandeminin yarattığı ekonomik zorluklar sonucu işletmelerin yaşadığı nakit akışı zorluğuna çözüm sağlanması hedefleniyor.

Apsiyon, “Koronavirüs dönemi toplu yaşam alanlarındaki davranış değişimleri” araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

760 binden fazla konutun 01 Ocak 2020 – 30 Nisan 2020 tarihleri arasındaki verilere göre; konut sakinlerinin misafir ağırlama oranları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36,9 azalırken, taşınma oranları da yine aynı döneme göre yüzde 16,2 azaldı.  Koronavirüs dolayısıyla evden çıkamayan komşuların birbirleri ile yardımlaşabileceği “Komşum Var” özelliğinden ise en çok ekmek, maske ve internet paylaşımı talep edildi.

Bu bayram harçlıklar Paycell’den gönderilecek

Paycell’in ‘Harçlık İste/Harçlık Gönder’ özelliği sayesinde bu bayram ebeveyn ve akrabalardan, sadece rehbere kayıtlı cep numaralarını kullanarak, kolayca bayram harçlığı istemek mümkün hale geliyor. Bayram sürecinde en fazla sayıda kişiden bayram harçlığı toplayan kullanıcıya ise Paycell, topladığı harçlık tutarı kadar hediye verecek.

Masterpass, QNB Finansbank ve MindBehind işbirliği duyuruldu

Sürükle bırak yöntemi ile sohbet robotu tasarlama imkanı sunan MindBehind, Mastercard, ve QNB Finansbank, chatbot üzerinden alışverişin geniş kitlelere erişmesi için elele verdi.

Bu sayede işini dijital ortama taşımak isteyen işletmeler, herhangi bir websitesi sahibi olmadan ya da e-ticaret altyapısı kurmadan, ürün veya hizmetlerini doğrudan WhatsApp ve benzeri onlarca sohbet uygulaması üzerinden satışa sunabiliyor.

İncehesap Çoklu Ödeme Sistemi’ni hayata geçiriyor

İncehesap yeni hizmeti Çoklu Ödeme Sistemi ile tek bir siparişte iki ayrı kredi kartı veya banka kartıyla ödeme yapmak mümkün hale geliyor.

Kullanıcılara toplam tutarı ikiye bölerek siparişlerini tamamlama fırsatı veren sistem, kart limiti sorunu yaşayan ya da ödemelerini istediği gibi yönetmeyi tercih edenler için özel olarak geliştirilmiş.

PeakUp COO’su Kadircan Toprakçı Röportajı

PeakUp COO’su Kadircan Toprakçı ile özel bir video röportaj yaptım. Dijital iş yeri kavramını ve gerekliliklerini, verimliliği artıran PeakUp çözümlerini kendisinden dinledim.

11 – 17 Mayıs 2020 tarihleri arasında tarihleri arasında FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 9 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir