Instagram Yer Etiketi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Instagram yer etiketi, Instagram’ın en muhteşem özelliklerinden biri.

Tüm dünyadaki insanlara ulaşabilmenizi sağlayan Instagram Yer Etiketi Hakkında Bilmeniz Gerekenler konusunda yazdığım yazıyı aşağıda bulabilirsiniz.

Markanız Instagram’da video ya da fotoğraf paylaştığında New York’tan Avustralya’ya uzanan geniş bir coğrafyada sayısız insana ulaşabilme potansiyeline sahiptir. Böylesi bir erişim, hali hazırda muazzamken daha tekil ve daha belirli bir hedef kitleye ulaşmak isterseniz ne yapmanız gerekir? İşte burada “Instagram Yer Etiketi” özelliği devreye giriyor.

Instagram Yer Etiketi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Civarınızdaki müşterilere erişmeye çalışan yerel bir işletme de olsanız, belirli bölgelerdeki hedef kitleye ulaşmayı amaç edinen uluslararası bir marka da olsanız “yer etiketi” işinize fazlasıyla yarayacaktır.

Instagram’ın kullanıcılara içerik göstermede kullandığı eski algoritmayı değiştirmesiyle birlikte artık markanız, erişilebilir olmak için yeni ve yaratıcı çözümler bulmak zorunda. Üstelik bu erişimin doğru insanlara ulaşması da gerekiyor.

Yazımda, Instagram yer etiketi ile ilgili bilmeniz gerekenleri detaylandıracak ve hedef kitlenizle etkileşime girebilmek için kullanabileceğiniz yöntemleri ele alacağım.

 

 

Instagram Yer Etiketi Nedir?

Instagram yer etiketi, Instagram içeriğinizin depolandığı enlem ve boylamına kadar detaylandırılmış spesifik bir konum girdisidir. Lokasyon bilgisi, mobil cihazınızın fiziksel konumundan derlenir ve bu sayede kullanıcının mevcut koordinatlar çerçevesinde içeriğini etiketleme ya da depolamasına imkan verir. Ancak bu özelliğin, Instagram’a konumunuzu belirlemesine izin verirseniz, kullanılabileceğini de unutmamakta yarar var.

İçeriğin yer etiketiyle herkese açık şekilde paylaşılması, içeriğe fiziksel konum belirlemesini sağlayarak markaların tüketicileriyle etkileşime girebilmesi için büyük bir avantaj sağlıyor. Bu yöntemle, belirli bir adrese sahip markalar konumlarının kullanıcılar tarafından etiketlendiği sayısız içeriğe erişim sağlayabiliyor.

Aşağıda göreceğiniz üzere markanızın yer etiketini yaratıcı bir şekilde kullanabilmesi için pek çok yöntem mevcuttur. İşte bunlardan bazıları…

 

Instagram Yer Etiketinin Özellikleri

Hedef kitlenizle etkileşime girebilmek için bu özelliği nasıl kullanacağınıza değinmeden önce yer etiketinin bahsetmemiz gereken birkaç özelliği var. Konum bazlı içeriğin bulunmasını, etiketlenip güncelleştirilmesini kolaylaştıran özellikler değişmeye devam ediyor.

Neredeyse tüm kampanyalarda dikkat edilmesi gereken Instagram yer etiketi filtrelerinden bazıları şu şekilde:

 • Konum yaratın: Dükkanınızın konumunu belirleyen bir yer etiketi yok mu? Facebook hesabınız üzerinden “Konum Yarat” özelliğini kullanarak bir konum belirleyin. Bunu yapmak için Facebook’ta yeni bir gönderi oluşturun ve “Yerini Bildir” seçeneğine tıklayın ve ardından markanızın adını girin. Buradan itibaren markanızla ilgili bilgileri gireceksiniz ve işlem tamamlandıktan sonra sonucu görmek için Instagram’da arama yapın. Diğer kullanıcıları da paylaşım yapmaya teşvik etmek için aynı konumda mümkün olduğunca fazla paylaşım yapmaya gayret edin.
 • Hikayelerdeki Çıkartmalar: Instagram Hikayeleri kullanıcılara, yer etiketine bağlı olarak fotoğraflarında ya da videolarında çıkartmalar kullanabilmelerine olanak sağlıyor. “Konum” çıkartmasını seçerek hali hazırda civarınızda olan diğer konumlarda kullanılabilmesi için o çıkartmayı ayarlayabilirsiniz. Eğer yer etiketiniz Instagram’da gözükmüyorsa önce Facebook hesabınız üzerinden konum yaratmanız gerektiğini unutmayın.
 • Konumunuzu “Etiketleyin”: İçeriği konumlandırmak için kullanılabilecek bir başka harika yol da “hashtag”ler aracılığıyla konuma özel bir etiket atamanızdır. Popüler “hashtag”lerin kullanılmasının içeriğin görünürlüğünü artırmada ne kadar önemli bir rol üstlendiğini zaten biliyoruz. Ancak bunların haricinde #İstanbul ya da # Buraya bulunduğunuz bölgeyi yazabilirsiniz” gibi “hashtag” konumları kullanarak, sizin konumunuza yakın kitleye de içeriğinizin görünür kılınmasını sağlayabilirsiniz. “Hashtag” konumlarını, bir çıkartma aracılığıyla hikayenizde kullanarak, konumunuzu etiketlemeyi daha kolay hale getirebilirsiniz.

 

 

Instagram Yer Etiketi Sayesinde Kullanıcılarla Etkileşime Geçmenin Yolları

Instagram yer etiketinin nasıl çalıştığına dair aşağı yukarı bir fikre sahip olduğunuza göre şimdi asıl soru olan, bunu kitlenizle etkin bir biçimde nasıl kullanacağınıza geliyoruz.

Öncelikle, şöyle düşünün. Kullanıcılar, Instagram’da, iş, konum ve yeni trendleri aratıyorlar. Hatta yapılan araştırmaya göre her dört sosyal medya influencer’ından biri, Instagram’ın, etkileşim stratejileri yaratmak için en etkin yöntem olduğunu dile getiriyor. Bu, Instagram’ın görsel doğası kadar kullanımındaki kolaylıktan da ileri geliyor. Instagram şüphesiz, etkileşime girmeyi ve her şeyden önemlisi yeni içerik keşfedilmesini son derece basit hale getiriyor.

Bu noktadan sonrası, kullanıcıların sevdikleri içeriklerin ana sayfalarında görünmesini sağlamak için ilgili sayfaları takip etmesine kalıyor. İşte size, yer etiketini kullanarak takipçilerinizle etkileşime girmenizi ve daha fazla kişinin içeriğinizi takip etmesini sağlamak için birkaç tüyo:

 

Müşterilerinizin Konumunu Belirleyin & Sizi Kimin Etiketlediğini Görün

İlk olarak, bir arama gerçekleştirin ve müşterilerinizin Instagram’da sizin hakkınızda en çok nerede konuştuğunu bulmaya çalışın. Müşterilerinizin, markanızdan nerede ve ne zaman bahsettiğini belirlemek için son derece basit ve hızlı bir tarama yeterli olacaktır.

Başlangıçta, markanızın adını, markanızın “hashtag”ini, fiziksel mağaza konumunuz gibi markanızla ilintili olan anahtar kelimeleri kullanarak Instagram’da bir arama yapın.

Bu size markanızın sosyal medyada ne kadar geniş bir erişime sahip olduğuna dair bir fikir verecektir.

Size fayda sağlayabilecek potansiyel influencer’lara not bırakmak ya da kullanıcıların gönderilerinde sizden daha fazla bahsetmesini sağlamak mı istiyorsunuz? Markanızı takip etmenizi hayli kolaylaştıracak, kullanıcılara kolayca notlar göndermenizi sağlayan, mesaj etiketleri ve görev şablonları bulunan pek çok yardımcı araç var.

 

 

Konumunuzdaki Influencer’ları Keşfedin

Diyelim ki, İstanbul’daki Bağdat Caddesi civarında kıyafet satan yeni bir butik açtınız ve yakın zamanda gerçekleştireceğiniz etkinliğin duyulmasını sağlamak istiyorsunuz. Instagram yer etiketini kullanarak bölgenizdeki influencer kullanıcıları bulabilirsiniz. Nasıl mı?

Önce Instagram’ı açın ve arama sekmesine gidin. “Yerler” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olup konumunuzu girin.

Buradan tüm gönderilere bakarak, hangi kullanıcıların gönderileriyle daha fazla etkileşime girdiğini ve bu kullanıcılardan hangisinin sizin markanızın duyurulması için daha faydalı olabileceğini görebilirsiniz. Bu kullanıcıları keşfettikten sonra onlara mesaj atarak sizinle birlikte çalışmak isteyip istemeyeceklerini sorabilirsiniz. Unutmayın, birlikte çalışacağınız kullanıcının illa bir sosyal medya fenomeni olması gerekmiyor. Birkaç bin takipçisi olmasına rağmen gönderileri takip ediliyor ve takipçileriyle etkileşim içerisindeyse, iletişime geçip gerçekleştireceğiniz etkinliğe davet etmekte fayda var.

Hatta o ve beraberinde getireceği diğer arkadaşları için özel bir indirim teklif ederek teklifinizi cazip hale getirebilirsiniz.

 

 

Dükkanınızla İlgili Yapılan Paylaşımlara Yorum Atın

Eğer bir dükkan işletiyorsanız, yer etiketlerinde en üst sıralarda yer almak son derece akıllıca olacaktır. Bu alanlar, kullanıcılarla etkileşime girmenizi sağlayacak çok sayıda içeriği barındırıyor.

Arama alanında, hangi konumda olursa olsun “En Popüler” ve “En Yeni” başlığı altında iki seçenek olduğunu görebilirsiniz. İki başlık da kendini yeterince açıklıyor ancak şunu unutmamak gerekiyor ki bu başlıklarda yer alan içeriklerden bazıları influencer’lar ya da çok sayıda takipçiye sahip kullanıcılar tarafından paylaşılmış olabilir.

İşte sizin etkileşime geçmek istediğiniz kullanıcılar da tam olarak bunlar olmalı. Bu kullanıcılar, daha geniş bir kitleye ve bu kitle sayesinde çok daha geniş bir görünürlüğe sahip oluyorlar. Bu kullanıcıları bir stalker gibi gizliden gizliye takip edin demiyorum tabii. Bunun yerine onlarla iletişime geçmenin ve ortak bir sevgiyi (markanızı) paylaşmanın yollarını arayın.

Örneğin pek çok marka sosyal medyada büyük bir sevgi görüyor ve yapılan paylaşımlarda kendilerinden ve ürünlerinden sıkça bahsediliyor. Bu kadar çok kişi tarafından etiketlendiğinizde ya da sizden bahsedildiğinde, kullanıcı yorumlarına karşılık vermek, onların gönderilerini beğenmek ya da onlara çeşitli sorular yöneltmek son derece akıllıca bir yöntem olacaktır. Bu yüzden kesinlikle bu kullanıcılarla etkileşime girin ve markanızla ilgili yaşadıkları benzersiz tecrübelere dair geri dönüş sağlamaları için onları teşvik edin.

Müşterilerinizi Konumunuzu ya da Marka “Hashtag”inizi Kullanmaya Teşvik Edin

Yer etiketi kullanımında ve sayfanızla ilgili etkileşim miktarında yeterli seviyede değil misiniz? Bazı kullanıcılar özellikle o konumda çok sayıda paylaşım yapılmamışsa ve yeterli popülerliğe sahip değilse yer etiketi kullanmada isteksiz oluyorlar. Bunun üstesinden gelmek için yapılabilecek en iyi şey, yer etiketinizi üst sıralara taşımak ve kullanıcıların bu etiketle paylaşım yapmasını sağlamak olacaktır.

Öyle ki belli bir adrese sahip olmayan, dijital pazarlama üzerine kurulu markalar için bile kullanıcıları konum bazlı olmasa dahi paylaşım yapmaları için cesaretlendirmek oldukça kolay. Konum ve yer etiketi yerine markanızın “hashtag”ini kullanarak, bu anahtar kelime etrafında bir oluşum yaratmalarını sağlayabilirsiniz. Bu hashtag sayesinde de markanızla kaç kullanıcının etkileşime girdiğine dair kesin bir rakam elde edebilirsiniz.

Yer Etiketini Kullanarak Instagram’da Yarışmalar Düzenleyin

Kullanıcıların konumunuzla ilgili daha fazla etkileşime girmelerini sağlamak için fotoğraf yarışmaları düzenleyebilirsiniz. En basit haliyle yarışmanın kurallarını belirleyin ve kullanıcıların belirli konumunuzu etiketlemesini sağlayın. Bu, kullanıcıların markanızın konumunu yer etiketiyle paylaşmasını sağlamak için oldukça etkili bir yoldur.

Aynı yöntemi yer etiketiyle kullanabilmeniz markanız ve fikrinizle ilgili doğru içeriği bulmanız yeterli olacaktır.

 

İçeriğinizi Etiketlemeye Başlayın

Kullanıcıların içeriğinizle ve Instagram konumunuzla etkileşime girmesini sağlamak için başvuracağınız en etkili yol kendi içeriğinizi de etiketlemek olacaktır. Eğer Instagram sizin sosyal medya pazarlama stratejinizin önemli bir parçası ise, Instagram hesabınızı her yönden en etkin biçimde kullanmak ve tüm yönlerini keşfetmek zorundasınız.

Bahsettiğim Instagram yer etiketi ipuçlarını kullanarak benzersiz etkileşim imkanları yaratabilir ve hedef kitlenizle sarsılmaz bir bağ kurabilirsiniz.

 

Instagram’ın en Popüler Yer Etiketleri

Instagram, dünyadaki en popüler 50 yer etiketini açıklamıştı. Instagram’a göre gezginler en çok Fransa’nın başkentinde bulunan Eyfel Kulesi’ni tercih ediyor. Türkiye’den Ayasofya (27) ve Sultan Ahmet Camii (47.) de popular yer etiketlerinin arasında bulunuyor.

Aşağıda, Instagram trafından açıklanan dünyadaki en popüler 20 yer etiketini bulabilirsiniz.

 1. Eyfel Kulesi, Paris #EiffelTower
 2. Big Ben Saat Kulesi, Londra – #BigBen
 3. Büyük Kanyon, ABD – #GrandCanyon
 4. Londra Büyük Dönme Dolabı #LondonEye
 5. Empire State Binası, ABD- #EmpireStateBuilding
 6. Golden Gate Köprüsü, ABD- #GoldenGateBridge
 7. Tower Köprüsü, Londra – #TowerBridge
 8. Özgürlük Heykeli, ABD#StatueofLiberty
 9. Sagrada Familia, Barselona- #SagradaFamilia
 10. Kolezyum, Roma – #Colosseum
 11. CN Kulesi, Toronto, Kanada- #CNTower
 12. Machu Picchu, Peru – #MachuPicchu
 13. Burj Al Arab, Dubai – #BurjAlArab
 14. Tac Mahal, Agra, Hindistan- #TajMahal
 15. Buckingham Sarayı, Londra – #BuckinghamPalace
 16. Zafer Takı, Paris – #ArcDeTriomphe
 17. Sidney Opera Binası, Sidney – #SydneyOperaHouse
 18. Sacre-Coeur Bazilikası, Paris – #SacreCoeur
 19. Stonehenge, İngiltere- #Stonehenge
 20. Chichen Itza, Meksika – #ChichenItza

 

Instagram hesabınız için taze fikirler verecek aşağıdaki yazımı da okumanızı öneririm.

Instagram Hesabınız için Taze Fikirler

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir