Mars One Projesi

Last updated on Mayıs 13th, 2014 at 07:38 am

Aslında 2012 yılının haziran ayında açıklansa da, son dönemdeki gelişmeler ile iyice gündeme oturan Mars One projesine bir göz atalım! Bakalım proje bu yüzyılın en büyük uzay keşif projesi mi yoksa bir göz boyamacadan mı ibaret?

Mars One projesi Hollandalı bağımsız girişimci Bas Lansdorp’un liderliğinde gerçekleşen ve amacı Mars gezegeninde ilk insan kolonisini kurma ve orada yaşama üzerine kurulu. Proje için çalışmalar artık iyice hızlanmış durumda, ancak projenin ilginç yönü bir dönüş planı olmaması. Yani planlanan tarih sonunda Mars üzerinde yaşamını sürdürecek 20 kişilik ekipten geri dönen olmayacak.

Mars One fikri ilk ortaya çıktığında zorlukları nedeniyle pek olumlu bakmayan bilim insanları bile artık bu işin olabilirliğine ikna olmuş ve çalışmaya devam ediyorlar.

Mars veya Merih. Güneş Sistemi’nin Güneş’ten itibâren dördüncü gezegeni.Yüzeyindeki yaygın demiroksitten dolayı kızılımsı bir görünüme sahip olduğu için Kızıl Gezegen de denir.Wikipedia

Peki bu devasa fikir ve proje nasıl gerçekleşecek, yol haritası nasıl?

mars2

Öncelikle proje için gönüllü astronot başvuruları tamamlandı, 140 ülkeden 200.000’den fazla kişi şu anda başvurmuş durumda. Ufak bir katılım ücreti ile 18 yaşından büyük ve sağlıklı olan herkes bir Mars One astronotu olabilme ihtimali var. Ülkemizden de bir çok başvurunun olduğu projede aday seçim işlemleri 4 aşamada tamamlanacak, eğitimlerin ardından Kızıl Gezegen’e seyahat edecek ilk grup belirlenecek.

Projenin teknik destekçileri ise Astrobotic Technology, ILC Dover, MDA Corporation, Paragon Space Development, Space Exploration Technologies, Surrey Satellite Technology, Thales Alenia Space gibi ciddi firmalar.

İlk uçuş ise 2016 yılında planlanıyor, bu yıl içerisinde Mars’a gidecek ilk malzemeleri götürecek roket fırlatılacak. 7 Aylık yolculuktan sonra Mars’a ulaşacak aracın ardından 2018 yılında bir başka araştırma aracı, koloniciler için yer seçmek üzere gezegene yollanacak.

mars3

2021 yılına gelindiğinde ise Dragon kapsülleri adı verilen ve kolonicilerin içerisinde yaşayacağı birimler yola çıkacak. 2022 yılında ise ilk 4 kolonici yola çıkacak. 2023 yılında gezegene ulaşarak yerleşecek ilk grubun ardından her iki yılda bir gönderilecek 4 kişilik koloniciler ile Marsta yaşayacak insan sayısı 20’yi bulacak. Ancak bu projenin teknik imkansızlıklar nedeni ile bir geri dönüş planı yok. Yani kolonicilerin hayatlarının kalan kısmını bu gezegende geçirecek ve ölecekler.

Projenin genel olarak riskleri oldukça fazla. Öncelikle seyahat boyunca ve gezgegende maruz kalınacak aşırı uzay radyasyonu için çözümler üretilmeye çalışılıyor. Buz kütleleri ile bu konunun üstesinden gelecek ekip için günler zor geçecek. 7 ay sürecek uzay yolculuğunda gerçekleşecek amatör bir hata bir çok insanın hayatına malolabilir. Ayrıca yıllar sürecek uzun Mars yaşamında ne tür atmosferik, iklimsel ya da canlı türü ile (!) karşılaşma olasılığı da bilinmeyenler arasında.

Mars’taki atmosfer nitrojen fazlalığı haricinde dünyadakine benzer, enerji probleminin ise güneş panelleri ile çözülmesi planlanıyor.

Su konusu ise sıkıntılı. Ne yazık ki koloniciler şans eseri gezegende su bulmazlarsa, sürekli arıtarak ürinlerini içmek zorunda kalacaklar.

Mars One projesinin genel olarak yol haritası böyle. Ancak bu kadar karmaşık ve uzun boyutlu bir proje için gereken finansman nasıl karşılanacak?

Cevap son derece ilginç, normalde bağış ve bağımsız girişimciler ile yol alan proje ilk kolonicilerin yola çıkışı ile tam bir biri bizi gözetliyor evine dönüşecek.

mars4

Ekiptekilerin her anı kameralar ile kayda geçerek bir reality show şeklinde yayınlanacak. Üstelik projenin %60 kadarlık parasal desteğini bu reality show sayesinde kazanması bekleniyor.

Neresinden baksanız zor, hemen hemen imkansız bir işe soyunan Bas Lansdorp ve The Interplanetary Media Group bu işin altından nasıl kalkacak? NASA’nın bile gerek finansal gerekse teknik problemlerden dolayı 2035’li yıllara ertelediği Mars’a insanlı yolculuğu bu bağımsız ve maceraperest insanlar gerçekleştirirse şüphesiz yüzyılın en büyük olayı olur.

Hollandadaki merkezde çalışmalarınız sürdüren ekip ile gelişmeleri yinr bu satırlarda bulabileceksiniz.

Peki bu inanılmaz macera hakkında sizler neler düşünüyorsunuz, fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim 🙂

 

  1 Yorum

  1. Avatar Doğan Bozada   •  

    Kesinlikle desteklenmeli ve geliştirilmeli,insanların birbirlei ile savaşmasından daha iyi bir proje…Savaş harcamalarının %1 i bile bu projeyi çok rahat karşılar….Demiroksit ,Nitrojenin ve yüzey altında bulunan CaCO3 ün değerlendirilmesi konusunda çalışma yürütülmeli.Bu projeye katkıda bulunmayı çok isterdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir