Annabelle 3 Filmi

Annabelle 3 Filmi – Annabelle Comes Home, bu cuma vizyonda.

Bir korku klasiği olan Conjuring evreninin spin off’u olan Annabelle, hakkında merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz.

 

Annabelle 3 Filmi

Lorraine ve Ed Warren çiftinin araştırdığı, sayısı on binin üzerinde vaka üzerinden gelişen doğaüstü fenomenleri, paranormal olayları kendine merkez edinen Conjuring evrenini ( Korku Seansı & The Conjuring ) bilmeyen kalmadı. Korku Seansı adı ile dilimize çevrilen ve bir klasiğe dönüşen seri, Annabelle için de temel bir kaynak oluşturdu.
2014 yılında izlediğimiz Annabelle Filminde tipik bir Amerikan ailesi olan Mia ve John’un ilk bebeklerini bekleme heyecanına ortak olmuş ve Annabelle’in ilk başlangıç hikayesini başlatmıştık. Hamileliğini yatarak geçirmek zorunda kalan Mia ve Annabelle’in hikayesi Conjuring öncesi ile bizi tanıştırmıştı.

Annabelle Filmi

2017 yılında izlediğimiz Annabelle Kötülüğün Doğuşu Filmi – Annabelle: Creation ise, Annabelle’in musallat olduğu ilk aile olan Mullis’lerin korku dolu hikayesini anlatmıştı.

 

Annabelle Kötülüğün Doğuşu Filmi

 

Aradan geçen iki yılın ardından Annabelle 3 Filmi – Annabelle Comes Home, ilk iki filmi toparlamaya çalışarak (başarılı olduğu söylenemez) bu defa Lorraine ve Ed Warren çiftinin kızı Judy’nin Annabelle ile hikayesini bizlere anlatıyor. Serinin bildik döngüsü ve akışı ile izlediğimiz filmin konusuna gelince.

Annabelle 3 Filmi Konusu

Film, Lorraine (Vera Farmiga) ve Ed Warren’ın (Patrick Wilson) Annabelle bebeği teslim alma hikayesi ile başlıyor. Koruma altına alınması gereken bebeği araçlarına alan çiftimiz, yolda bir kazaya şahit olarak farklı bir rota ile eve dönmek zorunda kalıyor.

Araçları bozulan ve bebeğin kötü güçleri bir mıknatıs gibi kendisine çekmesine şahit olan çiftimiz, eve döndüğünde özel bi çözüm arayışına giriyor. Bir kilisede bulunan camekanlı dolapta karar kılıp, Annabelle kilit altında tutuyorlar.

 

Zaman geçiyor bir konuşma yapmak üzere seyahate çıkacak çift, kızları Judy’i (Mckenna Grace) bakıcısı Mary’e (Maddison Iseman) teslim ediyor. Judy tıpkı annesi gibi yeteneklere sahip ancak bunu kimseyle paylaşmıyor. Evde yalnız bir gece geçirmeye çalışan Judy ve Mary’e Daniela (Katie Sarife) ekleniyor. Mary’nin okuldan arkadaşı olan Daniela, yakın zamanda kaybettiği babasının yasını tutuyor ve bir medyum olan Lorraine’e ve çalışmalarına da ilgi duyuyor.

 

Meraklı Daniella

Meraklı Daniella, fırsat bulduğu ilk anda evi karıştırmaya başlıyor. Evden uzak bir alanda kilitli tutulan ele geçirilmiş objeleri incelerken bir camekanda tutulan Annabelle’i görüyor. Dolabın üzerinde yazan kesinlikle açılmamalı yazan nota rağmen merakına yeniliyor ve bebeği dışarı çıkarıyor.

Tüm kötü güçleri bir mıknatıs gibi çeken Annabelle, başta Judy olmak üzere evdeki herkesi etkisine alırken, ürkütücü olaylar birbiri ardına geliyor.

 

Annabelle 3 Filmi Oyuncuları

It, Nun, Annabelle 1 ve 2’nin senaryosunda imzası bulunan Gary Dauberman’ın bu filmle birlikte ilk defa yönetmen koltuğuna geçiyor. Filmin senaryosunu ise James Wan ile birlikte yazmışlar. Bu açıdan seriyi avuçlarının içi gibi bilen ikiliden beklentimiz yüksek oluyor. Öte yandan izlediklerimiz bu beklentiyi karşılamıyor.
Yazımı yazarken konu Annabelle olduğunda sürekli bir Conjuring hatırlatması yapmak zorunda kalıyorum. Bunun sebebi ise hala o etkiyi hissetmeye çalışmam ile ilgili. Ancak ilk filmin ardından gelenleri ve spin off’lar bu etkiden çok ama çok uzak. Sadece o efsanevi yapımı tekrar tekrar hatırlayıp, ama ne şahane filmdi değil mi diye konuşmamıza sebep oluyorlar.
Biz Warren’ların kitli hazinelerine ilgi duymasına duymaya devam ediyoruz ama sunulan yan ürünlerin yavanlığından sıkılıyoruz. Üstelik bu defa ilk iki Annabelle’in mantığında da uzak bir filmle karşılaşıyoruz.

Korku Seansı & The Conjuring

 

Film açılışını “The Conjuring” in açılış sahnesinin kaldığı yerden başlatıyor ve tüylerimizi diken diken ediyor, Annabelle’den gelecek tehditlerin olası büyüklüğü konusunda bu sahne çok etkili. Filmin sinematografisi kısmi sorunları olsa bile etkileyici. Kilitli korkunç hazinelerle dolu odanın tadını da sindire sindire çıkarıyoruz. Öte yandan genel akış öyle tahmin edilebilir ve bazı yerlerde akış öyle bir yavaşlıyor ki bitse de gitsek demeye başlıyoruz. Bunun en büyük sebebi ise genç karakterlerimiz Daniella ve Mary. Merakı yüzünden içimizi şişirten Daniella ve ortalıkta amaçsız gezen Mary filmi çok aşağı çekiyor. İnsanın gözü sürekli Lorraine ve Ed’i arıyor. Filmi yukarı çeken sahneler (sadece filmin açılışında izleyebiliyoruz kendilerini) Warren ailesini gördüğümüz sahneler. Küçük Judy’nin de karakterine iyi oturduğunu da söylemek lazım.

 

Bunun dışında film esasında korkunç hazinelerle dolu odayı bize detayları ile anlatma ve hatırlatma konusunda oldukça iyi geliyor. Başından sonuna dek ürkütücü havasını da koruyor. Ancak yönetmen belki deneyimsizliğinin etkisiyle bu döngüyü iyi kuramıyor. Tabir yerindeyse çabalamış ama başaramamış.

Annabelle 3 filmi, serinin sevenleri için çok ortalama gelecektir. İlk defa izleyenler için ise bir parça anlamsız bulunacaktır diye düşünüyorum. Geneli ürkütüyor ama korkutmuyor. Akışı tekdüze ve diğer iki filmi toparlayarak etkili bir final yapmaktan çok uzak.

 

Annabelle 3 Fragmanı

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir