Oscar’ı Kim Alsın?

Sinema ile dopdolu bir yılı daha devirdik.

73. Altın KüreGolden Globe” ödüllerinin sahiplerini bulmasının ardından, bu yıl 88. defa verilecek Oscar 2016 adayları da açıklandı.

Ne yazık ki vakitsizlikten yakın dönemde izlediğim filmleri yazmaya fırsat bulamadım. Bu yazımda, hem Golden Globe’da ödül alan, hem de Oscar adayı olarak adı geçen filmlerin konularına ve kısaca yorumlarına yer veriyorum.

Hepimizin gönlünden geçen bir aday mutlaka vardır. Benim de öyle… Şimdi gelin taçlandırılmayı bekleyen bu filmlere yakından bakalım.

Bu yıl sinemada biyografi furyası vardı. Hemen her ay gerçek hayattan uyarlanan 1-2 film izledik. Verilen ödüllerde ve açıklanan adaylıklarda da ağırlıklı olarak bu türde filmlerin olduğunu görüyoruz. Süreleri genel olarak iki saatin üzerinde, oyunculukları ise üst düzeyde olan yapımlar.

 

2016-Oscar-adaylari2

 

Oscar 2016 En iyi Film Adayları

En iyi film dalında 8 aday var. Bunlar;

Büyük Açık Filmi & The Big Short

Casuslar Köprüsü Filmi & Bridge of Spies

Brooklyn Filmi

Mad Max: Fury Road Filmi 

Marslı Filmi & The Martian

Diriliş Filmi & The Revenant

Gizli Dünya Filmi & Room

Spotlight Filmi

 

 

Büyük Açık Filmi & The Big Short

Michael Lewis’in çok satan kitabına ve gerçek bir hikayeye dayanan film biyografik dram türünde. Adam Mckay’in yönettiği Büyük Açık filminin dev bir oyuncu kadrosu var. Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt bunların başında geliyor.

Michael Lewis kitabında 2008 yılı krizi sonrasında yaşananları ele almış ve bu krize sebep olan bir dizi saçmalığı ve Wall Street’te olan biteni tüm çıplaklığı ile anlatmıştı. Film ise belgesel tadında ilerlemesine rağmen oldukça etkileyici. Öte yandan çok fazla teknik detaya yer verildiği için herkesin ilgisini çekmeyebilir. Oyunculuklar göz kamaştırıcı ve kitapla karşılaştırıldığında ise film daha anlaşılabilir.

 

Casuslar Köprüsü Filmi & Bridge of Spies

Steven Spielberg’ün yönettiği, Coen kardeşlerin yazdığı, Tom Hanks’in unutulmaz oyunculuğu ile hatırlayacağımız Casuslar Köprüsü, çok kaliteli ve iyi işlenmiş bir dönem filmi.

Filmimiz soğuk savaş döneminde geçiyor. Casuslukla suçlanan ressam Rudolf ve onu mahkemede savunabilmek için CIA tarafından işe alınan avukat Donovan’ın, yine CIA tarafından Sovyetler Birliğine bir takas gerçekleştirmek üzere Doğu Almanya’ya gönderilmesini anlatıyor. Akıcı, tempolu ve keyifli bir film.

 

Brooklyn Filmi

Filmin ülkemizde şubat ayında vizyona girecek.

İkinci dalga İrlandalı bir göçmen olan Eilis’in gözünden izleyeceğimiz film,  Colm Tóibín’in romanından uyarlama. Eilis’in Brooklyn’e yerleşmesinin ardından yaşadığı zorlukları anlatan ve o dönemi sosyolojik olarak ele alan filmin yönetmen koltuğunda John Crowley otururken, oyuncu kadrosunda ise Saoirse Ronan, Emory Cohen ve Domhnall Gleeson bulunuyor.

 

Mad Max: Fury Road Filmi 

Post-apokaliptik türünün yaratıcısı ve efsanevi “Mad Max” filmlerinin ardındaki usta yönetmen George Miller’dan, Yol Savaşçısı Max Rockatansky’nin dünyasına dönüş filmini listede görmek beni çok mutlu etti. Filme ilgili detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Marslı Filmi & The Martian

Andy Weir’ın aynı adlı eserinden uyarlanan “Marslı“, tıpkı Mad Max: Fury Road gibi hepimizi çok heyecanlandırmıştı. Ben hem kitaba, hem de filme bayıldım. Filmle ilgili detaylı bilgiye buradan  kitaba ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Diriliş Filmi & The Revenant

Diriliş’te, Alejandro G. Iñárritu ve Michael Punke’ın kaleme aldığı The Revenant: A Novel Of Revenge kitabının efsanevi kahramanı Hugh Glass’i “kanlı canlı” izledik.

Filmin başrolünde Leonardo DiCaprio bulunurken, kendisine Tom Hardy ve Will Poulter eşlik ediyor. Iñárritu kuşkusuz efsanevi bir yönetmen. Filmin başından sonuna bir hayatta kalma mücadelesi işleniyor ve myhteşem kamera açıları, eşsiz görüntü teknikleri ile belleklere yerleşiyor. Iñárritu’nun Birdman’dan sonra özellikle yönetimi ile yine unutulmaz bir işe imza attığı aşikar. Filmin süresi oldukça uzun (zaman zaman beni sıktığını söylemek isterim), senaryodan ziyade görüntüler hikayeyi anlatıyor. Herkesin sevebileceği bir yapım değil ver her ne kadar Leonardo DiCaprio oyunculuğu ile öne çıksa bile ben Tom Hardy’i daha çok beğendim.

 

 

Gizli Dünya Filmi & Room

Emma Donghue’nun çok satan kitabından uyarlanan ve yine Donghue tarafından senaryolaştırılan film, ülkemizde şubat ayında vizyona girecek. Film, 5 yaşındaki oğlu ile küçük bir odaya hapsedilen annenin dramını anlatıyor. Odadan kaçış için riskli bir plan yapan ikilinin yaşadıklarının kolay izlenecek türden olmadığı ve yüreğe oturduğu söyleniyor. Filmin oyuncu kadrosunda Brie Larson, Jacob Tremblay ve Sean Bridgers var. Yönetmen koltuğunda ise Lenny Abrahamson bulunuyor.

 

Spotlight Filmi

Ocak ayının son haftası izleyeceğimiz ve gerçek bir hikayeden uyarlanan bu tarihi biyografi filmi, taciz olayıyla gündeme gelen bir kilisenin kendini aklamaya çalışmasını ve bu tacizi aydınlatmaya çalışan Boston Globe gazetesi yazarlarını konu alıyor.

Gazetenin yazarlarından oluşan “Spotlight” takımı, Katolik Kilisesi’ndeki taciz iddialarıyla ilgili eski defterleri deşiyor ve bu araştırmalar sonucunda, Boston’ın üst düzey dini, yasal ve idari birliğine ait on yıllarca gizlenen gerçek ortaya çıkıyor.

Filmin din eleştirisi üzerinden gerçek bir hikaye ile kurgulanması hem cesaret isteyen hem de zor bir iş. Spootligt’ın çok sert ve zaman zaman belgesel tadı veren, çok iyi yönetilmiş ve üst düzey oyunculukları ile öne çıkan çarpıcı bir yapım olduğu söyleniyor. Tom McCarthy’nin hem yazıp hem de yönettiği filmin dev oyuncu kadrosunda Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber ve Stanley Tucci bulunuyor.

 

Oscar 2016 Adayları Tam Listesi

Oscar 2016’nın tam listesinin açıklandığı video aşağıda.

 

Bu yıl Oscar’ın 88. yılı ve en iyi film dalında adaylar bunlar. Tümünü izlemediğim için henüz bir favori listesi yapamıyorum. Ocak ayının sonunda kadar izleyebildiğim kadarını tamamlayıp, daha detaylı bir yazı ile karşınızda olacağım.

 

Şimdiden hepimize keyifli seyirler. Yaşasın sinema…

 

  9Yorum

 1. Avatar Safa Paksu   •  

  Ben Casuslar Köprüsü veya Marslı diyorum 🙂

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Marslı iyi filmdi ama Oscar’ı biliyorsun bir tık farklı filmlere veriyorlar 🙂 Keşke alsa ama gönlüm Mad Max: Fury Road’dan yana. Casuslar Köprüsü ise çok etkileyici bir yapımdı.

   • Avatar Safa Paksu   •  

    O zaman benim tek’im Casuslar Köprüsü olacak.. 🙂

 2. Avatar Mehmet Keylan   •  

  Akademi Ödülleri’nin bu seneki en önemli olayı malum Leonardo Di Caprio’nun heykelciği alıp alamayacağı. Bana kalırsa Christopher Nolan’a yapılan haksızlıklar gibi Leonardo Di Caprio hakettiği ödülü bu sene de alamayacak. Umarım yanılırım. Diğer kategorilere gelince The Revenant en iyi film ödülüyle birlikte kurgu ödülünü de alacak gibi duruyor. Insıde Out’un ise en iyi animasyon ödülünü alacağına kesin gözüyle bakıyorum.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Henüz tüm filmleri izleyemedim. Sinemada izlemeyi tercih ettiğim için vizyona girmelerini bekleyeceğim. Leonardo Di Caprio’nun işi bu yıl zor, çok sağlam rakipleri var. Christian Bale, Steve Carell ve Tom Hanks’i unutmamak lazım. Benim gönlüm Mad Max: Fury Road’dan yana. Iñárritu’nun en iyi yönetmen dalında ödülü almasını bekliyorum, belirttiğim gibi film beni zaman zaman sıktı ve görüntüleri-kamera açılarını hayranlıkla incelerken, odaktan koptuğum sahneler oldu. Inside Out ise çarpıcı, muazzam ötesi bir yapıt.
   Katkılarınız ve yorumunuz için çok teşekkür ediyorum 🙂 Yakında kendi Oscar’larımı vereceğim yazımı yayınlayacağım, mutlaka onun için de yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim.

 3. Avatar Kerem Görsel   •  

  Aday gösterilen tüm filmleri izleyen biri olarak The Revenant ve Mad Max: Fury Road diğer filmlere göre etkileyiciydi. Ama 6 kere Oscar’a aday gösterilip boş dönen Leonardo DiCaprio bu kez şeytanın bacağını kıracaktır diyorum.

 4. Avatar KadirKC   •  

  Marslı hakketti bence.

 5. Avatar tekhdfilm   •  

  Akademi Ödüllerinin hangi kriterlere göre verildiğini net olarak kestiremesem de daha önceki yıllara baktığımızda filmin konusu ve verdiği mesaj ön plana çıkıyor. Büyük Açık ve Casuslar Köprüsü filmleri bu kriterlere bir nebze de olsa uyuyor. Tom Hanks 3. Oscar ödülüne yakın gözüküyor.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Mesaj ve konu ile ilgili haklısınız. Büyük Açık çok iyi film, hatta az sonra yazımı yayına alacağım. Kim alır konusunda ise izlemediğim iki film kaldı. Onları izledikten sonra fikrim netleşecek 🙂 Katkı ve yorumunuz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir