Mart 2018 Filmleri

Mart 2018 Filmleri için hazır mısınız?

Gelin Mart ayında vizyona girecek filmlere birlikte bakalım, ajandamızı ayarlayalım.

İşte gösterime giriş tarihleri, fragmanları ve konuları ile Mart 2018 Filmleri.

Mart 2018 Filmleri

Mart ayı filmleri kış aylarının durağan temposuna bir son veriyor. İşte gösterime giriş tarihleri, fragmanları ve konuları ile Mart 2018 Filmleri.

 

Mart 2018 Filmleri Birinci Hafta Filmleri

Kızıl Serçe Filmi – Red Sparrow

Francis Lawrence’ın yönetmenliğini üstlendiği filmi basın gösterimi ile izleme şansı buldum. Uzun süresine rağmen keyifle izlenen bu filmi kaçırmamanızı öneririm.

Filmin oyuncu kadrosunda Jenifer Lawrence ve Joel Edgerton’a, Matthias Shoenearts, Jeremy Irons, Mary-Louise Parker, Charlotte Rampling eşlik ediyorlar.

Kızıl Serçe Filmi Konusu

Dominika Egorova (Jennifer Lawrence), Rus güvenlik servisinde eğitimli bir baştan çıkarıcı olan “sparrow” olma isteği üzerine eğitilir. Dominika vücudunu bir silah olarak kullanmayı öğrenir, ancak kişiliksizleştirme eğitimi süreci boyunca benlik hissini korumak için mücadele eder. Haksız bir sistemde kendi gücünü bulması, programın en güçlü varlıklarından biri olarak yükselmesine sebep olur. İlk hedefi ajansın Rus istihbarat alanına en hassas nüfuzunu sağlayan CIA yetkilisi Nate Nash’dir (Joel Edgerton). İki genç görevli kariyerlerini, bağlılıklarını ve her iki ülkenin güvenliğini tehdit eden bir aldatmacaya düşerler.

Kızıl Serçe Filmi ile ilgili yorumumu aşağıda bulabilirsiniz.

Kızıl Serçe Filmi

 

Uğur Böceği Filmi – Lady Bird

Greta Gerwig imzalı Lady Bird, Altın Küre’de en iyi film ödülü kazanmıştı. 5 dalda oscar adaylığı bulunan yapımı basın gösterimi ile izleme şansı buldum.

Komedi dram türündeki filmin oyuncu kadrosunda Saoirse Ronan, Laurie Metcalf ve Tracy Letts’i izliyoruz.

Uğur Böceği Filmi Konusu

Christine McPherson, namıdiğer “Uğur Böceği” her ne kadar annesi gibi olmamak için elinden geleni yapsa da başaramayan, tıpkı onun gibi olan bir gençtir. Uğur Böceği’nin hemşire olan annesi, eşinin işini kaybetmesinden sonra ailesini geçindirmek için yorulmak bilmeden çalışır. Lise son sınıfta okuyan Uğur Böceği’nin yaklaşan üniversite tercihinin yarattığı stresin yanısıra, ergenlik sorunları, sosyal hayatında yaşadığı zorluklar ve annesi ile arasındaki zıtlaşmalarla uğraşır. Bunaldığı yaşantısından uzaklaşmak isteyen Christine, üniversite eğitimi için New York’a gitmeye çalışır.

Uğur Böceği Filmi  ile ilgili yorumumu aşağıda bulabilirsiniz.

Uğur Böceği Filmi – Lady Bird

 

 

Savaştan Sonra Filmi – Mudbound

Dee Rees’in yönettiği filmde, Amerika’da sosyal hiyerarşinin taşları yerinden oynarken, bazı şeylerin nasıl da değişemediğini izleyeceğiz. Gotham Ödülleri’nde ‘En İyi Toplu Oyunculuk Performansı’ ödülünü paylaşan filmin oyuncularından Mary J. Blige, aynı zamanda Altın Küre‘de aday idi. Film  Oscar ödüllerinde 4 dalda yarışıyor.

Mudbound Filmi Konusu

Mississippi kırsalı, II. Dünya Savaşı’nın hemen sonrası, çamurun esir aldığı bir çiftlik. Köleliğin kağıt üstünde sona erdiği, ancak sosyal yaşamdaki ırkçılığın şiddetle sürdüğü yıllar. Büyük şehirden baba yadigarı toprağın bulunduğu kırsala büyük hayallerle göçen McAllan ailesi, çiftlik hayatının zorluklarıyla yüzleşir. Yüzyıllardır çiftlikte çalışan Jackson ailesi ise yeni kazandıkları hakların bilinci ve ilk kez toprak sahibi olmanın heyecanına rağmen, sosyal yaşamlarında ırkçı ön yargılarla boğuşmaya devam eder. Aynı çiftliği paylaşan bu iki ailenin savaştan dönen iki genç oğlu, memleketlerinde devam eden ırk savaşına esir olmamayı seçerek olağan dışı bir arkadaşlık kurarlar.

 

Yerli yapımlar “Ailecek Şaşkınız”, “Sessizliğin Kardeşleri” ve Biran Dalkıran imzası taşıyan “Melez” bu hafta vizyona giriyor.

 

Mart 2018 Filmleri İkinci Hafta Filmleri

Phantom Thread Filmi

Paul Thomas Anderson’un bu son filmi, bir sanatçının yaratıcı yolculuğunun hikayesini merkezine alıyor ve aynı zamanda hayatının merkezindeki kadının da portresini çiziyor. Daniel Day Lewis, filmin çekimleri sırasında emekliliğini duyurdu. Phantom Thread en iyi film dalında Oscar adayı ve Daniel Day Lewis’de en iyi erkek oyuncu Oscar adayları arasında. Ben filme bayıldım, şansı pek gözükmemesine rağmen aday olduğu tüm alanlarda Oscar’ı almasını umuyorum.

Phantom Thread Filmi Konusu

1950’lerin Londra’sında Reynolds Woodcock (Daniel Day Lewis) ve kızkardeşi Cyril, İngiliz moda dünyasının gözde tasarımcılarıdır. Kraliyet ailesinden film yıldızlarına ülkenin önde gelen tüm kadınları The House of Woodcock’tan giyinmek için sıraya girer. Tüm sosyetenin gözü önünde şatafatlı bir hayat yaşayan Reynolds’ın hayatı kısa süreli ilişkilerle sürerken Alma ile tanışır. Alma’ya olan aşkı, düzenli ve istikrarlı hayatını derinden sarsacaktır.

Filmi İF İstanbul 2018’de izlemiştim. Phantom Thread Filmi ile ilgili yorumumu aşağıda bulabilirsiniz.

Phantom Thread Filmi

 

Ziyaretçiler: Gece Avı Filmi – The Strangers: Prey at Night 

Bu haftanın tek korku filmi  Johannes Roberts imzasını taşıyor. Filmin oyuncu kadrosunda  Christina Hendricks, Bailee Madison ve Martin Henderson’ı izleyeceğiz.

Ziyaretçiler: Gece Avı Filmi Konusu

Bir aile, bir grup akrabayla birlikte kalacakları mobil ev alanına geldiklerinde şaşkınlığa uğrar. Bu ıssız yerde kimse yoktur ve herkes gizemli bir şekilde götürülmüş gibidir. Bilmedikleri şey ise karanlıkta gizlenmekte olan üç maskeli psikopatın onların her hareketini izlediğidir. Bu tehlikeli üçlü, ailenin hayatta kalmak için neleri göze alabileceğini test etmek için her yolu deneyecektir.

 

Yerli yapımlar “Direniş Karatay”, “Locman”, “Mahalle”, “Vicdan Ağacı” ve “Yalnız Hayaller” bu hafta vizyona giriyor.

 

Mart 2018 Filmleri Üçüncü Hafta Filmleri

Tomb Raider Filmi

Roar Uthaug imzası taşıyan yapımın oyuncu kadrosunda Alicia Vikander, Dominic West, Walton Goggins’i izleyeceğiz. Alicia Vikander’in performansını merakla bekliyorum. Lara karakteriyle büyüleyen Angelina Jolie gibi bir efsaneyi unutturabilecek mi göreceğiz.

Tomb Raider Filmi Konusu

Babasının ortadan kaybolmasından yedi yıl sonra Lara, küresel ticaret imparatorluğunun başına geçmeyi kabul etmez. Bir yandan üniversite dersleri alırken bir yandan da Londra’da bir bisiklet kuryesi olarak çalışmaya başlar. Ancak ortaya çıkan yeni bir antik eser sonucu babasının kayboluşunu araştırmaya karar verir ve son gittiği yeri ziyaret eder. Japonya kıyılarında bulunan gizemli adada bir mezar ortaya çıkarılır. Lara kendini tehlikeli bir maceranın içinde bulur.

Stalin’in Ölümü Filmi – The Death of Stalin

Fabien Nury ve Thierry Robin’in çizgi romanından, Armando Iannucci tarafından uyarlanan Stalin’in Ölümü filmi, if İstanbul 2018 film festivalinin en ilginç yapımlarından biriydi. Filmi yorumlamaya fırsat bulamadım, izlemenizi öneririm.

Stalin’in Ölümü Filmi Konusu

Yıl 1953. Joseph Stalin’in, sağlık durumu -biraz paranoyak olması dışında- gayet iyidir ve ona karşı çıkan herkesi terörize edip, gözünü kırpmadan ortadan kaldırmaktan imtina etmemekte; bu durum yakın dostlarını dahi hizaya getirmektedir. Ta ki bir sabah çalışma odasında ölü bulunana kadar. Bundan sonrası, hiciv ustası Armando Iannucci’nin ellerinde mükemmel bir komediye dönüşür. Yalakalar bir anda iktidar yarışına girer; sümsük Malenkov, ukala Khrushchev, şaşkın Molotov, mafyöz Zhukov, Beria Stalin’in sarhoş oğlu Vasily ve yorgun kızı Svetlana.

 

Öldürme Arzusu Filmi – Death Wish

Film, son dönemlerde en sevdiğim yönetmenlerden olan Eli Roth’un imzasını taşıyor. Fragman buram buram Bruce Willis klasiklerini hatırlatıyor.

Filmde Bruce Willis, Vincent D’Onofrio ve Elisabeth Shue’yu izleyeceğiz.

Öldürme Arzusu Filmi Konusu

Başarılı bir cerrah olan Paul Kersey, hayatını ölüm döşeğindeki insanlarla uğraşarak geçirmektedir. Stresli işinden sıyrıldığında ise sevgi dolu ailesine sığınır. Kızı ve eşiyle mutlu bir hayat süren adamın hayatı bir trajedi ile sona erer. Evine düzenlenen saldırı sonrası eşi ölür, kızı ise komada yaşam mücadelesi verir. Hayatını tamamen değiştiren bu olaydan sonra Paul, mesleki yeteneğini de kullanarak adeta bir ölüm makinesine haline gelir. İntikam yemini eden Paul, eşinin katillerinin peşine düşer.

 

Yerli yapımlar “Düğüm Salonu”, “Kaybedenler Kulübü”, “Ne Var” ve “Tut Yüreğimden” bu hafta vizyona giriyor.

 

Mart 2018 Filmleri Dördüncü Hafta Filmleri 

Pasifik Savaşı İsyan FilmiPacific Rim Uprising 

Steven S. DeKnight’ın imzasını taşıyan bilim kurgu macera türündeki filmde John Boyega, Scott Eastwood ve Jing Tian’ı izleyeceğiz. Guillermo del Toro imzası taşıyan ilk Pacific Rim’in devamı niteliğindeki film Transformers’ın izinden gidecekmiş gibi duruyor.

Pasifik Savaşı İsyan Filmi Konusu

Jaeger pilotluğu eğitimine devam etmekte olan Jake, babasının ölümünün ardından eğitimini bırakır. Bir zamanların umut vadeden bir pilot iken suç dünyasına bulaşan Jake’e uzaklaştığı kız kardeşi Mako Mori tarafından son bir şans tanınır. Cesur yeni nesil pilotlara liderlik etmekte olan Mako, dünyayı tehdit eden yeni bir tehlikeye karşı mücadele vermektedir. Yetenekli pilot Lambert ve genç Jaeger hackerı Amara ile güçlerini birleştiren Jake, dünyanın gördüğü en güçlü savunma hattı olmak için harekete geçer.

 

Velayet Filmi – Custody / Jusqu’à la garde

Xavier Legrand’ın yazıp yönettiği gerilim türündeki filmde, Léa Drucker, Denis Ménochet ve Thomas Gioria’yı izleyeceğiz. Gerçekçilik, toplumsal dram, gerilim ve aile dramı gibi farklı türlere göndermelerle izleyicinin ilgisini hep yüksek tutan Velayet, ilk gösterimini henüz tamamlanan Venedik Film Festivali’nde yaptı.

Velayet Filmi Konusu

Venedik ve Toronto film festivallerinde yarışan, Xavier Legrand’ın ilk uzun metrajlı filmi Velayet, annesiyle babası henüz boşanmış olan bir çocuğu gözlemliyor. Ortak vesayet altındaki Julien, annesinin şiddete meyilli olarak yansıttığı babasıyla aşırı korumacı annesi arasında kalınca durumu kontrol altına almaya karar verir.

Yerli yapımlar “Bordo Bereliler Afrin”, “Çocuklar Sana Emanet”, “Kar”, “Manyak”, “Martı”, “Son Oyun” ve “Zat- Mahfuz” bu hafta vizyona giriyor.

 

Mart 2018 Filmleri Beşinci Hafta Filmleri 

Başlat Ready Player One Filmi

Steven Spielberg imzası taşıyan filmi  Ernest Cline’ın aynı adlı romanından uyarlandı. Roman anlatılmaz yaşanır bir tatta olduğu için filmi de merakla bekliyorum. Filmin oyuncu kadrosunda Letitia Wright, Hannah John-Kamen ve Olivia Cooke’u izleyeceğiz.

Başlat Ready Player One Filmi Konusu

Ailesini küçük yaşta kaybeden Wade Watts, gerçek dünyanın sıkıntılarından kaçmak için zamanının büyük bir kısmını The Oasis adlı bir oyun evreninde geçirir. Oyunun milyoner kurucusu oyun evreninin içine bir anahtar saklamıştır ve öldüğünde tüm servetini ve oyunun kontrolünü bu anahtarı bulana vadetmektedir. Wade de bu macera dolu hazine avının peşine düşer. Bir süre sonra her şey bir oyun olmaktan çıkıp acımasız bir rekabete dönüşür. Zira şirket hissedarları ve paragöz oyuncular hazineye herkesten önce ulaşabilmek için diğer yarışmacıları saf dışı bırakmak için adeta bir av başlatır, olaylar gelişir.

 

Thelma Filmi

Joachim Trier imzası taşıyan doğaüstü bilim kurgu – gerilim türündeki filmde Eili Harboe, Kaya Wilkins, Henrik Rafaelsen’i izleyeceğiz.

Thelma Filmi Konusu

Norveçli bir öğrenci olan Thelma, ailesini ver kasabadaki hayatını geride bırakarak Oslo’ya üniversite okumaya gider. Çekingen bir kız olan Thelma, yeni hayatına alışmaya çalışır. Kısa bir süre sonra ise açıklayamadığı bazı özel güçleri olduğunu farkeder. Bu güçler, aşkla ortaya çıkar ancak sonuçların aşkla bir ilgisi yoktur.

Yerli yapımlar “Arapsaçı”, “Bizim Köyün Şarkısı”, “Kabus” ve “Kelebekler” bu hafta vizyona giriyor.

 

Hepinize şimdiden iyi seyirler dilerim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir