Sayılarla Oscar Ödülleri 2016

2016 yılı Oscar Ödüllerinin sahiplerini bulmasına kısa bir süre kaldı.

Bu yıl 88. defa sahiplerini bulacak eserler, adaylar, rakamlar ve ilginç bilgiler içeren yazım tören öncesi ilginizi çekebilir. İşte Sayılarla Oscar Ödülleri ve Oscar’la ilgili ilginç bilgiler ve  merak edilenler…

 

[ 12 ]

Bu yılın en çok dalda aday olan filmi 12 adaylık ile The Revenant oldu. Mad Max: Fury Road 10 ve Marslı ise 7 adaylıkla zirvenin takipçisi.

[ 3 ]

En iyi film ödülüne aday olmasına rağmen en az kategoride adaylık çıkaran film ise Brooklyn.

[ 6 ]

En iyi film ödülüne aday olmamasına rağmen en fazla kategoride adaylık çıkaran film Carol.

[ 0 ]

Bu yıl aynı kişinin 3 farklı dalda Oscar adaylığı yok. Geçen yıl Alejandro Gonzalez Inarritu, Wes Anderson ve Richard Linklater bu onuru yaşamıştı.

[ 7 ]

Bu yıl çifte adaylık keyfi yaşayan 7 isim var.  Alejandro Gonzalez Inarritu, The Revenant için yapımcı ve yönetmen; George Miller, Mad Max: Fury Road için yapım ve yönetmen; Tom McCarthy Spotlight için yazar ve yönetmen; Pete Docter, Inside Out için yazar ve yönetmen; Adam McKay, The Big Short için yazar ve yönetmen; Sandy Powell, Carol ve Cinderella için en iyi kostüm tasarımı; ve Andy Nelson, Bridge Of Spies ve Star Wars: The Force Awakens için en iyi ses miksajı.

 

2016-Oscar-adaylari2

 

[ 2007 ]

The Weinstein Company’nin en iyi film dalında ödül kazanamadığı son takvim yılı. Şirketin filmleri bu yıl toplamda 9 ödüle aday.

[ 2 ]

Online yayın platformu Netflix’in çıkardığı adaylık sayısı. Beasts Of No Nation ile en iyi film dalında adaylığı kaçırsa da iki belgesel ile yarışta olacaklar. What Happened Miss Simone ve  Winter On Fire.

[ 8 ]

Çeşitli rol ve filmlerde ilk kez oyunculuk ödülüne aday olanların sayısı bu yıl 8.

İsimlere gelince; Bryan Cranston, Brie Larson, Charlotte Rampling, Tom Hardy, Mark Rylance, Jennifer Jason Leigh, Rachel McAdams ve Alicia Vikander.

[ 6 ]

Daha önce bu prestijli ödülü kazanmış ancak bu yıl yine aday olan aktörlerin sayısı ise 6. Aktörler ise Matt Damon, Eddie Redmayne, Cate Blanchett, Jennifer Lawrence, Christian Bale ve Kate Winslet.

[ 21 ]

En iyi kadın oyuncu dalında Brooklyn filmindeki rolü ile aday olan en genç isim Saoirse Ronan 21 yaşında.

[ 128 ]

Steven Spielberg’in çeşitli dallarda bugüne kadar ki adaylık sayısı. Bridge Of Spies ile bu yıl rekoru eline geçirdi.

[ 3 ]

En iyi film dalında aday olan aynı zamanda bu yıl en iyi gişe açılışlarını yapan üç film mevcut bunlar; The Martian, Bridge Of Spies ve Mad Max: Fury Road.

 

2016-Oscar-adaylari

[ 69 ]

Oyuncu olarak adaylığı bulunan en yaşlı isim Sylvester Stallone. Aktör 39 yıl önce yine Rocky Balboa rolü ile Oscar adayı olmuştu.

[ 2 ]

Hem geçen yıl hem de bu yıl adaylığı bulunan aktörler 2 kişi. Eddie Redmayne, geçen yıl The Theory Of Everything bu yıl ise The Danish Girl ve Mark Ruffalo geçen yıl Foxcatcher ve bu yıl da Spotlight ile aday olmayı başardılar.

 

Bu yıl sinemada biyografi furyası vardı. Hemen her ay gerçek hayattan uyarlanan 1-2 film izledik. Verilen ödüllerde ve açıklanan adaylıklarda da ağırlıklı olarak bu türde filmlerin olduğunu görüyoruz. Süreleri genel olarak iki saatin üzerinde, oyunculukları ise üst düzeyde olan yapımlar.

Oscar Adaylıkları Bulunan filmlere yer verdiğim yazım “Oscar’ı Kim Alsın?” ı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

  4Yorum

 1. Avatar MrsSivekar   •  

  Güzel Paylaşım Teşekkürler.

 2. Avatar Pazarlama   •  

  Merhaba,

  Yine çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık 🙂

 3. Avatar Oguz Ozkeroglu   •  

  Yazı ve derleme için teşekkürler. Enteresan bilgilere yer vermişsiniz.

  Bunun yanında belirtmek istediğim ufak bir ‘gözden kaçırma’ var. Üçüncü maddede “En iyi film ödülüne aday olmasına rağmen en fazla kategoride adaylık çıkaran film Carol” diye bahsedilmiş ve 6 dalda ödüle aday olduğu belirtilmiş. Sanırım orda “… olmamasına rağmen..” gibi bir değişiklik yerinde olur.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Kesinlikle 🙂 teşekkür ederim, gözümden kaçmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir