2019’un En İyi Filmleri

2019’un en iyi filmleri yazımda sizi bekliyor.

Geçtiğimiz yıla damgasını vuran ve izlemekten büyük keyif aldığım filmleri sizin için derledim.

2019’un En İyi Filmleri

2019’un en iyi filmleri seçkimi, 10. sıradan gönlümün birincisi olan yapıma doğru sıraladım. Alternatif filmlerden oluşan listemi ve izleme planıma aldıklarımı yazımın en alt bölümünde bulabilirsiniz. 

2019’un en iyi filmleri 

Saklambaç Filmi

Korku komedi türünü sevenlerin keyif alacağı film, Düşmeyen gerilim dozu, yerinde kullanılan espriler ve başarılı oyunculukları ile benim en iyi listeme girdi. Film, dışarıdan sıradan görünen zengin Le Domas ailesine yeni giren taze gelin Grace’in bu en mutlu günüde bir ava dönüşmesini anlatırken, eğlendirmeyi de unutmuyor. Samara rolüyle Samara Weaving göz kamaştırıyor. Mutlaka izleyin.

Marriage Story Fragmanı

Marriage Story

Noah Baumbach’ın yazıp yönettiği samimi, yalın ve etkileyici film etki açısından yılın en başarılı işlerinden. Dağılan bir evliliğin hikayesini bambaşka tatta ele alan filmde, Charlie ve Nicole rolleriyle izlediğimiz Adam Driver ile Scarlett Johansson büyülüyor. 

Us – Biz Filmi Yorumu

Biz Filmi – Us Movie

Get out le kalbimizde ayrı bir yer edinen Jordan Peele’in bu son filmi, aksiyon içeren sahneleri, temposu ve korkunun sınırlarında gezen gerilimi daha ilk dakikalarından itibaren hissettirdi. Başarılı bir kurgu ile izlediğimiz yapımda, politik göndermeler ve kendimce anlamlandırdığım sembollerin sayısı sık tutulmuştu. Peele’in sinemasını seviyorum, bundan sonraki filminin daha kapsayıcı bir bakış açısı taşımasını istiyorum.

Joker Filmi Yorumu

Joker Filmi

Joker neredeyse Batman kadar sevilen bir karakter olmasına rağmen geçmişi ile ilgili çok az şey biliriz. Sisteme başkaldıran ve gittikçe daha acımasız birine dönüşen Joker karakteri bu film ile taçlandırılıyor ve aklımızdaki tüm soruları yanıtlıyor. Daha faza delirlememek için yardım dileyen, buna rağmen dipsiz bir yalnızlığa çekilen Joker’in çaresizliği usta oyuncu Joaquin Phoenix sayesinde adeta ete kemiğe bürünüyor. Yılın en iyi performanslarından birini sergileyen Joaquin Phoenix’e şapka çıkarıyorum.

Godzilla II: Canavarlar Kralı Filmi Yorumu

Godzilla II: Canavarlar Kralı

İlkini 2014’de izlediğimiz Godzilla’nın ve Godzilla Evreni’nin devamı olan film, aksiyon dolu sahneleri bol bol yaratık savaşları, yıkım ve felaket görselleri ile beklentiyi karşılayan bir yapım. Film bir yandan dünyanın kalabalık popülasyonunun ekolojik dengeye zararını ve baskın tür olan insanların, dünyanın asıl sahipleri olan kadim yaratıklar döndüğünde ne yapacaklarını da sorguluyor. 

Denemeye Değer Filmi Yorumu

Denemeye Değer Filmi – Long Shot

Komedi türündeki filmde Charlize Theron ve Seth Rogen’in enerjileri muazzam şekilde izleyiciye geçiyor. Her sahnesinden keyif aldığım filmi defalarca izleyebilirim. İşsiz gazeteci Flarsky’nin dibe vurduğu dönemde bir zamanlar bakıcısı olan Charlotte’tan (kendisi Amerika Dışişleri Bakanı) aldığı teklifle değişen hayatını anlatan film şahane bir komedi – üstelik romantik unsurları da yavan değil.

Avengers: Endgame

Thanos’un kurduğu bu çarpık dengeyi değiştirmek ve kendilerinden alınanı geri getirmek için hayatlarının en büyük mücadelesine girişen kahramanlarımızın son filmini de listeme aldım.

Avengers: Endgame Filmi Yorumu

Captain Marvel

1990’larda geçen “Captain Marvel”, Carol Danvers’in evrenin en güçlü kahramanlarından biri haline gelmesini konu alıyor. “Captain Marvel”ı çeken Anna Boden, aynı zamanda Marvel Sinematik Evreni’ndeki ilk kadın yönetmeni olarak tarihe geçiyor. Film hem uzayda, hem de dünyada geçiyor. Uzayda geçtiği zamanlar minik bir ırk şöleni de yaşıyoruz. İnsana benzeyen, güçlü, iyi bir savaşçı olan Kree’ler ve kertenkeleye benzeyen dokunduklarına dönüşebilen Skrulllar’ı izlemek keyifliydi.

Captain Marvel Filmi Yorumu

Bir Zamanlar… Hollywood’da

Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği, ve “Los Angeles’a bir aşk mektubu” olarak nitelendirdiği “Once Upon a Time… in Hollywood” filmi, Los Angeles’ta 1969 yılında geçiyor ve dönemin tüm özelliklerini yansıtıyor. Benzersiz oyunculuklar, nostaljiyi hissettiren etkili bir sinematografi eşliğinde izlediğimiz film, Hollywood’un Western filmlerini taçlandırıldığı dönemin sonlarını yansıtırken, o yılın karanlık olarak anılmasına sebep olan Sharon Tate’i de (8,5 aylık hamileyken Charles Manson ve tarikatı tarafından vahşi şekilde katledilmişti) es geçmiyor.

Ritüel Filmi – Midsommar

Dinlerin atası olarak görülen Paganizm hakkında pek çok unsur barındıran film, her karesinde kusursuz ve benzersiz bir etkiye sahip. Korku türünde olmasına rağmen gerilim ve dram ögelerinin yoğun kullanıldığı yapım, ilk dakikasından son dakikasına merakımızı canlı tutarken arkaplanda Midsommar festivali’ni de kullanıyor. Film, Dani ve Christian çiftinin ve arkadaşlarının, Midsommar festivali’ni kutlamak için katıldıkları bir toplulukta başına gelenleri anlatıyor. Toplumdan adeta kendini soyutlayan ve psikolojik sorunları da olan Dani’nin bakış açısıyla izlediğimiz film, benzersiz sahneleri ile sanatsal açıdan da kusursuz ve unutulmayacak bir yapım. Yazan ve yöneten Ari Aster’in emeklerine sağlık.

Midsommar Filmi Yorumu

2019 Yılı Alternatif Filmler Listesi 

Yıldızlara Doğru – Ad Astra

Bir sinema bileti karşılığında uzayın derinliklerine götüren film, Yıldızlara Doğru – Ad Astra. Babasının izinden giderek astronot olan Roy McBride’ın gözünden izlediğimiz film, bilim kurgu ögeleri açısından efsaneydi. 

Ad Astra Filmi Yorumu

Asfaltın Kralları Filmi – Le Mans ’66

1966 yılında düzenlenen Le Mans 24 Saat Yarışı’nın gerçek hikayesini konu alan Asfaltın Kralları – Le Mans ’66. Film, Shelby Mustang GT350, Ford Shelby Cobra başta olmak üzere efsane araçların tasarımcısı Carroll Shelby ve yine bir başka efsane yarış arabası sürücüsü Ken Miles’ı bizlere hatırlattı. 

Parasite – Parazit Filmi

Bonh Joon Ho’nun yazıp yönettiği akıcı ve keyifli dram komedi Parasite – Parazit Filmi (Finalini çok cılız ve saçma bulduğum halde listemde).

Parazit Filmi Yorumu

The Dead Don’t Die

Jim Jarmush’un yazıp yönettiği, Bill Murray, Adam Driver ve Tom Waits ile taçlanan fantastik korku komedi filmi The Dead Don’t Die.

The Dead Don’t Die Filmi Yorumu

The Two Popes 

Papa adayı iki rakip olan Cardinal Jorge Bergoglio ile Cardinal Ratzinger’in zaman içerisinde gelişen dostlukları, değişen bakış açıları ve özeleştirileri eşliğinde izlediğimiz film, yazılmayan yakın tarihe ilişkin özgün ve farklı bir yapım. Anthony Hopkins ve Jonathan Pryce’ın olağanüstü oyunculuklarını izlemek ise ayrıca keyifli. 

John Wick 3 – Parabellum

Chad Stahelski’nin yönettiği efsane yapımın bu üçüncü bölümünü listeme almadan yapamadım. Yine hop oturup, hop kalktığımız filmde Keanu Reeves, hayatta kalmak ve kendini aklamak için dövüşerek ve öldürerek ilerliyor. 

2019’un En İyi Filmleri

İzleme listeme aldığım filmler;

Knives Out

Portrait of a Lady on Fire

Little Women

1917

The Souvenir

A Hidden Life

The Farewell

Jojo Rabbit

Booksmart

Missing Link

Hatırlamak açısından 2018’in en iyi filmleri yazımı da okumanızı öneririm. 

Şimdiden hepinize iyi seyirler, yaşasın sinema.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir