2018 Yılında Teknoloji Alanında Öne Çıkanlar

2018 Yılında Teknoloji alanında öne çıkanları ve bloğumda yer verdiğim ürün, hizmet, oyun ve haberleri sizin için derledim.

2018 Yılında Teknoloji Alanında Öne Çıkanlar

2018 yılının bitmesine sayılı günler kala, 2019 yılında daha fazla duyacağımız teknoloji trendleri ana başlıklar halinde; 5G teknolojisi, yapay zeka, siber güvenlik, algoritmalar, makine öğrenimi, ses teknolojileri ve blockchain teknolojileri olması bekleniyor. Blockchain teknolojilerini Fintechtime 2019 Kış sayısı için kaleme aldım, bu sebeple önümüzeki günlerde bu yazıyı sizlerle paylaşabileceğim. Ses Teknolojileri konusunu ise geçtiğimiz aylarda MediaTrend için kalem almıştım.

Ses Teknolojileri ve Geleceğimiz 

Ses teknolojileri her geçen gün daha hızlı, daha akıllı ve daha işlevsel hale geliyor. Gençlerin yoğun ilgisi ile yükselen bu teknolojiyi aileler de benimsemiş durumda.

Ses teknolojileri konusunda güncel araştırmalar, beklentiler ve geleceğini “Ses Teknolojileri ve Geleceğimiz” başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

2018 Yılında Teknoloji

2018’de Teknoloji Alanında En Çok Ne Konuşuldu

Twitter’ın verilerine göre Türkiye, teknoloji alanında bu yıl en çok bitcoini konuştu.

Twitter açıkladı: Türkiye, teknolojide en çok bitcoin’i konuştu.

Dünyada ve Türkiye’de olan ne varsa aynı anda Twitter’da da oldu. 2018 yılında Türkiye’nin en çok konuştuğu konuları açıklayan Twitter, Türkiye’deki teknoloji eğilimini de ortaya koyan veriler paylaştı. Twitter’ın verilerine göre Türkiye, teknoloji alanında bu yıl en çok bitcoini konuştu.

Twitter açıkladı: Türkiye, teknolojide en çok bitcoin’i konuştu.

Dünyada ve Türkiye’de olan ne varsa aynı anda Twitter’da da oldu. 2018 yılında Türkiye’nin en çok konuştuğu konuları açıklayan Twitter, Türkiye’deki teknoloji eğilimini de ortaya koyan veriler paylaştı. Twitter’ın verilerine göre Türkiye, teknoloji alanında bu yıl en çok bitcoini konuştu.

2018 Yılında Teknoloji

Ford 2019 yılı Trend Raporu

Ford, dünya çapında 13 binden fazla tüketiciyle görüşerek hazırladığı 2019 yılı Trend Raporu, teknoloji hakkında da pek çok görüşü ortaya koyuyor.

Ankete göre;

Katılımcıların %87’si, günümüzde değişimin en büyük itici gücünün teknoloji olduğunda hemfikir; dünyada 10 yetişkinden yaklaşık 8’i teknolojinin “iyi bir güç” olduğuna inanıyor.

Katılımcıların %45’i, mobil cihazlarından ayrılabilen kişilere imrendiklerini belirtti; 10 tüketiciden 7’si, kullandığımız cihazlardan ‘zorunlu bir şekilde’ uzaklaşmamız gerektiği fikrinde birleşti.

2019 ve sonrasında değişimi tetikleyecek eğilimler öngörüldü

Dünya çapında 13 binden fazla tüketiciyle görüşülerek hazırlanan Trend Raporunda dünyadaki değişimi tetikleyen tüketici davranışı eğilimleri hakkında öngörülerde bulunuluyor. Raporda, gelecekte etkili olması beklenen tüketici eğilimleri şöyle:

Teknolojik Ayrım:

Teknoloji, gelecekte de dünyaya nasıl bağlandığımız ve dünyayı nasıl gördüğümüz konusunda, her zamankinden daha fazla ve derin bir etkiye sahip olacak. Ancak, teknolojiye erişimi olan ve teknolojinin “iyi bir güç” olduğuna inananlar ile teknolojiye erişimi olmayanlar arasında temel bir ayrım yaşanacak.

Dijital Detoks:

İnsanların büyük çoğunluğu hâlâ elektronik cihazlarına bağlı olmalarına karşın, gelecekte bu eğilimin değişeceği öngörülüyor. Araştırmaya göre, birçok insan elektronik cihazlarına bağımlı olduklarını giderek daha fazla fark ediyor ve bu bağımlılıktan endişe duyuyor. Bu farkındalığı geliştiren insanlar, çevrimiçi (online) mecralarda harcadıkları süre nedeniyle kendilerini hesap verebilir kılmanın yollarını arıyor.

Kontrolün İadesi:

Kontrolün pek çok kişi için erişilmez göründüğü bir dünyada, en önemlisinin kendisini geliştirmek olduğunu düşünen tüketiciler, hayatlarında kontrolü geri kazanmaya çalışıyor.

Kişilerin Farklı Yüzleri, Seçimlerini Etkiliyor:

Sosyal medya, günümüzde tüketicilerin hayatında büyük rol oynuyor. Tüketiciler, gerçekte oldukları kişi ile online mecralarda kendilerini tanıttıkları kişi olarak farklı karakterler üstleniyor. Bu durum, tüketicilerin satın alımlarını ve teknoloji seçimlerini daha çok etkilemesi bekleniyor.

 

Kaspersky Lab’ın 2019 Hedefli Tehdit Tahminleri

Kaspersky Lab’ın 2019 Hedefli Tehdit Tahminlerine göre siber güvenlik endüstrisi, devlet destekli karmaşık operasyonlarla sıkça karşılaşırken tehdit grupları ilgi çekmekten kaçınmak ve yakalanmamak için gizli kalmayı tercih edecek. Yeterli kaynakları buldukları takdirde araç kitlerini ve yöntemlerini çeşitlendirecekler, böylece tespit edilmeleri çok zor hale gelecek.

2019’e dair diğer hedefli tehdit tahminleri arasında şunlar bulunuyor:

Tedarik zinciri saldırıları devam edecek.

Son iki yıldır başarılı bir şekilde yararlanılan bu yöntem, en endişe verici saldırı vektörleri arasında yer alıyor. Artık herkes birlikte çalıştıkları hizmet sağlayıcı sayısını ve bunların ne kadar güvenli olduğunu düşünür hale geldi. 2019’da da bu durum etkili olmaya devam edecek

Zararlı yazılımların da bir yere gittiği yok. 

Birçok tehdit grubu, potansiyel kurban listesini genişletmek için saldırılarında mobil bileşenlere de yer veriyor. Mobil cihazları hedefleyen zararlı yazılımlarda büyük bir artış beklenmese de kurbanların cihazlarına erişmek için saldırganların sürekli yeni yollar arayacağını göreceğiz.

IoT botnet sayısı durdurulamaz bir hızla artacak.

Bu her sene tekrar edilen bir uyarı olsa da asla göz ardı edilmemeli. Güçlenmeye devam eden IoT botnet’leri yanlış ellerde inanılmaz silahlara dönüşebilir.

Hedef odaklı kimlik avı saldırıları yakın gelecekte daha da büyük önem kazanacak. 

Facebook, Instagram, LinkedIn ve Twitter gibi sosyal medya devlerine düzenlenen saldırılarla ele geçirilen veriler isteyen herkesin bulabileceği şekilde piyasaya sürüldü. Farklı sosyal medya platformlarından sızdırılan büyük ölçekli veriler, saldırganların bu vektörü daha etkili bir şekilde kullanabilmelerine yardımcı olabilir.

Sahneye yeni APT’ler çıkacak. 

Gelişmiş grupların çoğu göz önünden kaybolacak olsa da sahneye yeni oyuncular çıkacak. Yüzlerce etkili araç, yeniden geliştirilen açıklar ve her tür çerçeveye herkes kolayca erişebiliyor. Bu da sahneye çıkmak için engelleri azaltıyor. Bu tür grupların öne çıkmaya başladığı iki bölge var: Güneydoğu Asya ve Orta Doğu.

İnsanların tepkisi sektörü şekillendirecek.  

Sony Entetainment Network’e veya ABD Demokratik Ulusal Komitesi’ne yönelik olanlar gibi dikkat çekici saldırılar tehdit gruplarının kamu ve hukuk alanında daha fazla konuşulmasına neden oldu. Bu tür saldırıların geniş kitleler tarafından duyulması ve ortaya çıkan öfke, tüm dünyada daha ciddi diplomatik gelişmelerin yaşanması için bir dalga oluşturabilir.

 

 

Zaman Çizelgesi 2030 raporu

Fujitsu‘nun Trajectory firması ile ortaklaşa gerçekleştirdiği Zaman Çizelgesi 2030 raporu, 2030’da dünyamızın neye benzeyebileceği konusunda bize ışık tutuyordu.

2030 yılına kadar dünyayı dönüştüreceği düşünülen “anahtar” eğilimler:

 1. Otomasyon –teknolojik gelişmeler iş ve ekonomileri yeniden şekillendirmek için birleşiyor
 2. Online Dünya – Dünyanın %70’inden fazlasının internet erişimini olması
 3. Yaşlanma – küresel nüfusun 8.5 milyardan fazla olduğu ve bu nüfus içinde yer alan 8 kişiden 1’inin 65 yaş üstü olması
 4. Kentleşme – dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikisinin kasaba ve şehirlerde yaşaması
 5. Küreselleşme – Gelişmekte olan piyasalar tarafından yönlendirilen küresel ekonomi sistemlerinin hakimiyeti
 6. Sürekli öğrenim – değişim hızı ve daha uzun yıllar çalışma sebebiyle sürekli eğitim
 7. Dijital vatandaşlık– Verimliliği en üst düzeye çıkarmak için sayısallaştırılmış kamu hizmetleri
 8. Esneklik – Tüketici teknolojisinin benzeri görülmemiş esnekliğinin günlük yaşamlarımıza katkısı
 9. İnternetin düzenlenmesi – hükümetlerin daha fazla kontrol uygulamaları ve çok katmanlı erişim normu
 10. Herkese yiyecek – sürdürülebilirlik konusunda çok az ilerleme, gıda sistemlerinin büyük baskı altında olması

2030’da bizleri nasıl bir dünya bekliyor?

 

 

Teknoloji alanında 2018 yılında öne çıkan başlıklara gelince;

Yazılım Profesyonellerinin Uygulama Tercihleri Açıklandı. 

Crossover yayınladığı küresel araştırma ile uzaktan çalışma modelini benimseyen yazılımcıların kullanmayı tercih ettiği uygulamaları belirledi.

 

BiP ile para gönderme devri başladı.

BiP ile iBAN ya da hesap numarasına gerek duymadan, telefon numarasıyla para gönderilebilir hale geldi.

Gaming İstanbul Başladı. GİST, bu yıl 3. kez düzenlendi.

1-4 Şubat 2018 tarihlerinde Harbiye İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Fujitsu‘nun Trajectory firması ile ortaklaşa gerçekleştirdiği Zaman Çizelgesi 2030 raporu yayınlandı.

Rapor, iş liderlerinin gelecekle ilgili endişelerine yer veriyor.

 

Fujitsu‘nun Trajectory firması ile ortaklaşa gerçekleştirdiği Zaman Çizelgesi 2030 raporu yayınlandı.

Rapor, iş liderlerinin gelecekle ilgili endişelerine yer veriyor.

IBM, 6 Şubat Dünya Güvenli İnternet Günü kapsamında “Kimliğin Geleceği” – The Future of Identity araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

2018 Yılında Teknoloji

Logsign, Security Information Event Management kategorisinde Silver Winner ödülüne layık görüldü.

Turkcell Yenilenen 3 Yıllık Hedeflerini Duyurdu.

Turkcell 2018-2020 arasında gelirlerinde yıllık bileşik yüzde 14-16 büyüme beklediğini açıkladı.

Turkcell Teknoloji Zirvesi, 4 Nisan’da Haliç Kongre Merkezi’nde 9’uncu kez kapılarını açtı.

En İyi Chatbot Platformları

İlk chat botunuzu oluşturmak konusunda rehberlik edecek en iyi chatbot platformları ve chatbot kullanmanın avantajları yazımda sizi bekliyor.

En İyi Chatbot Platformları

Open Source Summit, 5 Nisan 2018 tarihinde Maslak UNIQ İstanbul’da gerçekleşti.

Turkcell, kurumların da dijitalleşmesine katkı sağlamak amacıyla yeni hizmeti e-Şirket platformunu hayata geçirdi.

Cisco, dünyadaki çapındaki 10’uncu inovasyon merkezini İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent’te açtı.

Türkiye’nin en gelişmiş veri merkezi olarak faaliyetlerine başlayan Star of Bosphorus, özel bir lansman ile tanıtıldı.

Albaraka Türk, katılım bankacılığını küresel anlamda geliştirmek amacıyla Avrupa’da şubesiz ve tamamen dijital katılım bankacılığına ilk adımını “Insha” ile attı.

Albaraka Türk Insha’yı Duyurdu

 

Bilişim Medyası Derneği’nde (BMD) Yeni Dönem Başladı.

20 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilen olağanüstü genel kurul toplantısı sonrası Bilişim Medyası Derneği yeni yönetim kurulu üyeleri açıklandı.

Turkcell İzmir Veri Merkezi’ni açtı.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’ndeydik.

Bilişim Medyası Derneği (BMD) üyeleri olarak ağırlandığımız özel toplantıda, Huawei markasının Türkiye’ deki yatırımlarını ve Ar-Ge Merkezi hedeflerini öğrenme fırsatı bulduk.

Honor 10 Türkiye’de Satışa Sunuldu

2018 Yılında Teknoloji alanında bir diğer yenilik olarak Honor 10, Türkiye’de Hepsiburada üzerinden satışa sunuldu.

2018 Yılında Teknoloji

 

KoçSistem Veri Merkezi’nde Robotlar İşe Başladı

KoçSistem Veri Merkezi’nde hayata geçen yazılım robotları ile rutin işler hızlı, verimli, hatasız ve düşük maliyet ile yapılabiliyor.  

Fujitsu Blockchain Proof of Business yaklaşımı ile blockchain projelerinin verebileceği potansiyel zararı önlüyor ve iş değeri yaratmaya odaklanıyor.

Fujitsu Bankacılık Hizmetlerinde Dijital Dönüşüm Raporunu Yayımladı.

Sonuçlar 2030 yılındaki bankacılık hizmetlerinin potansiyel yeni şekline ışık tutuyor.

KPMG, küresel çapta 104 teknoloji CEO’suyla yaptığı araştırmada dev şirketlerin teknoloji liderlerinin ekonomi öngörülerini belirledi.

General Mobile GM 9 Pro Satışa Sunuldu.

General Mobile, yeni amiral gemisi GM 9 Pro’yu, İkitelli üretim tesisinde gerçekleşen bir basın toplantısında tanıttı.

General Mobile GM 9 Pro Satışa Sunuldu

 

 

KoçDigital lansmanı dün akşam gerçekleşti. KoçDigital “İleri veri analitiği ve Nesnelerin İnterneti (IoT)” konularında hizmet verip, çözüm ortağı olacak.

Teknoloji Sektöründe Kadın Raporu yayınlandı.

Deloitte Türkiye ve TÜBİSAD işbirliği ile yapılan çalışmaya, teknoloji sektöründen toplam 486 beyaz yakalı kadın çalışan katıldı. 

UiPath, Türkiye Faaliyetlerine Başladı

UiPath, Türkiye faaliyetlerini Tansu Yeğen’in liderliğindeki tecrübeli ekibi ile başlattığını düzenlediği basın toplantısı ile duyurdu.

Türkiye’nin ilk canlı 5G deneyimi için birlikteydik.

Maltepe Turkcell Plaza’da, Turkcell ve Samsung Electronics Türkiye iş birliğiyle gerçekleşen basın toplantısının detaylarını yazımda bulabilirsiniz.

Gelin sizi Akıllı Şeyler – Bilen Teknolojiler ana temasıyla gerçekleşen 18.Bilişim Zirvesi‘ne götüreyim.

İlk günün ardından zirvede konuşulanlar yazımda.

Akıllı Şeyler – Bilen Teknolojiler

 

 

DSX Türk Lirası ile işleme Geçti, akıllı telefon uygulamasını da duyurdu.

DSX, Türkiye’de kullanıcıların kripto para teknolojilerine yoğun ilgi gösterdiğini açıkladı ve platformda Türk Lirası üzerinden işlemlerin başladığını duyurdu.  

Teknoloji Sektöründe Kadınlar Ödülleri sahiplerini buldu.

Bu sene ilk defa düzenlenen “IDC Türkiye Teknoloji Sektöründe Kadınlar Ödülleri” ne, toplamda 25 kurumdan 37 başvuru gerçekleşti.

Z Kuşağı Türkiye Araştırması ‘na göre 1996 yılından sonra doğan Z Kuşağı, kendisini dünyanın zirvesinde görüyor.

Dell Technologies 2019 Yılı Tahminleri yazımda sizi bekliyor.

5G teknolojisi, yapay zeka, makine öğrenimi, blockchain teknolojileri öne çıkan başlıklar.

2018 Yılında Teknoloji 

Yapı Kredi İnovatif Çalışmalarına Yenilerini Ekledi

Yapı Kredi yeni hizmet modelinin yanı sıra dijital bankacılık alanlarında hayata geçirdiği yenilikleri paylaşmak üzere bir basın toplantısı düzenledi.

2017 Yılında Teknoloji alanında öne çıkanları sizlerle paylaşmıştım.

2017 Yılında Teknoloji Alanında Öne Çıkanlar

 

2018 Yılında Teknoloji alanında öne çıkan başlıkları, olası trendleri ve araştırmaları bir araya getirmeye çalıştım.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

  1 Yorum

 1. Pingback: Gelin Sizi Häfele Ürünleri ile Yakınlaştırayım - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir